Kapalı Rahim Alma Ameliyatı "Laparoskopik Histerektomi"

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Önder Koç, kapalı teknikle rahim askı ve vajina daraltma ameliyatlarını anlattı.

Kapalı Rahim Alma Ameliyatı
Genital estetik, labioplasti ve vajina daraltma işlemleri hem kadının öz güvenini artırmaya yönelik hem de cinsel fonksiyonlarında aldığı tatmin duygusunu artırmaya yöneliktir. Kadınlar kendilerini güzel ve şık görünmek ve hissetmek isterler. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de genital estetik, vajina daraltma, vajinoplasti ve labioplasti operasyonlarına kadınlar sıklıkla başvurmaktadır.

Genital estetiğe ihtiyaç duyulan durumlar sıklıkla zor doğumların yarattığı vajinal genişlemelerdir. Vajinanın destek dokusunun gevşemesi, cinsel ilişkide erkek cinsel organ ile temasın azalmasına neden olur ve hem kadın hem de erkekte uyarılma zorluğu yaratır. Genital estetik için yapılan cerrahi müdahaleler genital organ sarkması cerrahisinden gelen deneyimimizle hem estetik hem de fonksiyonel olarak planlanmaktadır. Genital estetik cerrahisinde en çok vajina daraltma (vajinoplasti) operasyonları yapılırken, ikinci sıklıkta labioplasti adı verilen iç dudak küçültme cerrahileri uygulanmaktadır.

Rahim zorlayıcı doğumlar ve genetik bağ dokusu yatkınlığı nedeniyle rahim vajenden dışarı çıkabilir. Genç hastalarda rahmin kurtarılması ancak rahmin askı ameliyatları ile mümkündür. Eskiden karında 30 cm'lik kesiler günümüzde laparoskopik sakrokolpopeksi Ameliyatı olarak kapalı cerrahi teknikle gerçekleştirilmektedir. Hasta bir gün sonra taburcu olabilmektedir. Muayenede sarkmanın düzeldiği hemen ameliyat sonrası görülebilir.

Labioplasti nedir?

Labioplasti operasyonu sık olarak küçük dudaklara minor labioplasti operasyonu olarak estetik düzeltici operasyonlar şeklinde yapılmaktadır. Genel olarak iç ve dış dudak estetiği olarak tanımlanmaktadır. Dış dudaklarda sarkmanın onarılması ve dolgunlaştırma işlemleri olarak yapılmaktadır.

Küçük dudaklar da sık olarak dışarı sarkma sebebiyle ameliyat edilir. Klitoristen başlayan küçük dudaklar idrar yolu çıkışını ve vajen çıkışını kapatır. Büyümüş dışarı doğru sarkan dudaklar olumsuz bir görüntü oluşturur. Doğum sonrasında veya doğuştan gelen anatomik bozukluklar meydana gelebilir. Bu dudaklarda bulunan ter ve salgı bezleri kötü koku ve ağrıya sebep olabilir.

Kadınlar, kendilerini daha iyi hissetmek ve vücutlarının görünüşünü kontrol etmek istemektedirler. Labioplasti ve özel kozmetik cerrahi işlemler sıklıkla yapılır, çünkü kadınlar görünümlerinde kendilerine rahatsızlık veren kişisel şikayet ve memnuniyetsizlikleri nedeniyle doktora başvurur. Kozmetik vulva düzeltme operasyonu ile kadın öz saygısını geri kazanır, cerrahi sonrası cinsel fonksiyona katkı sağlayabilir, daha önce rahatsızlık veren spor aktivitelerinde sorun yaşamaz, dar kıyafetlerin giyilmesi sorun olmaktan çıkar.

Labioplasti tamamen estetik ve hijyen amaçlıdır. Orgazmik bozukluk ya da kadın orgazmı ile ilgili olumlu ya da olumsuz bir etkisi bulunmaz. Klitoris üzerini kaplayan dudakların alınması kadınlarda hassasiyeti artırabilir.

Laparoskopik yani kapalı ameliyat nasıl yapılır?

Laparoskopi, temel teşhis ve tedavide kullanılan bir ameliyat aracıdır. Laparoskopi cerrahisinde uygulanan birçok cerrahi işlem mevcuttur. Halk arasında kapalı cerrahi olarak bilinen optik kamera sistemleri ile batına girilerek uygulanan teknik yüksek çözünürlüklü görüntüleme ekipmanları kullanır.

Ayarlar tam olarak yapıldığında görüntü açık cerrahiye göre çok daha berrak ve nettir. Laparoskopinin potansiyel avantajları, küçük yara izi, daha hızlı iyileşme, adezyon (karın içi yapışıklık) oluşumunu ve maliyetin azaltılması hedeflenir.

22.4.2019 - 39135

İlgili Diğer Yazılar
Orgazm Problemi Yaşayan Kadınlar İçin Klitoris Estetiği
Orgazm Problemi Yaşayan Kadınlar İçin Klitoris Estetiği
Smear Testi Öncesi Bunlara Dikkat!
Smear Testi Öncesi Bunlara Dikkat!
Smear Testi Erken Önlem Almanın En İyi Yolu!
Smear Testi Erken Önlem Almanın En İyi Yolu!
Rahim Myomları (Ur) Nasıl Oluşur?
Rahim Myomları (Ur) Nasıl Oluşur?
Rahim Anatomisi Nasıldır?
Rahim Anatomisi Nasıldır?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]