Kalp Hastalarına Bayram Uyarısı

Ramazanda yemek ve tatlıya aşırı yüklenme sonucu ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilecekleri belirtildi.

Kalp Hastalarına Bayram Uyarısı
GÖKMEN ŞİRECİ - Ramazan ayı boyunca oruç tutup metabolizmaları yavaşlayan kalp hastalarının bayramda yemek ve tatlıya aşırı yüklenmesi sonucu ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilecekleri belirtildi.


Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ceyhun Ceyhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, acil servislere kalp rahatsızlığı şikayetiyle başvuran hasta sayısında Ramazan Bayramı süresince artış gözlendiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"1 aylık oruç dönemi ve uzun süreli açlıktan sonra insanlarda psikolojik olarak daha çok ve sık yemek, kalorisi yüksek şekerli gıdaları tüketmek gibi bir dürtü oluşuyor. Geleneksel olarak ikram etme ve ikram edileni reddetmemeye meyilli bir toplum olduğumuzdan Bayram ziyaretleri süresince insanlar gün boyu birçok yerde yoğun miktarda tatlı tüketiyor. Kontrolden çıkan bu beslenme ile birlikte şeker oranı ciddi derecede yükseliyor ve şekerdeki bu oynamalar kalp krizlerini tetikleyebiliyor. Bu anlamda kalp krizi, bayram süresince acil servislerde çok sık gördüğümüz bir hastalık grubu haline geliyor. "

Sütlü Tatlı ve Meyve Tüketimi Önerisi

Kalp hastalarına bayramda sütlü tatlılar ve meyve önerdiklerini ifade eden Ceyhan, şöyle dedi:

"Bayramda çok fazla çikolata ve tatlı ikramı olmakta. Kalp hastalarının bu alışkanlıkları sağlıklarının bozulmaması adına gözden geçirmesi gerekiyor. Kalp hastaları bayramda geleneksel olarak ikram edilen çikolata, şeker ve baklava gibi yüksek kalorili tatlı grupları yerine, sütlü tatlılar ve meyveyi tercih etmeli. Ramazan döneminde az tüketilen çay ve Kahve de bayramda yoğun miktarda tüketilebiliyor. Çarpıntı, sinirlilik hali, tansiyon bozukluklarına yol açtığı için kalp hastaları tarafından çay ve kahvenin ölçülü tutulup aşırı miktarda tüketiminden kaçınılması gerekiyor. "

Merdiven Altı Tatlılara Dikkat

Ceyhan, kalp hastalarının bayramda özellikle merdiven altı tabir edilen ve içeriğinde sağlığa zararlı maddelerin bulunduğu tatlıların tüketiminden kaçınması gerektiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Merdiven altı olarak tabir edilen kalitesiz tatlıların içlerinde ne olduğunu bilmediğimiz çeşitli kimyasal maddeler kullanılabiliyor. Ayrıca bildiğimiz şekerin dışında oldukça zararlı çeşitli tatlandırıcı maddeler de bu tür tatlıların yapımında kullanılabilmekte. Tüm bu maddelerin çok hızlı şeker yükseltici özelliği bulunmasından dolayı kalp hastalarında dengenin bozulmasına neden olabiliyor. Bu nedenle kalp hastalarına özellikle bu tür nasıl yapıldığı belli olmayan tatlılardan uzak durmalarını tavsiye ediyoruz. " - Aydın

05.08.2013 - 33657

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
38 Yıl Evvel Bir Bebeğin Hayatını Kurtaran Hemşire Facebook Fotoğrafını Görünce Şoke Oldu
38 Yıl Evvel Bir Bebeğin Hayatını Kurtaran Hemşire Facebook Fotoğrafını Görünce Şoke Oldu

'Ölümden Başka Her Derde Deva' Besin: Çörek Otu
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]