Kanser Olan Kadın, İnternetteki Bu Fotoğrafı Görünce Meme Kanseri Olduğunu Anladı

Kanser olan kadın, meme kanserine erken teşhis koymak ve farkındalık yaratmak için oluşturulan "Limonlarınızı Tanıyın" kampanyası sayesinde kanser olduğunu anladı.

Kanser Olan Kadın, İnternetteki Bu Fotoğrafı Görünce Meme Kanseri Olduğunu Anladı

Worldwide Breast Cancer isimli dernek, meme kanserine erken tanı koyabilmek için Facebook'ta "Limonlarınızı tanıyın" adında bir kampanya başlattı. Kampanyanın içinde farklı limon tiplerinin olduğu bir görsel kanser belirtilerini temsil ediyor. Meme kanserinin belirtilerini simgeleyen farklı şekillerdeki limonların yer aldığı fotoğrafın hastalığa karşı farkındalığı artırmaya katkı sağlayabileceği belirtiliyor.

LİMONLARINIZI TANIYIN

Fotoğraf, İngiltere'de "Worldwide Breast Cancer" adlı yardım derneğinin kurucusu Corrine Ellsworth Beaumont tarafından tasarlandı. "Limonlarınızı tanıyın" adı verilen kampanyayla kadınların memelerindeki değişiklikleri, fotoğraftaki bir düzine limonla kıyaslayarak hastalığı erken fark etmeleri amaçlanıyor.

47 BİNDEN FAZLA KİŞİ PAYLAŞTI

Fotoğraf sadece Facebook'ta 47 binden fazla kişi tarafından paylaşıldı ve 26 bin kişi tarafından beğenildi. Uzmanlara göre, birçok kadın, memelerindeki kitleler konusunda farkındalık sahibi olmasına karşın, memenin şekli ve büyüklüğündeki değişiklikler çoğu zaman fark edilmiyor. Facebook'ta paylaşarak fotoğrafın yayılmasını sağlayan Erin Smith Chieze adlı kanser hastası, kendi hastalığının farkına bu fotoğrafla vardığını söyledi. Memesinin fotoğraftaki limonlardan birine benzemesi üzerine şüphelenen Chieze'in daha sonra dördüncü aşama meme kanseri olduğu tespit edilmiş.

"BU FOTOĞRAFI GÖRMESEYDİM KANSERİN FARKINA VARAMAZDIM"

İnternette kanser hastalarının birbirlerine "şirin kalp sembolleri" attığını belirten Chieze, "Bu fotoğrafı görmeseydim, kanser olduğumun farkına varmayacaktım" diye konuştu.

KİTLE YOKSA CİDDİYE ALMIYORLAR

"Breast Cancer Now" adlıörgütün kamu sağlığı bölümü başkanı Eluned Hughes da, kadınlarının memelerinin şekillerindeki değişiklikleri izlemesi gerektiğine dikkat çekerek, "Kadınlar çoğu zaman kitle içermeyen değişiklikleri ciddiye almıyor. Bu nedenle kadınları bilinçlendirmek için diğer belirtiler konusunda da çalışma yapmamız gerekiyor" dedi.

4.10.2018 - 35520

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?

 

[Hata Bildir]