Kalbinde Delik Olan Dört Aylık Bebek İçin Seferberlik

Kalbinde delik olan dört aylık bebek için seferberlik Sevki riskli olan Rabia bebeğin ayağına Erzurum'dan doktor getirildiVAN - Ağrı'nın Tutak ilçesinde öksürük şikayetiyle hastaneye kaldırılan 4 aylık bebek için doktorlar adeta seferber oldu.

Kalbinde Delik Olan Dört Aylık Bebek İçin Seferberlik

Kalbinde delik olan dört aylık bebek için seferberlik

Sevki riskli olan Rabia bebeğin ayağına Erzurum'dan doktor getirildi

VAN - Ağrı'nın Tutak ilçesinde öksürük şikayetiyle hastaneye kaldırılan 4 aylık bebek için doktorlar adeta seferber oldu. Erzurum'a sevki riskli olan bebek için Van'a doktor getirildi.

2 ay önce kalbinde delik olduğu tespit edilerek Ağrı Devlet Hastanesi'nden Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Servisine sevk edilen 4 aylık Rabia bebeğin Erzurum'a sevki riskli olunca, doktor ayağına gelerek ameliyatı Van'da gerçekleştirdi. Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kalp Damar Cerrahı Op. Dr. Mehmet Biçer ile Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji doktorları tarafından 5 saat süren başarılı bir operasyonla Rabia bebek hayata döndürüldü. Servise alınan 4 aylık bebek, şimdi asıl ameliyatı için gün sayıyor.

"Hastayı yolda kaybedebilme riskimiz yüksekti"

İHA muhabirine konuşan Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Dr. Serdar Epçaçan, hastanın 2 aylık iken kalbinde birden fazla delik olduğunun tespit edilerek Van'a sevk edildiğini belirterek, "Hastamız 2 aylıkken kalbinde delik olduğu şüphesi ile çocuk doktorları tarafından bize yönlendirildi. Bizler de yaptığımız muayenelerde kalbinde birkaç adet geniş delik olduğunu gördük. Çocukta kalp yetmezliği bulguları vardı. Yoğun bakım ünitemize yatırdık. Genel durumu oldukça kötüydü. Acil ameliyat ihtiyacı vardı. Ama hastamızın il dışına nakli biraz sıkıntılı olduğu için yolda kaybedebilme riskimiz yüksekti" dedi.

"Hastamızı ana ameliyata hazırlıyoruz"

Hastane genel sekreterliğiyle görüşerek alternatif çözümler aradıklarını aktaran Dr. Epçaçan, "İlimize en yakın olan Erzurum'daki çocuk kalp cerrahıyla irtibata geçerek, kendilerine hastanın durumunu belirttik ve ameliyatı için kendilerinden yardım istedik. Yapılan görüşmeler neticesinde doktorumuz için gerekli izinler alındı ve burada hastamızın ameliyatını hastanemizde gerçekleştirdik. Geçici bir ameliyat yaptık. Uzun süreli bir yoğun bakım sürecinden sonra hastamızı servise aldık ve şu anda verdiğimiz ilaçlarla asıl ana ameliyat için hastamızı gerekli kiloya taşımaya çalışıyoruz. Gerekli kiloya ulaştıktan sonra da ana ameliyatımızı yapmayı planlıyoruz" diye konuştu.

"Hastamızı bir aya kadar yoğun bakımda izledik"

Hastanın yaklaşık olarak 2 ay takibini yaptıklarını belirten Çocuk Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Nazan Ülgen Tekerek ise, "Ağrı'dan gelen hastamızı kalp yetmezliği tanısıyla yoğun bakım ünitemize kabul ettik. Sonrasında çocuk kardiyoloji bölümü ile beraber operasyon kararı alındı. Erzurum'dan gelen çocuk kalp damar cerrahımızla birlikte operasyon yapıldı. Sonrasında bir aya kadar hastamızı yoğun bakım ünitemizde izledik. Hastamız servise geçecek aşamaya geldikten sonra da çocuk kardiyoloji servisine aldık" ifadelerini kullandı.

"Herkese teşekkür ediyoruz"

Küçük Rabia'nın babası Mehmet Senem ise, 6 çocuk babası olduğunu ve diğer çocuklarında benzer bir rahatsızlık yaşanmadığını ifade ederek, "Ağrı'nın Tutak ilçesinde oturuyorum. 2 ay önce çocuğum rahatsızlandı. Önce ilçemizdeki hastaneye kaldırdık. Ardından Ağrı'ya sevk ettiler. Orada 5 gün yoğun bakımda kalan çocuğum, daha sonra Van'a sevk edildi. Yaklaşık 2 aydır buradayız. Burada yapılan ameliyat neticesinde şu anda çocuğumun durumu iyiye gidiyor. Asıl ameliyat ise 6 ay sonra yapılacak. Erzurum'dan gelen doktorlarla birlikte burada çocuğumun ameliyatı yapıldı. Hastanemizden çok memnunuz, emeği geçenlere teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

10.7.2017 - 27938Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Diyet Sırasında Sofrada Neler Olmalıdır?
Diyet Sırasında Sofrada Neler Olmalıdır?
Sağlık Video Hipertansiyon Hastaları Birden Fazla İlaç Kullanmalı mıdır?
Hipertansiyon Hastaları Birden Fazla İlaç Kullanmalı mıdır?
Sağlık Video Tip 2 Diyabet Nedir?
Tip 2 Diyabet Nedir?
Sağlık Video Bir Kişinin Fazla Kilolu Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Bir Kişinin Fazla Kilolu Olduğu Nasıl Anlaşılır?

 

[Hata Bildir]