Kanseri 5 Kez Yendi

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Narlıdere Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi görüntüleri Oral kanser taraması yapılması Başhekim Dr. Dolunay Hamamizade ve kanseri yenen Semiha Koçyiğit ile röportaj Kanseri 5 kez yendi Refakatçi olarak girdiği hastane kapısından, kanser hastası olduğunu öğrenerek çıkan Semiha Koçyiğit, yumurtalık, meme, idrar yolu, ağız ve midesinde farklı zamanlarda çıkan tümörlerden erken teşhis sayesinde kurtularak yaşama tutundu Koçyiğit: "Benim hayatım tesadüf. O tesadüfler olmasaydı kanseri çok daha ağır atlatabilirdim, belki de ölebilirdim" EFSUN YILMAZ - İzmir'de yaşayan emekli öğretmen Semiha Koçyiğit, refakatçi olarak girdiği hastane kapısından kanser hastası olduğunu öğrenerek çıktı ve tam 5 kez kanseri yendi.

Kanseri 5 Kez Yendi

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :

Narlıdere Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi görüntüleri

Oral kanser taraması yapılması

Başhekim Dr. Dolunay Hamamizade ve kanseri yenen Semiha Koçyiğit ile röportaj Kanseri 5 kez yendi

Refakatçi olarak girdiği hastane kapısından, kanser hastası olduğunu öğrenerek çıkan Semiha Koçyiğit, yumurtalık, meme, idrar yolu, ağız ve midesinde farklı zamanlarda çıkan tümörlerden erken teşhis sayesinde kurtularak yaşama tutundu

Koçyiğit:

"Benim hayatım tesadüf. O tesadüfler olmasaydı kanseri çok daha ağır atlatabilirdim, belki de ölebilirdim"

EFSUN YILMAZ - İzmir'de yaşayan emekli öğretmen Semiha Koçyiğit, refakatçi olarak girdiği hastane kapısından kanser hastası olduğunu öğrenerek çıktı ve tam 5 kez kanseri yendi.

Başarılı bir meslek hayatının ardından emekliye ayrılan ve İzmir'deki anne ve babasının yanına yerleşen Semiha Koçyiğit, 1997'de babasının refakatçisi olarak İzmir'deki bir hastaneye gitti. Babasının ve doktorunun ısrarıyla sağlık kontrolünden geçen Koçyiğit'in yumurtalığında kiste rastlandı. Erken evre kanser hastası olduğu anlaşılan Semiha Koçyiğit, ameliyatla hastalıktan kurtuldu.

Ameliyatın ardından 11 yıl herhangi bir sağlık sorunu yaşamadan hayatına devam eden Koçyiğit'in meme kanserine yakalandığı yine bir doktor kontrolü sırasında tespit edildi.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesindeki operasyonla vücudundaki kanserli hücreleri aldıran Semiha Koçyiğit, 3,5 yıl yine sağlıklı bir yaşam sürdü.

Bir akşam izlediği haber bültenine konuk olan doktorun prostat kanseri hakkındaki bilgilendirmesini dinleyen Koçyiğit, benzer belirtilerin kendisinde de bulunduğunu fark ederek aynı doktora ulaştı ve muayene oldu. Muayene sonucu idrar yolunda tümöre rastlanan Semiha Koçyiğit, erken teşhis ve lazer ameliyatı sayesinde iyileşti.

Koçyiğit, kanser hastası yengesinin Narlıdere Ağız ve Diş Sağlığı Merkezindeki kontrolü sırasında, doktorun dikkati sayesinde "ağzında tümör" olduğunu öğrendi. Ağzındaki tümörü basit bir operasyonla aldıran ve tekrarlayan kanser nedeniyle yine check-up yaptıran Semiha Koçyiğit'in midesinde de benzer dokulara rastlandı.

Tam 5 kez tümörler nedeniyle ameliyat masasına yatan 59 yaşındaki Semiha Koçyiğit, hepsinde de erken teşhis sayesinde kanserden kurtuldu.

"Birtakım tesadüfler insanı iyiye ya da kötüye götürebiliyor"

İzmir Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Narlıdere Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinin başhekimi Dr. Dolunay Hamamizade, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her hafta bir gün oral kanser taraması gerçekleştirdiklerini, bu taramalardan birine de Semiha Koçyiğit'in yengesinin katıldığını anlattı.

Kontrol sırasında Semiha Koçyiğit'in de akrabasına eşlik ettiğini kaydeden Hamamizade, şunları söyledi:

"Ağızda oluşan kanserin en ölümcül 5. kanser türü olduğunu biliyoruz. Ağızdaki yaralar çok önemsenmiyor ama kanserin ileri evrelerinin belirtisi de olabiliyor. Bir ışıkla 3 dakikalık basit bir işlemle, kanser olmuş ya da kanser öncülü hücreleri görebiliyoruz ve başarı oranımız yüzde 85-90 civarında. Bugüne kadar 300 kişi taradım, 7-8 riskli vaka gördüm. Bu vakalardan biri de Semiha Hanım oldu. Oysa merkezimize kendisi için gelmemişti. Bir anda 'kontrol yapalım' diye düşündük. Böylelikle Semiha Hanım hiç radyoterapi, kemoterapi almadan sadece cerrahi işlemle kanserli hücreden kurtulmuş oldu."

Ağız kontrolünün ardından hastanın vücudunun yeniden tarandığını ve midesinde de kanserli hücreye rastlandığını belirten Dr. Hamamizade, "Hayat böyle bir şey. Birtakım tesadüfler insanı iyiye ya da kötüye götürebiliyor. Semiha Hanım için iyi olduğunu düşünüyorum." dedi.

"Erken teşhis sayesinde hayattayım"

Semiha Koçyiğit ise yıllar içinde gelişen yumurtalık, meme, idrar yolu, ağız ve mide kanserlerini hep erken evrede yakaladıklarını, tesadüfler sonucu hayatta kalabildiğini söyledi.

Hayata sımsıkı tutunduğunu dile getiren Koçyiğit, kansere karşı zaferini şu sözlerle anlattı:

"Ben çok güzel iki çocuk büyüttüm, başarılı bir öğretmenlik dönemim oldu, annem ve babamın hastalıklarında yanlarında oldum. Benim de görevlerim vardı. Bu yüzden hastalığı hiç kafaya takmadım. Bağışıklık sisteminin güçlü tutulması gerektiğini biliyordum. Beslenme konusunda çok dikkatli davrandım. Hayatım bir tesadüf. O tesadüfler olmasaydı kanseri çok daha ağır atlatabilirdim, belki de ölebilirdim."

20.3.2016 - 20414Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?

 

[Hata Bildir]