Keşli Ailesinin 7 Çocuğunun da Dişleri Yok

Muş'ta göçerlik yapan Keşli ailesinin 7 çocuğu Papillon-Lefevre sendromuna yakalandı, hepsinin dişleri döküldü. Dişleri olmayan kardeşler, "Dişlerimiz olmadığından kimse bizi beğenmiyor." dedi.

Muş'un Korkut ilçesine bağlı Karakele Köyü yaylasında göçerlik yapan Keşli ailesinin 7 çocuğunun, hastalık nedeniyle dişleri döküldü. Aile çocukların tedavi için yetkililerden yardım bekliyor.

AKRABA EVLİLİĞİYDİ

Siirt'in Sütlüce köyünde oturan Nuriye-Sait Keşli çiftinin 7 çocuğunda akraba evliliği yüzünden Papillon-Lefevre sendromuna yakalandı. Çocukluk döneminde görülen, el ayak ve ayak tabanlarında keratodermi, süt dişleri gerekse kalıcı dişlerin erken dökülmesi, diş etlerinin şiş ve kırmızı olmasına neden olan hastalık aileyi zor durumda bıraktı.

DİŞLERİ TAMAMEN DÖKÜLDÜ

Geçimini hayvancılıkla sağlayan aile 4 aydan beri Korkut ilçesine bağlı Karakale köyü yaylasında yaşıyor. Keşli çiftinin 11 çocuğundan evli olan kızları Hazal (36) ile İhsan (27), Meryem (26) Mehmet (24) Fatma (21) Melike (18), Ömer'in (7) dişleri hastalık nedeniyle tamamen döküldü.

HASTALIĞIN ÇARESİ YOK

Yaşadığı sağlık sorunu nedeniyle diş hekimliğini kazanmak için çalıştığını ancak Ankara Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji bölümünden bu yıl mezun olduğunu anlatan İhsan Keşli, yetkililerden yardım istedi.

İhsan Keşli şöyle konuştu:

"Üniversiteye başladığım günden beri diş hekimliği kliniklerinde hastalığım için muayene ve tedavi olmaya başladım. Buradaki doktorlar, bu hastalığın çaresinin olmadığını ancak diş impalatı yapılması gerektiğini söylediler.

Dişlerin dökülmesi yanında damak erimesi de olduğundan bacağımdan alınan kemikle çene kemiği yapıldı. Diş implatının maliyetinin bir kişi için en az 30 bin lira olduğu söylendi ve diş implatını yaptıramadım.

DİŞLERİ OLMADIĞI İÇİN YEMEK YİYEMİYORLAR

Ailemdeki 7 kişi için 210 bin liraya ihtiyaç var. Kardeşlerim dişleri olmadığından toplumdan sürekli kaçıyor, insan yüzüne çıkmak istemiyorlar. İstediğimiz yemeği yiyemediğimiz gibi çorba ve sulu yiyecekler yiyiyor, ekmeği de ya çorbada veya sulu yemekte ıslattıktan sonra parçalamadan yutuyoruz. En büyük isteğimiz devletin veya hayırsever vatandaşların bize yardım etmesi."

"KİMSE BİZİ BEĞENMİYOR"

Dişleri olmayan Meryem ve Fatma kardeşler, "Dişlerimiz olmadığından kimse bizi beğenmiyor. Evlenmek istiyoruz. Ne olur bize yardım edin" dediler.

5.09.2017 - 28707Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]