Kalın ense hastalık habercisi olabilir

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Harun Çöloğlu, ense kalınlığının boyun hareketini zayıflattığını, hareketsiz kalan boyun bölgesinin yağlandığını söyledi.

Kalın ense hastalık habercisi olabilir
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Harun Çöloğlu, "Bu durum, geçmek bilmeyen baş ve boyun ağrılarına, şeker hastalığı ile yüksek kolesterole davetiye çıkarabilir " dedi.

 

Boyun yağlarının hem kadınların hem de erkeklerin ortak sorunlarından biri olduğunu söyleyen İstinye Üniversitesi Liv Hospital Bahçeşehir Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Harun Çöloğlu, "Ense kalınlığı daha çok bebeklerde dikkat edilmesi gereken bir durum. Down sendromu dediğimiz kromozom bozukluğu olan bir hastalığın belirtisi olabilir. Erişkinlerde ise boyun omurlarındaki bir problemi işaret edebilir. Altta yatan sebep boyun ve sırt omurlarında ise, ilerde postür bozulamsı ve kamburlaşmaya sebep olabilir. Ense kalınlığı boyun hareketlerini zayıflatarak o bölgenin yağlanmasına yol açabilir. Boyundaki yağlanma kalp rahatsızlığı, yüksek kolesterol ve şeker hastalığına yol açabilir " diye konuştu.

BOYUN YAĞLANMASI NEDENİ ŞOK DİYETLER

Doç. Dr. Harun Çöloğlu boyun yağını azaltmanın yollarını anlatarak, "Yağlı ve tuzlu peynir, tereyağı, mayonez, kızarmış yiyecekler, paketlenmiş meyve suları gibi yüksek kalorili gıdalardan kaçının. Her gün en az 8 ila 10 bardak su içmeyi amaçlayın. Aşırı hızlı kilo alıp vermekten kaçının. Şok diyetler birçok sağlık sorununa yol açtığı gibi deri elastikiyetinizi bozar ve yağlanmaya sebep olur. Egzersiz yapmak boynunuzdaki kasları güçlendirmeye yardımcı olur ve boyun esnekliğini geliştirir. Boynunuzu öne uzatın ve ulaşabileceğiniz en ileri noktaya gelince, yavaş hareketlerle kafanızı sağa sola çevirin. Bu hareketi günde 10 kez tekrarlayabilirsiniz " ifadelerini kullandı.

GIDI SARKMASININ SEBEBİ NEDİR?

Boyun bölgesindeki deri elastikiyetinin artan yaş ile kaybı, aşırı kilo alıp verme, ailesel ve yapısal özelliklere bağlı olarak kişilerde gıdı bölgesinde sarkma da görülebildiğini söyleyen Doç. Dr. Harun Çöloğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Boyun bölgesinde gıdı oluşumu, bazen tiroid bezi problemleri gibi hastalıkların belirtisi olabilir. Bu problem az miktarda ise cerrahi olmayan yöntemlerle, aşırı miktarda ise boyun germe veya liposuction (yağ aldırma) işlemi ile cerrahi olarak düzeltilebilir. Boyuna yapılan liposuctionda sonuç genellikle çok iyidir. 3-4 günlük bir bant uygulaması, bölgedeki şişliğin azalmasına yardımcı olur. Sonucun tam olarak alınması bir ayı bulur. Boyunda klasik germe genelde 50 yaşından sonra olan hastaları kapsar. Kulak önü ve arkasında dolaşan klasik bir kesi kullanılarak fazla derinin atılması daha etkin bir sonuç verir. Boyuna botoks uygulaması yapılabilir, etkisi bir kaç ay sürer. "

 

6.6.2019 0 - 39761İlgili Diğer Yazılar
Lazerle Kılcal Damar Tedavisi
Lazerle Kılcal Damar Tedavisi
Plastik cerrahlar Gaziantep
Plastik cerrahlar Gaziantep'te bir araya geldi
"Yüz gençleştirme kişiye özgü olmalı"
"Yüz gençleştirme kişiye özgü olmalı"
Kepçe kulak sorunu okul hayatını olumsuz etkiliyor
Kepçe kulak sorunu okul hayatını olumsuz etkiliyor
Burun estetiğinde merdiven altı merkezlerden kaçının
Burun estetiğinde merdiven altı merkezlerden kaçının
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Gebelikte Şeker Saptanan Hastalarda Tedavi Nasıl Yapılır?
Gebelikte Şeker Saptanan Hastalarda Tedavi Nasıl Yapılır?
Sağlık Video Diyabet Nedir?
Diyabet Nedir?
Sağlık Video Hipertansiyon Neden Olur?
Hipertansiyon Neden Olur?
Sağlık Video Tip 2 Diyabet Nedir?
Tip 2 Diyabet Nedir?

 

[Hata Bildir]