Kadın Doğum Uzmanı Dr. Özcan'dan Rahim Ağzı Kanseri İçin Erken Teşhis Uyarısı

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Özcan'dan rahim ağzı kanseri için erken teşhis uyarısı Kadın Doğum Uzmanı Dr. SArp Özcan: "Genç kadınlar cinsel hayat başlamadan HPV'ye karşı aşılanmalı"ANKARA - Acıbadem Ankara Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Doktor Sarp Özcan, "Rahim ağzı kanserinin yüzde 98'ini cinsel...

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Özcan'dan rahim ağzı kanseri için erken teşhis uyarısı Kadın Doğum Uzmanı Dr. SArp Özcan: "Genç kadınlar cinsel hayat başlamadan HPV'ye karşı aşılanmalı"

ANKARA - Acıbadem Ankara Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Doktor Sarp Özcan, "Rahim ağzı kanserinin yüzde 98'ini cinsel yolla bulaşan human papilloma virüsü oluşturur. Genç kadınlar cinsel hayat başlamadan HPV'ye karşı aşılanmalı" dedi. Acıbadem Ankara Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Doktor Sarp Özcan, Ocak ayının rahim ağzı kanseri farkındalık ayı olması sebebiyle kanserde erken teşhisin önemini vurgulayarak, kadınlara uyarılarda bulundu. Rahmin, gebeliğin oluşması ve 9 ay boyunca bebeğin büyümesinin sağlayan ve sonrasında kasılarak doğumu gerçekleştirmeye yarayan bir organ olduğunu belirten Özcan, tüpler ve yumurtalıkların da bu sistemin önemli birer parçaları olduğunu ifade etti. Rahim kanserinin rahim içi ve rahim ağzı kanseri olmak üzere iki şekilde incelendiğini aktaran Özcan, "Bu ay rahim ağzı kanseri farkındalık ayı, kadınlarda en sık görülen iki kanser türünden bir tanesi ve hatta gittikçe meme kanserinin de önüne geçmeye başladı. Her yüz kadının ikisinde bu risk mevcut. Biz tarama programlarıyla kanserleri henüz olmadan erken aşamada algılayıp tedavi edebiliyoruz, bu yüzden kadınlarımız mutlak suretle rutin muayenelerini yaptırsınlar, bu onların kanserden korunmalarını sağlayacak" mesajını verdi. "HPV için aşılanmalı" Cinsel hayat başladıktan sonra yıllık smear testi alındığını ve test sonucu herhangi bir hücre düzensizliği olması durumunda tedavi edilerek kansere gitmesinin engellendiğini söyleyen Özcan, "Yıllık genital muayeneler bütün sistemler açısından, yumurtalıklar, rahim içi ve rahim ağzı kanseri açısından son derece önemli. Biz hastalıklardan korkmuyoruz ancak gecikmek bizim en üzüldüğümüz konu. Hastalarımızın bize geç başvurduğu zaman hastalığın tedavisi daha zor ilerliyor. Kişilerin jinekolojik muayeneden çekinmemesi gerekiyor. Rahim ağzı kanserinin yüzde 98'ini cinsel yolla bulaşan human papilloma virüsü oluşturur. Genç kadınlar cinsel hayat başlamadan HPV'ye karşı aşılanmalı. Kadınlar genç kızlıktan menopoz da dahil olmak üzere hayatının sonuna kadar kontrollerini yaptırmalı" şeklinde konuştu.

18.01.2018 - 31223Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]