Kanserde Palyatif Bakım Sempozyumu

Amerikan Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Prof. Dr. Seçil Aksayan, "kanserli hasta bakımının multidisipliner bir ekip yaklaşımı gerektirdiğini ve hemşirenin bu bakımın önemli ve bütünleyici bir elemanı olduğunu" bildirdi.

Kanserde Palyatif Bakım Sempozyumu

İstanbul- Amerikan Hastanesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, hastanenin Hemşirelik Hizmetleri Bölümü tarafından Hemşirelik Haftası kapsamında ''Kanserde Palyatif Bakım: Psikososyal Boyut'' sempozyumu düzenlendi.


Sempozyumda konuşan Prof. Dr. Aksayan, kanserli hastalar ve aileleri için evde ya da hastanede özel hazırlanmış koşullarda en iyi hayat kalitesinin nasıl sunulabileceği konusunun giderek önem kazandığını belirtti.


Kanserin, tüm aileyi etkilediği için ''aile hastalığı'' olarak nitelendiğini söyleyen Aksayan, sağlık personelinin, hem aileye hem de hastaya sorunlarla başetme, normal yaşantının gereklerini yerine getirebilme konusunda yardımcı olması gerektiğine işaret etti.


''Yakın zamana dek palyatif bakım yalnızca yaşamın son dönemlerindeki hastalar için uygun görülürken, günümüzde palyatif bakım ilkelerinin, acının hafifletilmesi ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi hedeflenen hastalarda olabildiğince erken dönemlerde uygulanması gerektiği geniş kabul görmektedir.''


Açıklamada, sempozyumun sonunda, kanserle uzun süre mücadele eden ve hastalığı yenen oyuncu Filiz Akın'ın kanserle ilgili anılarını katılımcılarla paylaştığı belirtildi.


Sempozyumda Akın'ın, kanserin artık tedavisi mümkün bir hastalık olduğunu ifade ederek, ''Kanser eşittir ölüm algılaması doğru değil. Eskiden hastalık konusunda ilgili ve bilgili değildik. Bu nedenle ölümler daha çok görülüyordu. Ancak bugün hem teknoloji hem de sahip olduğumuz bilgilerle kanserle mücadele ediyoruz'' diye konuştuğu kaydedildi.

 


 

7.09.2010 - 2131Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

 

[Hata Bildir]