Kırmızı Et Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

Özellikle enfeksiyon kaynaklı hastalıkların yaşandığı kış aylarında kırmızı et tüketmek savunma mekanizmasını güçlendiriyor.

Kırmızı Et  Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor
 Güçlü bir bağışıklık sisteminin dengeli beslenme ile yakından ilgili olduğunu söyleyen Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Gürbüz, özellikle enfeksiyon kaynaklı hastalıkların yaşandığı kış aylarında, kırmızı et yemenin vücudun savunma mekanizmasını güçlendirdiğini söyledi. Gürbüz, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yarayan vitamin ve minarelerin kırmızı ette bol miktarda bulunduğunu da belirtti.

İnsan vücudunun farklı hücre, doku ve moleküllerden oluşan, bağışıklık sistemi adı verilen bir savunma mekanizması tarafından korunduğunu belirten Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Ümit Gürbüz, bu sistemde meydana gelebilecek bozukluklar sonucu ortaya çıkacak enfeksiyonların yaşam kalitesine de olumsuz etkileri olacağını iletti. Özellikle mevsimsel değimlerin yaşandığı dönemlerde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerektiğini söyleyen Gürbüz "Vücut direncinin korunmasında besin maddelerinin tüketim dengesi önemli rol oynuyor. Bağışıklılık sisteminin etkin çalışmasının anahtarı dengeli beslenme " dedi. Gürbüz sözlerini "Yeterli ve dengeli beslenmeye ilave olarak, düzenli ve kaliteli uyku, yaş ve cinsiyet durumuna göre uygun ve sürekli egzersiz, hayata olumlu bakmak, sigara ve alkolden uzak durmak, ideal kiloya sahip olmak ve bunu korumak bağışıklık sistemimizi yani vücudumuzun savunma mekanizmasını olumlu yönde etkiler " şeklinde sürdürdü.

Proteinin önemi

Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde dengeli beslenme, özellikle de protein tüketiminin rolüne dikkat çeken Prof. Dr. Ümit Gürbüz "Kilo başına 1 gram düşecek şekilde protein alınması ve bunun en az yarısının hayvansal kökenli besin maddelerinden olması önemlidir. Et protein bakımından oldukça zengin bir besin maddesidir ve kaliteli protein içerir. Dışarda alınması zorunlu olan esansiyel (temel) amino asitleri yeterli ve dengeli bir biçimde içerir dedi.

Grip ve Nezleye Karşı Kırmızı Et

Mevsimsel değişimlerin yaşandığı bu günlerde özellikle A,E,C ve başta B12 olmak üzere vitamin ve demir, çinko, selenyum gibi mineral maddeleri tüketmenin önemine değinen Gürbüz "Bu vitamin ve mineralleri içeren besin maddelerinin yeterli alınması kış dönemi boyunca karşılaşabileceğimiz grip, nezle vb birçok enfeksiyondan korunmamızda yardımcı olacaktır. Sofralarımızı oluştururken özellikle tüm aile bireylerinin bir arada bulunduğu yemek öğünlerinde sofralardan eti eksik etmemek önemlidir. Etle birlikte sebze yemekleri de ihmal edilmemelidir. Et yemeklerinin yanında brokoli, karnabahar gibi sebzeler garnitür olarak yer almalıdır. İçecek olarak da taze sıkılmış portakal, mandalina, greyfurt tüketilmelidir. Meyve tüketimi ise, yemeklerden yaklaşık 2 saat sonra yapılmalıdır " şeklinde konuştu.

28.11.2013 - 13476

İlgili Diğer Yazılar
Bağışıklığı Güçlendiren Besinler Nelerdir?
Bağışıklığı Güçlendiren Besinler Nelerdir?
Pfoa Bağışıklık Sistemini Zayıflatabilir
Pfoa Bağışıklık Sistemini Zayıflatabilir
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]