Kahve İçtiğinizde Beyninize Ne Oluyor?

Bir fincan kahve içmeden güne başlayamıyor musunuz? Kesinlikle yalnız değilsiniz. Milyonlarca insan için bu zengin, aromatik içecek, tercih edilen bir uyarıcı niteliğindedir. Peki, o bir fincan keyfi içtiğinizde beyninize gerçekten ne oluyor?

Kahve İçtiğinizde Beyninize Ne Oluyor?

BEYNİNİZ KEYİF ALIR

Kahve içtiğinizde, o harika kafein keyfinin sizi uyandıracağını ve uyanık tutacağını zaten biliyorsunuz. Ama beyninize gerçekten ne gidiyor?

Kahvenin içindeki kimyasallar, beyninizde normalde yorgunluk sinyali veren hormonları yanıtlayan reseptörlere bağlanır— aslında "uyku hormonları" denen hormonları engeller. Ama hepsi bu değil; kahvenin kafeini, dopamin ve glutamat gibi hormonları harekete geçirerek bu hormonların kanda daha serbest bir şekilde dolaşmalarını sağlar. Yani aslında, tek bir bardak fincan karşılığında iki beyin gücüne sahip oluyorsunuz!

HAFIZANIZ DAHA İYİ OLUR

John Hopkins Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, bir ya da iki fincan kahvedeki kafein yeni bilgileri akılda tutma becerinizi %10'a kadar daha çok arttırabilir. Araştırmacılar, kahvenin hafızanızda depolama yapan kimyasalları tetiklediğini öngörüyorlar.

Daha önce yapılan çalışmalarda, kahve içmenin beyninizin ışığı, rengi ve sesi algılama becerisini geliştirdiği bulunmuştur. Birçok bilim insanı ayrıca bu arttırılmış farkındalığın daha canlı ve dolayısıyla güçlü hafızaların yaratılmasıyla da ilişkili olduğunu belirtmiştir. Ama hepsi bu değil; kahve içmek ayrıca odaklanmayı güçlendirir, dikkat verme süresini arttırır ve karar verme becerisini geliştirir.

Son olarak, son yapılan araştırmalar kahvenin beyni genç tutacağı konusundaki sözünü tuttuğunu söylüyor. Öyle görünüyor ki, kahve içmek yaş ile bağlantılı beyin hastalıkları riskini azaltmakta yardımcıdır ve hatta Alzheimer'ı ve demans'ın (bunamanın) diğer türlerini de önler.

RUH HALİNİZE İYİ GELİR

İlk fincan kahvenizi içene kadar bir huysuz musunuz? Eğer öyleyse, o zaman kahvenin ruh halinize iyi geldiğini, desteklediğini ilk elden bilenlerdensiniz. Araştırmacılar kahvenin içindeki kafeinin, ruh hali-destekleyici beyin kimyasalı olan seratonini etkilediğini söylüyorlar. Bu nörotransmiter, iyi olma hislerinden sorumludur. Bu kimyasalın çok az olması, depresyon riskini arttırır.

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, sabah kahvesi içenler, daha yüksek seviyede mutluluk ve memnuniyet gösterirler. Ayrıca daha arkadaş canlısı görünürler. Yani, İngiltere'deki araştırmacıları dinleyin- bir fincan alın ve neşelenin!

Kaynak: What Happens to Your Brain When You Drink Coffee? (n.d.).

16.5.2018 - 33144

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]