Kadınlığı Çalan Hastalık: Polikistik Over Sendromu

Türkiye'de her 100 kadından 15'inde görülen polikistik over sendromu, adet düzensizliği, sivilcelenme, ciltte yağlanma, zor kilo verme, kolay kilo alma hatta anksiyete bile neden oluyor.

Kadınlığı Çalan Hastalık: Polikistik Over Sendromu

Kozmetikten, tekstil ürünlerine, hazır gıdalardaki katkı maddelerinden, su içtiğimiz damacanalara birçok üründe bulunan hormon bozucu maddeler, vücuttaki yağ dokusunun artması hatta hava kirliliği bile etken.

KADINLIĞI ÇALAN HASTALIK

Antalya'da düzenlenen 38'inci "Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kongresi"nde konuşan Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Genel Sekreteri, Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız polikistik over sendromununun "Kadınlığı çalan hastalık" olduğunu söyledi ve görülme sıklığının aslında verilere yansıyan yüzde 15'ten daha fazla olduğunu, en az yarısının henüz tanı almadığını belirtti.

KISIRLIĞIN EN ÖNEMLİ NEDENİ

Kısırlığın en önemli nedenlerinden olan polikistik over sendromunun birçok nedeni var. Bugüne kadar asıl nedeninin hareketsiz yaşam, genetik yatkınlık ve beslenme olduğu düşünülüyordu ancak son yıllarda yapılan bazı araştırmalar polikistik over sendromu hastalarının tahlillerinde yüksek miktarda "hormon bozucu" maddeye rastlandığını ortaya koydu.

DAMACANALARDAKİ BİSFENOL A MADDESİ ETKENLERDEN BİR TANESİ

Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, bir dönem damacanalar ve biberonlarda da bulunduğu için çok tartışılan Bisfenol A gibi hormon bozucu birçok maddeye sıklıkla maruz kaldığımızı belirtti ve şunları söyledi: "Bisfenol A gibi hormon bozucu maddeler, günlük hayatta kullandığımız birçok üründe var. Kendimizi bunların hepsinden korumamız çok zor ve bu ürünlerin polikistik over sendromu gelişimindeki etkenlerden bir tanesi olduğunu düşündüren veriler mevcut. Hayvan çalışmaları, endokrin bozuculara maruziyetin polikistik over sendromundaki hormonal ve metabolik problemlere yol açabildiğini gösteriyor. İnsan çalışmalarında da polikistik over sendromu hastalarının kan ve idrar tahlillerinde artmış miktarda endokrin bozucular olduğu gösterildi. Bugün için kesin bir neden-sonuç ilişkisini belirlemek zor ama genetik olarak yatkınlığı olan bireylerde özellikle gelişme çağlarında hormon bozuculara maruziyet polikistik over sendromunun ortaya çıkmasını kolaylaştırıyor olabilir"

PKOS'UN BELİRTİLERİ NELER?

- Ergenlik çağından itibaren vücutta tüylenme artışı,

- Erkek tipi hormonunların yükselmesi,

- Ciltte yağlanma, sivilcelenme,

- Saç dökülmesi,

- Adet düzensizlikleri (adet aralarının çok kısalması ya da uzaması),

- Kolay kilo alma, kilo verememe,

- Duygudurum değişiklikleri, anksiyete, depresyon ve yeme bozuklukları görülüyor

RAHİM ZARI KANSERİ, KALP DAMAR HASTALIKLARINA DA NEDEN OLUYOR

Polikistik over sendromunun tanı ve tedavi maliyeti çok yüksek. ABD'de tanı ve tedavisi için yıllık 4.3 milyar dolar harcanıyor ve bu rakama kısırlık tedavileri dahil değil. Çünkü polikistik over sendromu kısırlığın en önemli nedeni.

PKOS hayat boyu devam eden ve sürekli kontrol altında tutulması gereken bir hastalık. Prof. Dr. Yıldız, insülin direnci ile ilişkili olduğunu belirttiği hastalığın ayrıca diyabet, kalp-damar hastalıkları ve endometrium (rahim zarı) kanseri riskini de arttırdığını belirtti.

Kaynak: Hürriyet


18.5.2016 - 20954Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]