Kalbi delik doğan çocuklara şifa oldu

Hastaneden genel görüntüler Hastane Başhekimi Doç. Dr. Sebahattin Çelik ile röportaj Çocuk Kalp ve Damar Cerrahı Op. Dr. Şafak Alpat ile röportaj Op. Dr. Mehmet Aşam ile röportaj Hastane personelinden toplu fotoğraf görüntüsü Kalbi delik doğan çocuklara şifa oldu.

Van'da Sağlık Bilimleri Üniversitesi Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilen başarılı operasyonlarla 5 ayda kalbi delik 26 çocuk sağlığına kavuştu Hastane Başhekimi Doç. Dr. Sebahattin Çelik:

"Yeni doğan gruplarında halk arasında 'kalp deliği' olarak bilinen hastalıkların tanı, tedavi ve takipleri hastanemizde çok başarılı bir şekilde yapılmakta " Van'da kalbi delik çocuklar, Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilen başarılı operasyonlarla tedavi oluyor.

Bölgedeki hastaların batı illerine gitmeden sağlık hizmetinden yararlanabildiği SBÜ Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yüksek teknoloji kullanılarak sağlık hizmeti veriliyor.
Hastanedeki kardiyoloji, kalp damar cerrahisi bölümüne başvuran kalbi delik 26 çocuk, başarılı operasyonlarla sağlığına kavuştu.

Hastane Başhekimi Doç. Dr. Sebahattin Çelik, gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgede daha önce gerçekleştirilemeyen birçok ameliyatın artık hastanelerinde yapıldığını söyledi.
Van ve çevre illerde akraba evlilikleri nedeniyle çocuklarda kalp rahatsızlıklarının sık görüldüğüne işaret eden Çelik, şöyle konuştu:

"Hastane olarak, çocuk yaşta ve yeni doğan gruplarda doğuştan kalp hastalıkları görülenlere yönelik cerrahi hizmetimiz başladı. Hastanemiz çevre illerle birlikte yaklaşık 3 milyon vatandaşa hizmet sunuyor. Yeni doğan gruplarında halk arasında 'kalp deliği' olarak bilinen hastalıkların tanı, tedavi ve takipleri hastanemizde çok başarılı bir şekilde yapılmakta. Kentte bu ameliyatları yapan tek hastaneyiz. Başarılı iki cerrah arkadaşımız, çocuk kalp damarı ameliyatlarını burada yapmakta. "

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2018'de kentte 7 bin 195 bebeğin dünyaya geldiğini dile getiren Çelik, "Bu sayının yarısından fazlası hastanemizde doğdu. Hastanemizde son 5 ay içerisinde 26 çocukta bu ameliyat yapıldı. Hatta bu bebeklerden biri, 1 kilo 800 gramdı. Bu bebeklerin anestezi yönetimi, ameliyatları ve ameliyat sonrası takiplerini yapıyoruz. Hastanemizde tüm imkanlar mevcut olduğu için ameliyatlar başarılı bir şekilde yapılıyor. " dedi.

Çocuk Kalp ve Damar Cerrahı Op. Dr. Şafak Alpat da kurulan ünitede hem yeni doğan hem de çocuk hastalarda kalp cerrahisi ameliyatlarını gerçekleştirdiklerini anlattı.
Op. Dr. Mehmet Aşam ise bölgede doğuştan kalp hastalığı olan çocukların her türlü ihtiyacını karşılamak için alanında uzman personelle hizmet verdiklerini kaydetti.

12.9.2019 - 40982

İlgili Diğer Yazılar
Türkiye
Türkiye'de kalp krizi anında ambulans çağırma oranı çok düşük
Türkiye
Türkiye'de 1 milyon 400 bin kalp yetmezliği hastası var
İki kardeş el ele ameliyata girdi, Adana
İki kardeş el ele ameliyata girdi, Adana'da sağlığına kavuştu
Şanlıurfa
Şanlıurfa'da ilk kez yapılan operasyonla sağlığına kavuştu
Minik Ayaz evindeki "yoğun bakımla" hayata tutunuyor
Minik Ayaz evindeki "yoğun bakımla" hayata tutunuyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]