Kalbinizi Soğuk Havalardan Koruyun

Uzmanlar, kalp hastalarını soğuk havalardan ve kalabalık ortamlardan uzak durması konusunda uyarıyor.

Kalbinizi Soğuk Havalardan Koruyun
 Soğuk havalarda açık alanlarda yapılan sporun ani ölümlere neden olabileceği, bu nedenle kronik kalp rahatsızlığı bulunan kişilerin kış sporlarından uzak durarak salon sporlarını tercih etmeleri gerektiği bildirildi. 

Memorial Kayseri Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Özerdem, yaptığı açıklamada, kış aylarında kalp sağlığını olumsuz etkileyen faktörlerin başında soğuk hava ve aşırı rüzgarın geldiğini kaydetti.

Bu iki faktöre aynı anda maruz kalmanın vücut ısısında ani değişimlere neden olarak kalp krizi riskini artırdığını belirten Özerdem, "Kalp hastalarının kış aylarını sağlıklı bir şekilde geçirebilmeleri için soğuk havadan ve kalabalık ortamlardan uzak durması çok önemlidir. Özellikle havaların aşırı soğuduğu dönemlerde vücut ısısını korumak için kalın çorap giyilmeli, eldiven ve beresiz sokağa çıkılmamalıdır " ifadelerini kullandı.  Özerdem, kış aylarında özellikle yaşlılarda ve kalp hastalarında akciğer enfeksiyonlarında da artış görüldüğüne dikkati çekerek, şunları anlattı:

"Soğuğa maruz kalan kalp hastalarında basit bir gribal enfeksiyon, akciğerleri etkisi altına alacak önemli bir sağlık sorununa dönüşebilir. Bu nedenle kronik kalp hastaları soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara yol açacak soğuk ortamlardan uzak durmalı ve kışın dışarıda çok az vakit geçirmelidir. Hava akımına uzun süreli maruz kalma kalp sağlığını önemli ölçüde tehdit ettiğinden, çok soğuk havalarda evde vakit geçirmeleri uygundur. Kalp kapağı hastaları, kalp yetmezliği hastaları, koroner arter hastaları ve bypass olan hastalar soğuğa bağlı kriz riski ile karşı karşıyadır. " 

Kapalı ortamlarda spor yapın

Doç. Dr. Gökhan Özerdem, sıcak havalarda kalp hastalarının herhangi bir şikayeti yokken, kışın çok soğuk havalarda damarların büzüşmesi sonucu göğüs ağrısı hissedebildiklerini ifade ederek,  "Özellikle kalbiyle ilgili böyle bir sorunu olan ancak bunun farkına varmayan kişiler, havanın güneşli ve sıcak olduğu dönemlerde fiziksel aktivitelerinde herhangi bir sorun da yaşamamaktadır. Ancak bu aktivitelere kışın da devam ettiklerinde kalbin iş yükü de artacaktır.

Soğuk havada, açık alanlarda yapılan sporlar sırasında ani ölümler meydana gelebilir. Kış aylarında kronik kalp rahatsızlığı bulunan kişiler kış sporlarından uzak durup salon sporlarını tercih etmelidir " diye konuştu. Kalp hastalarının beslenme programlarını da kış mevsimine göre düzenlemesi gerektiğini vurgulayan Özerdem, dengeli ve sağlıklı beslenmenin kalp sağlığı açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Alkol kalp krizi riskini artırıyor

Özerdem, hastaların kendileri için uygun dozu aşmayacak şekilde her çeşit besini tüketebileceklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Kış aylarında yeterli miktarda C vitamini alınmalı ve kış meyveleri bolca tüketilmelidir. Soğuk havalarda kalori alımına da özen gösterilmelidir. Karbonhidratlar bakımından zengin bir diyet yerine, protein, yağ ve karbonhidrat oranları dengeli bir beslenme şekli benimsenmelidir. Soğuk havalarda yüksek oranda alkol tüketimi kalp krizine yol açan önemli bir nedendir. Alkol vücut ısısında ani değişime neden olarak kalp krizi riskini artırmaktadır. Bu nedenle özellikle kış aylarında alkol tüketimi sınırlandırılmalıdır. "

Bilinçsiz bitkisel ilaç kullanımının da kalp krizini tetikleyen etkenlerden biri olduğunu dile getiren Özerdem, "Doğadan alınan bitkilerin kalbe ne gibi etkiler yapacağı bilinmemektedir. Bazı bitkisel ilaçlar damarların daralmasına yol açabilir. Kalp rahatsızlığı bulunan kişilerin doktor tavsiyesi dışında ilaç kullanmamaları önerilmektedir " dedi. 

11.12.2013 - 13539

İlgili Diğer Yazılar
63 yaşında kalbinin doğuştan delik olduğunu öğrendi
63 yaşında kalbinin doğuştan delik olduğunu öğrendi
Koronavirüste ilk yedi gün uyarısı!
Koronavirüste ilk yedi gün uyarısı!
9 aylık Eflin, ilki 5 günlükken olmak üzere 2 kalp ameliyatıyla hayata tutundu
9 aylık Eflin, ilki 5 günlükken olmak üzere 2 kalp ameliyatıyla hayata tutundu
Türkiye
Türkiye'de 1 milyon 400 bin kalp yetmezliği hastası var
'Kalbiniz için iyi olan her şey beyniniz için de iyidir'
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]