Kariyer Hırsı Kadınları Kanser Yapıyor!

Ev ve iş arasındaki koşturmaca, aşırı stres, geç mesai saatleriyle yalıtılmış binalar; çalışan kadının kansere yakalanma riskini artırıyor.

Kariyer Hırsı Kadınları Kanser Yapıyor!

Uzun bir eğitim döneminin ardından iş hayatına atılan, sonrasında kariyer yapmak için zorlu bir maratona başlayan günümüz kadınlarının kanser tehdidi altında olduğunu söyleyen Medical Park Bahçelievler Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Dr. Teoman Yanmaz, “Tüm bu sürecin sonunda geç anne olunması, iş hayatının stresi, yalıtılmış binalarda geçen hayatlar, dengesiz beslenme, hareketsiz yaşam ve aşırı kozmetik kullanımı; meme, rahim, cilt, yumurtalık kanseri oranlarını artırıyor” diyor.


İş ve sosyal hayattaki rolleri artan kadınların, artık eskisi gibi lise diplomasını alıp, ‘münasip bir talibin’ çıkmasıyla hayattan elini eteğini çekmesi dönemleri geride kaldı. Günümüz kadınları artık üniversiteydi, doktoraydı, yurt dışıydı derken uzun bir eğitim sürecinin ardından 20’li yaşların ortasından itibaren hayata atılıyor.


Alınan onca diplomayla maraton bitmiyor, hemen ardından çetin bir kariyer mücadelesi başlıyor! İşte yaşanan bu zorlu süreçte kadınların birçok kanserojen etkenle kuşatıldığını söyleyen Dr. Teoman Yanmaz, kariyer kadınlarının neden daha çok kanser riski altında olduğunu anlattı: “Çalışan kadın, uzun eğitim hayatı nedeniyle evlilik ve çocuk sahibi olma konularında gecikebiliyor. Ya da çocuk sahibi olmamayı tercih ediyor. Bunlar, meme kanseri açısından iki temel risk faktörü.


Meme kanseri, batı dünyasında çok sık rastlanan bir hastalık. Her sekiz kadından biri hayatı boyunca meme kanserine yakalanıyor. Oysa Afrika’da bu hastalık nadir görülüyor. Batı dünyasından Afrika’dan altı kat meme kanseri vakası var. Ancak 19 yaşından önce çocuk sahibi olan batılı kadınlarla Afrikalı kadınlar kıyaslandığında meme kanseri riski 1/1 oluyor. Yani gelişmiş ülkelerde erken yaşta çocuk sahibi olan kadınlarda meme kanseri sıklığı Afrika’daki kadar düşük.


Hatta bu bilgilerden yola çıkan bazı bilim adamları, ‘Çocuk sahibi olmayla kadın vücudunda görülen hormonal değişiklikleri’ araştırıyor.


Çalışan kadının çocuk emzirme süresi, diğer kadınlara göre daha az. Bu da meme kanserinde risk faktörlerinden biri. Uzun çalışma sürelerinin neden olduğu kronik yorgunluk ve stres kişinin bağışıklık sistemini baskılayarak kansere zemin hazırlıyor.


Aynı şekilde gece çalışma, uykusuzluk gibi nedenlerle melatonin salgısının azalması da kanserin tetikleyicilerinden. Gece vardiyasında çalışan hemşirelerde kanser vakalarının arttığı yapılan araştırmalarla ispatlandı. Bunun dışında performans kaygısının yarattığı stres de bağışıklık sistemini baskılayan bir etkiye sahip.

6.06.2011 - 7932İlgili Diğer Yazılar
Eskişehir
Eskişehir'de bir hastanın karnından 6 kilogram ağırlığında kitle çıkarıldı
Akciğer Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?
Akciğer Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?
Evlerde Büyük Kanser Tehlikesi:
Evlerde Büyük Kanser Tehlikesi: 'Asbest'
Prof. Dr. Dursun: "Kadınlarda Kansere Bağlı Ölümler Artıyor"
Prof. Dr. Dursun: "Kadınlarda Kansere Bağlı Ölümler Artıyor"
Elektronik Sigara Akciğer Kanseri Riskini Artırıyor
Elektronik Sigara Akciğer Kanseri Riskini Artırıyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]