Kkka Vakaları Azalıyor"

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Bakır, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakalarında ciddi ölçüde azalma olduğunu söyledi.

Kkka Vakaları Azalıyor
MERVE TOPUZ - Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Bakır, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakalarında ciddi ölçüde azalma olduğunu söyledi.

Bakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kenenin insanların doğal yaşamı boyunca sıkça temas ettikleri ve karşılaştıkları bir vektör olduğunu belirtti.

Her kenenin KKKA hastalığı virüsü taşımadığını vurgulayan Bakır, "Özellikle de kırsal alanda yaşayan ya da kırsal alanda bulunan vatandaşlarımızın keneyle çok sık teması oluyor. Bu temasların hepsinde de kene bulunduğunda bu virüsün hemen bulaştığını düşünmemek lazım. Kene teması olan kişilerde kenenin hemen uzaklaştırılmasını öneriyoruz. Kene teması sonrası kişide 3 haftaya yakın ateş, üşüme, titreme gibi semptom olursa hekime başvurmasını öneriyoruz." diye konuştu.

Bakır, KKKA virüsü taşıyan kenelerin hayvandan insana geçtiği vakalarla da sık karşılaştıklarını dile getirdi.

KKKA virüsünün kene teması ya da kenenin temizlenmesi sırasında keneden çıkan salgılarla bulaştığına işaret eden Bakır, şu bilgileri verdi:

"İnsanlarda keneleri hayvanlardan temizleme alışkanlığı var. Keneyi hayvanlardan temizlemek yerine veteriner hekimden destek alarak buna yönelik ilaçlar alınmalı ve hayvan keneden bu şekilde arındırılmalı. Bu vakalara da çok sık rastlıyoruz. Hayvandaki keneye çıplak elle temas etmemeleri lazım. Çünkü bu keneler temizlenirken ölüyor ve sıvıları açığa çıkıyor, sıvılar da derideki çatlaklardan, ya da başka şekilde giriyor ve kişi hastalığı bu şekilde almış oluyor. Kene temizleme işlemi için veterinerlerden ya da ziraat odalarından destek alınmalı."

6 kişi tedavi altında

Prof. Dr. Bakır, Sivas'ın Türkiye'de en fazla KKKA vakası görülen yerlerden olduğunu, mevsimlerin de kene popülasyonunu etkilediğini dile getirdi.

Özellikle nisan, mayıs aylarında kene vakalarının görülmeye başladığını, haziran, temmuz, ağustos aylarında da vaka sayısının en yüksek seviyeye ulaştığını aktaran Bakır, şunları kaydetti:

"Bu süreçte de temaslar önem arz ediyor. Bu yıl hastanemizde KKKA virüsüyle ilgi 6 şüpheli vakamız var. Bunlardan ikisi bakanlık tarafından virüsü taşıdığı kanıtlanmış. Şehir dışından da vaka geliyor. Bize daha çok Yozgat ve çevre illerden hasta gelebiliyor. Eskiden farklı illerden vaka geliyordu ama şu anda Türkiye'nin genelinde bu vaka görüldüğü için bir çok merkezde bunlar takip ediliyor. Bize gelen vaka sayısı eskiye oranla bariz bir şekilde azalma gösteriyor. Yıllara göre baktığımızda da azalma var. Bu yıl, önceki yıllara göre daha az vaka geleceğini düşünüyorum."

13.5.2017 - 27114

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]