Kardeş Kıskançlığı, Altını Islatmaya Neden Oluyor!

Yeni bir kardeşin ailenize katılımı hem ilk çocuğunuz için hem de sizin için oldukça önemli bir süreçtir.

Kardeş Kıskançlığı, Altını Islatmaya Neden Oluyor!

Eğer bu yeni bebeği eşinizle planladıysanız, istekliyseniz, hazır olduğunuzu düşünüyorsanız, bebeğin doğru bir zamanda ve koşulda geldiğine inanıyorsanız, çocuğunuz da yeni gelecek olan bebeğinizin keyfini biraz kıskanarak da olsa sizinle paylaşacaktır. Zaman zaman büyük çocuğunuz, yeni duruma uyum sağlama sürecinde gerileyebilir. Yani daha önceden kazandıklarını kaybetmiş gibi görünebilirler. Örneğin; yeni tuvalet eğitimini kazanmış bir çocuk, altına yapmaya başlayabilir.


Acıbadem Kadıköy Hastanesi Uzman Pedagog Ayşegül Salgın, annenin hamileliğini ilk öğrendiğinde, mutlaka bunu çocuğuyla paylaşması gerektiğini, hazırlık sürecinize onu da katması gerektiğini belirtiyor. Bu noktada çocuğa gösterilen duygu ve tavır büyük önem taşıyor.


Çünkü anne yeni bebeğe hazırlıksız, isteksizse, kendini suçlu ya da pişman hissediyor olabilir, çocuk da bunu fark ederek, uyum sağlamada zorluk yaşayabilir. Bu nedenle yeni bebeğe hazırlıklı olmak ve çocuğu uygun şekilde bilgilendirmek büyük önem taşıyor.


Çocuğunuzun bu önemli değişiklikten etkilenmemesini ve hiç kıskançlık hissetmemesini beklemek de çok uygun bir tavır olmaz. Kıskançlık çok doğal bir duygudur. Çocuğunuzun sizi paylaşmak istememesi, bu süreçte zorlanması ve desteğe gereksinim duyması normal bir gelişimin parçasıdır. Eğer bebeğin doğumunu ve zamanlamasını planlarsanız, çocuğunuzun uyum sürecini kolaylaştırırsınız. Çocuklar yaşanan değişikliklerden daha kolay ve daha hızlı etkilenirler. Bu yüzden böyle önemli bir kararı alırken, çocuğunuzun hayatında karmaşıklığın olmadığı zamanları seçmelisiniz. Örneğin; çocuğun okula başlama zamanı ile kardeşin gelişini aynı zamanlara denk getirmemek, onu rahatlatabilir.


Hamilelik döneminiz ve sonrasında yaşayacaklarınızı, çocuğunuzla paylaşmanız, onu da sürece dahil etmeye çalışmanız, yeni kardeşe hazırlanmasını kolaylaştıracaktır. Yeni bebeğin geleceği haberi ile çocuğunuzun düzenini kesinlikle bozmamalısınız. Bebeğiniz ilk doğduğu birkaç gün ise mutlaka çocuğunuza özel bir ilgi göstermeli ve yanında mümkün olduğunca yakın akrabalarınızın bulundurarak, onunla ilgilenmelerini sağlamalısınız.


Bebeğinizin doğumu sonrası, günlük yaşamınızda büyük çocuğunuzun psikolojisini etkileyecek şekilde yanlış davranışlar göstermemelisiniz.


Zaman zaman büyük çocuğunuz, yeni duruma uyum sağlama sürecinde gerileyebilir. Yani daha önceden kazandıklarını kaybetmiş gibi görünebilirler. Örneğin; yeni tuvalet eğitimini kazanmış bir çocuk, altına yapmaya başlayabilir.


Bu davranış, uyum sürecinde çocuğun yaşadığı zorlanmayı anlatır. Böyle bir durumda, tekrar çocuğunuzu bezlemeye başlamanız ya da oluşan kazalardan dolayı cezalandırmanız, yanlış bir davranış olacaktır. Çocuğunuzun yaşadığı zorlanmayı anlamanız ve bu geçiş sürecini onu destekleyerek atlatmanız önemlidir. Çocuğunuza gösterdiğiniz davranış şekilleri, durumu kolaylaştırmadığında, profesyonel bir destek almanız gerekebilir.


Bazı görüşlere göre cinsiyet ve yaş, kıskançlığı arttıran veya azaltan faktörlerdendir. Bilmelisiniz ki, her çocuk ve her aile bu yeni durumu, kendi ilişkileri içinde, tamamen kendilerine özgü yaşarlar.

16.01.2011 - 4197İlgili Diğer Yazılar
Bebekli ailelere uzmanından tatil tavsiyeleri
Bebekli ailelere uzmanından tatil tavsiyeleri
Çocuk Kaç Farklı Şekilde Amacı Dışında Kullanılır?
Çocuk Kaç Farklı Şekilde Amacı Dışında Kullanılır?
Çocuklarınıza Ruhsal Aşı Yaptırdınız mı? (ÇOCUK YETİŞTİRMEDE 5M AŞISI)
Çocuklarınıza Ruhsal Aşı Yaptırdınız mı? (ÇOCUK YETİŞTİRMEDE 5M AŞISI)
Cimrilik Tuvalet Eğitiminde Başlıyor
Cimrilik Tuvalet Eğitiminde Başlıyor
Toplum Olarak Depresyona mı Giriyoruz?
Toplum Olarak Depresyona mı Giriyoruz?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]