Kanal Tedavisinde Kırılan Alete Dikkat

DİŞ kayıplarını önlemek için yapılan kök kanal tedavisi sırasında çoğunlukla nikel titanyum döner alet sistemleri kullanılıyor.

Kanal Tedavisinde Kırılan Alete Dikkat
DİŞ kayıplarını önlemek için yapılan kök kanal tedavisi sırasında çoğunlukla nikel titanyum döner alet sistemleri kullanılıyor. Medipol Mega Üniversite Hastanesi Endodonti Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Gündoğar, "Kök kanalları içerisinde yaptığımız tedavi sırasında kullandığımız alet kırılabiliyor. Burada başarısızlığa yol açan aslında alet parçasının kendisi değil, kök kanalında temizlenip dezenfekte edilemeyen alanların kalması ve hastalığın ilerleyerek devam etmesine yol açmasıdır. Unutulmamalıdır ki kanalda alet (eğe) kırılması gibi bir durum, en deneyimli endodontistin bile başına gelebilecek komplikasyonlardandır" dedi.

"HASTALAR PANİĞE KAPILMAMALI"

Kök kanalında kırılmış olan bir aletin hastanın genel sağlığı üzerine olumsuz bir etkisi bulunmadığını açıklayan Dr. Öğr. Üyesi Gündoğar şunları söyledi:

"Diş hekiminin kanal tedavisi sırasında aleti kırması onun başarısız ve dikkatsiz bir hekim olduğunu göstermez. Bu alet (eğe) kırılması istinasız her hekimin başına gelebilir. Hastalar paniğe kapılmasın. Bunun için özel olarak hazırlanmış kırık alet çıkarma setleri piyasada mevcuttur. Ultrasonik sistemlerle de kök kanalının uç kısmında çok fazla sıkışmamış kırık aletlerde rahatça çıkarılabiliyor. Hem tedavi süresini kısaltan hem de başarıyı yükselten nikel titanyum aletler dişin kök ucunda apse veya lezyon olmadığı halde kanalda kırılsa bile diş ağız ortamında yüzde 90'nın üzerinde sağlıklı bir şekilde kalıyor."

Kırılmış bir alet kanalın kök ucundaki bölümde ise çıkartılmasının daha zor olduğunu ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Gündoğar, "Ancak bu durumda da, aletin by-pass denilen yanından geçerek tedavinin tamamlanması veya yan bir kanal varsa tedavi edilerek işlemin bitirilmesi gibi seçenekler de mevcuttur. Kanal aleti hiçbir şekilde çıkarılamıyor, ancak tedavi başarısını olumsuz etkileyebileceği düşünülüyorsa en son çare olarak cerrahi bir işlem ile iyileşme sağlanabilir" şeklinde konuştu. 

- İstanbul

26.9.2018 - 35310

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]