Kırılan Çizgilere, Karışık Yazılara Dikkat!

Göz Hastalıkları ve Vitreo Retinal Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Hüseyin Sanisoğlu, sarı nokta hastalığı hakkında açıklamalarda bulundu.

Kırılan Çizgilere, Karışık Yazılara Dikkat!
Sarı nokta hastalığı olarak da adlandırılan makula dejenerasyonu, gözün iç kısmında bulunan makula bölgesinin zarar görmesi sonucu ortaya çıkar. Gözün makula kısmında bulunan görme hücreleri, aydınlık ortamda renkli ve keskin görmeyi organize eder.

Ancak zamanla görme düzeyinde azalma, orta noktayı görememe, belirsiz görme, görmede kırılma gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Cinsiyet farkı gözetmeyen bu hastalık, çoğunlukla 50-55 yaşlarından sonra kendini göstermeye başlar.

ÇİZGİLERDE KIRILMA, AZ YA DA BULANIK GÖRME HİSSEDİYORSANIZ DİKKAT!

Herhangi bir cisme bakarken merkezinde anormallik, çizgilerde kırılma, az ya da bulanık görme gibi belirtiler hissedildiğinde gözün tekini kapatarak bu gibi hastalıkları fark etmek mümkün olabiliyor. Bir gözden diğer göze sıçrayabilen makula dejenerasyonu, yaş ve kuru olmak üzere iki şekilde görülüyor. En sık görülme tipi ise kuru olandır.

Kuru tip sarı nokta hastalığı oldukça yavaş ilerler ve 50'li yaş grubunda görülebilir. Yaş tipi sarı nokta hastalığı ise kalıcı görme kaybının en sık yaşandığı hastalıktır. Yaş denilmesinin nedeni ise kan damarlarında anormal büyümelerin ilerlemesi ve sıvı birikimi yaşanmasıdır. Kuru tip sarı nokta hastalığında özel vitamin tedavisi önerilirken, yaş tipte göz içi enjeksiyonları uygulanır.

Sarı nokta hastalığının nedenleri

·Doğrudan güneş ışınlarına maruz kalma

·Vücutta yeterli miktarda A ve C vitamininin olmaması

·Hareketsiz yaşam ve fazla kilo

·Damar, tansiyon, yüksek kolesterol ve şeker hastalıklarının hasarları

·Yaşlandıkça zayıflayan retina duvarı

·Aile geçmişinde sarı nokta hastalığı bulunması.

GÖRME PROBLEMLERİNİ DİKKATE ALIN

Gözde makula dejenerasyonu görme kaybına yol açtığında, genellikle bir gözde başlamakta daha sonra ise diğer gözü etkilemektedir. Hastaların birçoğu, belirgin bir görme sorunu yaşanana kadar sarı nokta hastalığına sahip olduğunun farkına varamamaktadır. Dolayısıyla ilk başvuru şikayeti, görme düzeyinde azalma, düzensiz görme ve görmede kırılma şeklinde yaşanır. Bu belirtilere, başka retina hastalıklarında da rastlamak mümkündür. Özellikle görme azalması pek çok makula hastalığının ortak bulgusudur. Genellikle kırık görme (metamorfopsi) ve düz cisimlerin eğik görülmesi şeklinde tarif edilebilir.

0 ULTRAVİOLE KORUMALI GÜNEŞ GÖZLÜKLERİ KULLANILMALI

Kuru tip makula dejenerasyonu için henüz kesin bir tedavi mevcut olmamakla birlikte, hastalığın saptandığı kişilerde yaş tipe dönüşme riski olduğundan sıkı takip yapılmalıdır. Genetik faktörlerin de etkili bir rol oynadığı makula dejenerasyonunda, sigara ve ultraviole ışınları gibi faktörler de oldukça etkilidir. Makula dejeneresyonundan korunmak için erken yaşlardan itibaren 0 ultraviole korumalı güneş gözlükleri kullanılmalıdır.

SAĞLIKLI BESLENMEYE DİKKAT!

Makula dejenerasyonunun önüne geçebilecek kesin bir tedavi şekli bulunmasa da beslenme şekline dikkat ederek hastalık riskini azaltmak mümkün olabiliyor.

Örneğin; yetersiz çinko içeren gıdalarla beslenen kişiler, sarı nokta hastalığıyla daha fazla karşılaşır. Vücudun çinko ihtiyacı ise et, balık, kabuklu deniz ürünleri, fasulye, nohut ve yulaf besinlerle karşılanabilir. Özellikle somon, sardalye ve ton balığı gibi Omega 3 yağ asitlerinden yana zengin balıklar, sarı nokta hastalığının oluşma riskini düşürürken, mevcut hastalığın ilerleyişini de yavaşlatır.

Ayrıca karotenoid ve lutein bakımından zengin, yeşil yapraklı sebze tüketimine ağırlık verilmelidir. Yapılan araştırmalara göre ıspanak, karalahana ve brokoli gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerle beslenen kişilerde de sarı nokta hastalığı daha az görülmüştür.

Çünkü bu sebzelerin içeriğinde, bol miktarda lutein ve zeaxanthin isimli makulayı koruma özelliği taşıyan pigmentler bulunur. Bunların yanı sıra mısır, avokado, sarı biber, yumurta sarısı, portakal, şeftali ve hurma gibi gıdalar da lutein ve zeaxanthin içerir.

21.2.2019 - 38293

İlgili Diğer Yazılar
Telefonunuz kanser riski taşıyor
Telefonunuz kanser riski taşıyor
Ameliyattan korkanlar için; ameliyatsız alt-üst göz kapağı estetiği !
Ameliyattan korkanlar için; ameliyatsız alt-üst göz kapağı estetiği !
Göz Çevrenizi Işık Dolgusu ile Gençleştirmek Mümkün
Göz Çevrenizi Işık Dolgusu ile Gençleştirmek Mümkün
Görme engellilerin kansere yakalanma riski düşük
Görme engellilerin kansere yakalanma riski düşük
Akıllı telefonlar kalıcı göz hasarına yol açabilir
Akıllı telefonlar kalıcı göz hasarına yol açabilir
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Zeytin Yağının Kilo Aldırmadığı Doğru mudur?
Zeytin Yağının Kilo Aldırmadığı Doğru mudur?
Sağlık Video İnsanlar Neden Kilo Alır?
İnsanlar Neden Kilo Alır?
Sağlık Video Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?
Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?
Sağlık Video İdeal Bel Çevresi Ne Kadar Olmalıdır?
İdeal Bel Çevresi Ne Kadar Olmalıdır?

 

[Hata Bildir]