Kardeşi İliğini, Ablası Böbreğini Verdi

Kayseri'de, 2015 yılında lösemi hastalığıyla mücadele eden Muharrem Sayıner'e (33), kız kardeşi Melek Sayıner (30) kemik iliği bağışladı.

Kardeşi İliğini, Ablası Böbreğini Verdi
Geçen yıl akut böbrek yetmezliği teşhisi konulan Sayıner'i, bu kez ablası Fatma Gezer (39) böbreğini bağışlayıp hayata bağladı.

Polis memuru Muharrem Sayıner, 2015 yılında aşırı halsizlik şikayetiyle gittiği Kayseri Erciyes Üniversitesi Hastanesi'nde, lösemi hastalığı teşhisi konulduğunu söyledi. Muharrem Sayıner, kız kardeşi Melek Sayıner'in bağışladığı kemik iliğiyle hayata tutunduğunu, 2016 yılı Ağustos ayında ise kullandığı ilaçlara bağlı avasküler negros (kalça kemiğinin kuruması) hastalığına yakalandığını belirtti.

2016'DA KALÇA PROTEZİ AMELİYATI OLDU

Her iki kalça başında oluşan hastalığın tedavisi için iki kalçasına da protez takıldığını söyleyen Muharrem Sayıner, "Kalça protez ameliyatımdan önce, her iki bacağıma greftleme (vücuttaki bir kemik dokusunun başka bir kemiğe eklenmesi) operasyonu yapıldı. Başarısız olunca protez takılma mecburiyeti doğdu. Protez ameliyatlarının üzerimde bıraktığı etkilerden kurtulmak üzereydim ki 2018 yılında belden aşağı vücut bölgemde şişmeler oluşmaya başladı " dedi.

12 NİSAN'DA BÖBREK NAKLİ OLDU

Bu arada Kayseri'den Antalya'ya tayininin çıktığını söyleyen Muharrem Sayıner, "Vücudumdaki şişliklerin nedenini öğrenmek için Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Nefroloji Bölümü'ne giderek muayene oldum, testler yapıldı. Akut böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. 11 ay tedavi gördüm. Son iki ayda ise diyalize başladım. Kısa süre önce acil böbrek nakli olmam gerektiği söylendi. Bu kez ablam Fatma Gezer verici oldu. 12 Nisan günü nakil gerçekleşti. Ablam ve ben şu an sağlıklıyız. Beni hayata bağlamak için ilik ve böbreğini bağışlayan kardeşlerime teşekkür ediyorum " diye konuştu.

6 KARDEŞİ DONÖR OLMAK İSTEDİ

7 kardeş olduklarını, tüm kardeşlerin bağışçı olmak için sıraya girdiğini söyleyen evli ve 3 çocuk annesi Fatma Gezer ise "Kardeşim için böyle bir ihtiyaç doğunca gerekli dokular alındı, tetkikler yapıldı. Benim böbreğimin uyduğu ortaya çıkınca hiç düşünmeden vermek istedim. Kardeşimin artık sıkıntısız bir hayat sürmesini istiyorum. İnşallah uzun ve sağlıklı bir ömür yaşar. Yaşadıkça her zaman kardeşimizin yanındayız " dedi.

HAYAT PAYLAŞMAKTIR


Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi Koordinasyon Birim Sorumlusu Öğr. Gör. Nilgün Bilal, böbrek yetmezliği hastalığının en iyi tedavisinin organ nakli olduğunu belirterek, "Hastamız böbrek yetmezliği yaşayan hastaların en iyi tedavisinin organ nakli olduğunun güzel bir örneği. Bu vesileyle halkımızı organ bağışına çağırıyorum. Yakınları organ yetmezliği yaşayanların yakınlarını da böbrek vermeye davet ediyorum. Çünkü hayat paylaşmaktır " dedi.
 

12.5.2019 - 39415

İlgili Diğer Yazılar
Organ bağışı için seferber oldular
Organ bağışı için seferber oldular
Organlarıyla 5 kişiye hayat ve ışık oldu
Organlarıyla 5 kişiye hayat ve ışık oldu
Organlarıyla 3 hastaya umut oldu
Organlarıyla 3 hastaya umut oldu
Yeni teknoloji, nakil için organların performansını artıracak
Yeni teknoloji, nakil için organların performansını artıracak
Babalar Günü
Babalar Günü'nde babasına 'yaşam' verdi
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]