Kısa Sürede Lazerle Varis Tedavisi

Eskiden varis tedavisi ameliyatla yapıldığı için bacakta kesiler, uzun süren yatak istirahati, sıkı bandajlarla yatma ihtiyacı hastaların tedaviden kaçmasına neden olurdu.

Kısa Sürede Lazerle Varis Tedavisi
Eskiden varis tedavisi ameliyatla yapıldığı için bacakta kesiler, uzun süren yatak istirahati, sıkı bandajlarla yatma ihtiyacı hastaların tedaviden kaçmasına neden olurdu. Teknolojinin gelişmesi her alanı olumlu etkilediği gibi tıp alanında da olumlu gelişmelere neden oldu. Lazerle varis tedavisi ilk olarak 2005 yılında Girişimsel Radyoloji Uzmanı olan Dr. Robert Min ve ekibi tarafından bulunmuştur ve 5 yıllık periyotta 1000 bacak EVLA (Endo Venöz Lazer Ablasyon) ile tedavi edilmiştir. Takiplerinde kapatılan hiçbir damar açılmamıştır.

Türkiye'de de yaklaşık 2010 yılından beri Girişimsel Radyoloji Uzmanları tarafından uygulanmaya başlayan varis tedavisi sonuçları da Dr. Robert Min'in sonuçları ile örtüşmektedir. Tedavi edilen damarlar 5 yıllık periyotta açılmamıştır. Tedavi sonrası hastaların takipleri oldukça başarılıdır.

Başvuran hastaların muayeneleri ve venöz haritalamaları sonrasında lazerle varis tedavisi aynı gün içinde 1 saatte yapılabilmektedir. İşlem hasta uyutulmadan yapılmakta, diş tedavisi gibi sınırlı uyuşturma ile uygulanmaktadır. Hastanın bacağında herhangi bir kesi yapılmamakta, sonrasında dikiş olmamaktadır. Sadece kan alma iğnesi gibi ince bir iğne ile yapılan lazerle varis tedavisi sonrasında iz kalmaması da hasta açısından çok önemlidir. Ayrıca yara iyileşmesi için beklemek de gerekmez çünkü kesi yoktur. Hasta yürüyerek tedaviye gelir, 1 saatte işlemi yapılır, varis çorabı giydirilir, kısa bir gözlem sonrası yürüyerek evine gönderilir. Hasta ve yakınları açısından oldukça pratik ve konforlu bir yöntemdir.

Lazerle varis tedavisinde hastalıklı damarın içine ince bir lazer fiberi yerleştirilir. Damarın etrafına, etraf kas doku yanmasın diye, tümesan anestezi dediğimiz sıvı enjekte edilir. Böylece çevre doku yakılmadan hastalıklı damar yakılır. Plastiğe ateş yaklaştırıldığında plastik nasıl büzülüp yapışırsa damar da lazer enerjisiyle aynı şekilde büzülüp yapışır. Sonrasında kesi ve dikiş olmadığı için de hastanın varis çorabı giymesinde bir sakınca yoktur. Hasta, ertesi gün banyo yapabilmektedir.

Diş tedavisi sırasında nasıl gün içinde tedavi edilen hasta aynı gün evine gönderiliyorsa lazerle varis tedavisinde de böyle yapılmaktadır. Sonuçların iyi olması ve aynı gün içinde tedavi yapılabilmesi nedeniyle lazerle varis tedavisi bulunduğundan beri ameliyatla varis tedavisi yavaş yavaş terkedilmeye başlanmıştır.

27.12.2016 - 24931

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]