Kalbinde Delik Olduğunu 64 Yaşında Öğrendi

İzmir'de yaşayan Garip Kılıç, kalbinde doğuştan 3 santimlik delik bulunduğunu 64 yaşında öğrendi.

Kalbinde Delik Olduğunu 64 Yaşında Öğrendi

İzmir'de yaşayan Garip Kılıç, kalbinde doğuştan 3 santimlik delik bulunduğunu 64 yaşında öğrendi.

Çorum'da dünyaya geldikten sonra İzmir'e yerleşen, evlenip baba olan ve ailesini geçindirmek için yıllarca inşaat işlerinde çalışan 64 yaşındaki Garip Kılıç, yorgunluk ve nefes darlığı şikayetiyle Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Çiğli Bölge Eğitim Hastanesine başvurdu.

Kılıç'ın tektikleri sırasında, kalbinde doğuştan gelen delik bulunduğu, boyutunun 3 santim olduğu, bu nedenle temiz ve kirli kanın karıştığı fark edildi.

Acil önlem alan doktorlar, "anjiyografik" yöntemle operasyona gerek kalmadan Kılıç'ın kalbindeki deliği 15 dakikada, "şemsiye" adı verilen cihazı yerleştirerek kapattı.

Kalbindeki delikten habersiz 64 yıl yaşayan Garip Kılıç, işlemden bir gün sonra sağlıklı olarak taburcu edildi.

"Sadece yorgundum, başka bir sıkıntı hissetmedim"

Doğuştan gelen hastalığını hiç fark etmediğini, hastane çalışanlarının dikkati sayesinde sağlığına kavuştuğunu belirten Kılıç, "Sadece yorgundum, başka bir sıkıntı hissetmedim." dedi.

Doktorlarına teşekkür eden Kılıç, "Modern bir sağlık kuruluşunda tedavi olmak çok güzel bir durum. Evlatlarım bu süreçte hep yanımdaydı. Doktorumuzun bilgilendirmesi sayesinde artık sağlığıma kavuştum. Çok teşekkür ederim." diye konuştu.

Garip Kılıç'ın oğlu Vedat Kılıç ise hızlı tedaviden memnuniyet duyduklarını, tüm ailenin hem şaşkınlık hem de sevinç içinde olduğunu söyledi.

Tedavi sürecinde babasının yanından bir an olsun ayrılmayan Garip Kılıç'ın kızı Arzu Akpınar da duygularını "Biz de bu duruma çok şaşırdık, şimdi babamı çok iyi gördüm." sözleri ile dile getirdi.

64 yıl çekti 15 dakikada kurtuldu

Kılıç'ın kalbindeki deliği tespit eden kardiyoloji uzmanı Opr. Dr. Kamil Tülüce, hastanın nefes darlığı şikayeti ile başvurduğunu anlattı.

Tülüce, hastanın durumuna ilişkin şu bilgileri verdi:

"Endoskopik ekokardiyografide (transözofageal ekokardiyografi) kalbinin sağ ve sol kulakçığını ayıran zarında doğuştan 3 santimlik bir deliğin olduğunu saptadık. Bu delikten akciğerlerden sol kulakçığa gelen temiz kanın bir bölümünün sağ kulakçıktaki vücuttan gelen kirli kan ile karışmakta olduğunu gördük."

Garip Kılıç'a durumuna ilişkin bilgi verdiklerini aktaran Tülüce, hastalığın ağırlaştığını bu nedenle acil ameliyatsız tedavi önerdiklerini söyledi.

Tülüce, hastadan onay alınınca "anjiyografik" yöntem ile deliği kapatmaya karar verdiklerini vurgulayarak, "Yaklaşık 15 dakikalık bir işlemle kalbindeki deliği operasyona gerek kalmadan cilt üzerinden damara girilip açıklığı kapatan cihaz (şemsiye) yerleştirmek suretiyle kapattık." diye konuştu.

Kılıç'ın kalbindeki delikten habersiz olmasının 64 yaşına kadar hayati tehlike oluşturmadığını işaret eden Tülüce, hastanın daha önce yeterli sağlık hizmeti almadığı için durumunu bilemediğini anlattı.

Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi Başhekimi İlker Kızıloğlu da kardiyoloji kliniğinde görevli 8 kardiyoloji uzmanı ve 25 hemşirenin hastalara hizmet için var gücü ile çalıştığını belirtti.

18.3.2017 - 26319Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]