Kanserli hastalarda kemiklere yayılımda akıllı atom tedavisi

Doç. Dr. Umut Elboğa, kanserli hastalarda kemiklere yayılım gerçekleşmişse hastaların ağrılarına yönelik, Türkiye'de ilk kez Haziran ayının ilk haftasında Gaziantep Üniversitesi'nde akıllı atom ile yeni bir tedavi başlattıklarını söyledi.

Kanserli hastalarda kemiklere yayılımda akıllı atom tedavisi
Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı'ndan Doç. Dr. Umut Elboğa, meme ve prostat kanseri olmak üzere kemiklere yayılım yapma eğiliminde olan birçok kanser türünde kemiklere yayılımın, nükleer tıpta yapılan sintigrafik görüntüleme ile tespiti mümkün olduğunu söyledi. Dr. Elboğa, bu görüntüleme sonrasında verilebilecek yeni akıllı atom tedavisi hakkında bilgiler verdi. Türkiye'de ilk kez Haziran ayının ilk haftasında tedaviyi uyguladıkları belirten

Doç. Dr. Elboğa, akıllı atom tedavisi ile kanserli hastalarda kemiklere yayılım durumunda, bu tedavinin ağrıyı yüzde 60-70 oranında azalttığını anlattı. Dr. Elboğa, ilk uygulamayı prostat kanseri olan Yaşar T. isimli hastada uyguladıklarını söyledi. "Hastanın ağrılarını yüzde 60-70'ler oranında azaltıyor " Kanser hastalarında kemiklere yayılım durumunda akıllı atomla tedavi vereceklerini belirten Doç. Dr. Umut Elboğa, "Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak özellikle kemiklere yayılım yapma eğiliminde olan meme ve prostat kanserli hastalar başta olmak üzere kanser hastalarında kemiklere yayılımı tespit ettiğimizde kemik ağrılarına yönelik akıllı atomla tedavi vermeye başladık. Bu tedavimizi hastanın bölümümüzde yaptırdığı kemik sintigrafisi ile kanserli hücrelerin kemiklere yayılımını tespit etiğimiz takdirde yapacağız.

Hastanın doktoru ile görüş alışverişinde bulunarak "Hastanızın ağrıları diğer alternatif tedavilere rağmen devam ediyorsa ağrıyı azaltmak için bizim uyguladığımız yeni akıllı atom tedavisini tek başına yada diğer ağrıyı azaltan ilaçlar ile birlikte kullanabilirsiniz " diyeceğiz. Hastanın doktoru uygun gördüğü takdirde hastaya akıllı atomla olan bu yeni tedaviyi başlatacağız. Hastanın şöyle bir şansı da olacak: Ağrısı azaldığı takdirde tedavisi tekrar edilebilecek. Bu tedavinin en büyük avantajı; bizim verdiğimiz akıllı molekül direkt hedeflediği dokuya gidiyor ve yapışıyor. Hedeflediği dokuda yani kemiklerde istenilen cevap alınıyor, özellikle ağrı azalması gerçekleşiyor, hastanın ağrısını yüzde 60-70'ler oranında azaltıyor.

Bu bilimsel çalışmalarla ispatlanmış durumda " dedi. "Tedavi dünyada az sayıda ülkede yapılıyor " Yeni tedavinin dünyada sayılı merkezlerde yapıldığını aktaran Doç. Dr. Elboğa, "Dünyada az sayıda ülkede yapılıyor. Haziran ayında ilk kez Türkiye'de üniversitemizde yapıldı. Hastalarımız kendi laboratuvarlarımızda üretilecek bu ilaca istedikleri anda ulaşabilecekler ve akıllı atomlarla tedaviye karar verdiğimiz anda hastaya bu tedaviyi uygulayabileceğiz " şeklinde konuştu. Doç. Dr. Elboğa sözlerine şöyle devam etti: "Bu tedavi, tıpta metabolik ışın tedavisi olarak da nitelendiriliyor. Hastalar da bize "Ben akıllı atom tedavisi almak istiyorum " diye başvurabiliyorlar. Bu tarz akıllı atom tedavilerini 2015 yılından beri kendi laboratuarlarımızda ilaçları üreterek uygulamaya almış durumdayız.

Özellikle bu zamana kadar prostat kanserlerinde hedeflediğimiz moleküller vardı. O hedef molekülleri görüntülemede yakalayan, sonrasında görüntülemede belirlediğimiz hedefleri de vuran radyoaktif maddelerle yani akıllı atomlarla hem görüntüleyip hem de tedavi edebilmekteyiz.

Prostat kanseri dışında gastrointestinal sistemde görülen nöroendokrin tümörlerde (Hormon üreten hücreler ile sinir hücrelerinin birlikte oluşturduğu tümörlerde) hem görüntüleme hem de tedaviyi akıllı atomlarla uygulayabilmekteyiz ". "Ağrılara yönelik olan akıllı atom tedavimiz hastanın yaşam kalitesini arttıracak " Haziran ayında uygulaması gerçekleşen kanser hastalarındaki kemik yayılımına yönelik akıllı atom tedavisinin hastanın yaşam kalitesini arttıracağını vurgulayan Doç. Dr. Elboğa, "Akıllı atom tedavisi, nöroendokrin tümörlerde ve prostat kanserlerinde çok uzun geçmişi olmamasına rağmen yaklaşık 15 yıldır kullanılmakta. Bu akıllı atomlarla tedavinin yaşam süresine ve yaşam kalitesine etkisi bilimsel çalışmalarla ispatlanmıştı.

Kendi gözlemlerimizde; 4 yıldır bizim de uyguladığımız akıllı atom tedavilerinin hastaların yaşam sürelerinde artış sağladığını ve özellikle yaşam kalitesinin düşmesine sebep olan ağrıları azaltma konusunda da başarılı olduğunu tespit ettik. Yeni uyguladığımız akıllı atom tedavisi ile kanser hastalarında kemiklere yayılım gerçekleşmişse kemik ağrılarını azaltmak temel amacımız olacak.

Ağrılara yönelik akıllı atom tedavisi ile bu hastalarımızın daha önceki hasta gruplarında sağlandığı gibi yaşam kaliteleri arttırılacak. Daha öncelerden kullanmaya başladığımız prostat kanseri ve nöroendokrin tümörlerdeki akıllı atom tedavilerinin yanı sıra son olarak yakınlarda kullanmaya başladığımız kemik yayılımı olan kanserli hastalardaki kemiklere yönelik akıllı atom tedavilerinin hepsi hedefe yönelik akıllı molekülerle tedavi olarak nitelendirilmekte ve son derece başarılı sonuçlar vermektedir " diye konuştu.

1.8.2019 1 - 40547

İlgili Diğer Yazılar
Yıllarca tadını unuttuğu çikolatadan şimdi günde iki paket yiyor
Yıllarca tadını unuttuğu çikolatadan şimdi günde iki paket yiyor
Verdiği ilikle hayata tutunan kardeşinin
Verdiği ilikle hayata tutunan kardeşinin 'kahramanı' oldu
Yaşlanmak istemeyenler kansere dikkat
Yaşlanmak istemeyenler kansere dikkat
'Yılda 23 bin kadına meme kanseri teşhisi konuyor'
Şırnak
Şırnak'ta KETEM sayesinde 43 kadın kanserden kurtuldu
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]