Kafatasından 12 Santimetre Çapında Tümör Çıkartıldı

Kırşehir'de, gittikçe artan baş ağrısı şikayeti ve şişlik oluşması nedeniyle hastaneye başvuran yaşlı kadının kafatasından 12 santimetre çapında tümör çıkarıldı.

Kafatasından 12 Santimetre Çapında Tümör Çıkartıldı

Kırşehir'de, gittikçe artan baş ağrısı şikayeti ve şişlik oluşması nedeniyle hastaneye başvuran yaşlı kadının kafatasından 12 santimetre çapında tümör çıkarıldı.

KAFATASINI DELEREK BÜYÜDÜ

Kırşehir'de yaşayan 85 yaşındaki Ayşe Kılınç, kafasındaki şişlik ve giderek şiddetlenen baş ağrısı şikayetiyle Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvurdu. Kılınç'ın beyninde yaklaşık 12 santimetre çapında tümör oluştuğu ve tümörün kafatasını delerek büyüdüğü tespit edildi. Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ziya Asan, yaklaşık 2 saat süren uyanık cerrahi ameliyatında hasta ile konuşarak 3 parça halindeki tümörü çıkardı. Kafatasının tümörün erittiği bölümü, tümör çıkarıldıktan sonra yapay kemikle düzeltildi.

BAŞ AĞRISI NEDENİYLE GİTTİ

Asan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastanın yaklaşık bir yıl önce kafatasındaki şişlik ve şiddetli baş ağrısı şikayetiyle hastaneye geldiğini, 12 santimetre çapındaki tümörün 6-7 santimetrelik bölümünün beyne baskı yaptığını, diğer kısmının da kafatasını deldiğini tespit ettiklerini belirtti.

SAKİNLEŞTİRİCİ İLAÇLARLA AMELİYAT

Hastanın ilk başlarda şişliğin başını bir yere vurmasından kaynaklandığı düşünülerek fazla önemsenmediğini öğrendiklerini aktaran Asan, şöyle devam etti: "Filmlerinde beyin tümörünün hem beyine hem de kafatasını delerek dışarı doğru büyüdüğünü gördük. Ameliyat kararı verdik. Hastamızın yaşının ileri olması ve diğer hastalıkları nedeniyle genel anestezi alamayacağını öngörerek anestezi ekibimizle durumu istişare ettik. Sakinleştirici ilaçlarla ameliyat etmeye karar verdik. Yaklaşık 2 saat süren bir ameliyattı. Tümör için kısa denilebilecek bir ameliyattı. Beklemediğimiz herhangi bir durumla karşılaşmadık. Ameliyat esnasında hastamızla sohbet de ettik. Tümör çıkarıldıktan sonra, tümörün erittiği kafatası kemiği de yapay bir kemikle düzeltildi. Bir günlük yoğun bakımdan sonra servise çıkardık. Hastamız gayet iyi, herhangi bir yakınması yok."

''TÜMÖRÜN DAVRANIŞ ŞEKLİ BİRAZ FARKLI''

Tümörün cinsinin patolojik incelemeden sonra belli olacağını vurgulayan Asan, şunları söyledi: "Literatürden tespit ettiğim kadarıyla öngördüğümüz bu cinste en büyük tümörün 7 santimetre çapında olduğunu öğrendik. Hastamızdaki tümör 12 santimetre boyutundaydı. Bu nedenle biraz sıra dışı bir olgu olduğunu düşünebiliriz. Tümörün davranış şekli biraz farklı. Patolojik incelemeden sonra kesin bir bilgi ortaya konacak. İncelediğim kaynaklarda 7 santim çapında bu şekilde davranan bir metastaz, yani akciğer kanserinin beyne sıçraması şeklinde bir olgu olduğunu tespit ettik. Bizim olgumuzun da metastaz olma olasılığı var fakat net tanıyı henüz koymadık."

''KAFASINI BİR YERE VURMUŞTUR, GEÇER DİYE DÜŞÜNDÜK''

Hastanın kızı Döndü Erkoç da annesinin kafasındaki şişliği ilk başlarda önemsemediklerine dikkati çekerek şunları kaydetti: "Annemin kafasında bir yıl önce bir şişlik oluştu. Kafasını bir yere vurmuştur, geçer diye düşündük. İlk başlarda hiç ağrısı falan yoktu. Bir haftanın içinde bayağı bir büyüdü. Yatamaz oldu. Daha sonra da yemek yememeye ve uyuyamamaya başladı. Biz de hastaneye getirdik, ameliyat edildi. Hastanemize ve hocalarımıza teşekkür ediyorum."

17.08.2016 - 22441Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]