Klimalardaki Tehlike "Lejyoner Hastalığı"

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karadağ, periyodik bakımı yapılmayan klimaların nemli ortamında üreyen bakterinin yol açtığı akciğer enfeksiyonu olarak tanımlanan lejyoner hastalığının, tedavi edilmediğinde ölüme yol açabileceğini bildirdi.

Klimalardaki Tehlike
Prof. Dr. Karadağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaz aylarında kapalı mekanlarda sıklıkla kullanılan klimaların solunan havanın ısı ile nem oranlarını değiştirdiğini söyledi.

Bunun sağlığı doğrudan ilgilendirdiğini anlatan Karadağ, yaz aylarında maruz kalınan sıcak hava, yüksek nemle birlikte bakımı yapılmayan ve hijyenik olmayan klimaların kullanılmasının birçok hastalığa davetiye çıkarabileceğini belirtti.

Karadağ, klimaların esasen yaptığı iki temel şey olduğuna işaret ederek, "Bunların birincisi havayı soğutmak, diğeri ise havanın nemini düşürmektir. Klimalar bunu kapalı bir ortamda yaparlar ve havayı sürekli devir daim yaptıkları için klimalı ortamdaki kişiler gün içinde hep aynı havaya maruz kalırlar. Normalde sağlıklı bir insan her saat yaklaşık bin kere nefes alıp verir. Aldığımız her nefes de kanımızı temizler. " diye konuştu.

"Bakteri, sulu ve aşırı nemli ortamları sever "

Dış ortamdaki havanın insan sağlığı açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Karadağ, şöyle devam etti:

"Sağlıklı insanlar burundan nefes alıp verir. Nefes alıp verdiğimiz havanın içinde bazı zararlı partiküller varsa onlar da vücudumuzdan içeri girebilir. Özellikle vücut direnci düşük kişilerde farklı hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu noktada ülkemizde özellikle yaz mevsiminde klimalara bağlı ortaya çıkan en önemli sağlık sorunu lejyoner hastalığıdır. Klimanın içindeki aşırı nem, 'legionella pneumophila' isimli bakterinin yaşaması ve üremesi için çok uygun bir ortam yaratıyor. Bakteri de havaya karıştığı için solunduğunda akciğere geçiyor ve zatürreye neden oluyor. Bu bakteri, sulu ve aşırı nemli ortamları sever ve buralarda yerleşir. Yani klimanın içindeki aşırı nem, bu hastalık etkeninin yaşaması ve üremesi için çok uygun bir ortam yaratıyor. "

Karadağ, hastalığın belirtilerine de değinerek, "Bu bakteri kaynaklı lejyoner hastalığına yakalananlarda hastalık belirtileri ilk 10 günde kendini belli ediyor. Yüksek ateş, halsizlik, baş ağrısı, iştahsızlık, kanlı balgam, öksürük ve hastaların bir bölümünde nefes almakta zorluk başlıyor. Bu hastalık, yaşlı ve vücut direnci düşük kişileri daha şiddetli etkiliyor. Hastalık tedavi edilmediği takdirde sonu ölüme kadar gidebiliyor. " ifadelerini kullandı.

ABD'de 1976'da klimadan ortamın havasına karışan ve 221 kişiyi hasta eden bakterinin, 34 kişinin ölümüne neden olduğunu dile getiren Karadağ, bu ülkede her yıl çeşitli şikayetlerle hastanelere başvuran birçok kişide de yine bu hastalığın teşhis edildiğini bildirdi.

"Klimalı ortamları sıklıkla havalandırmalıyız "

Türkiye'de özellikle yaz aylarında klima kullanımının arttığına dikkati çeken Karadağ, "Sağlığımız için aşırı ve bilinçsiz klima kullanımından mutlaka kaçınmalıyız. Klimaların havalandırma sistemlerini sıklıkla kontrol ettirmeli, filtrelerini temizletmeli ve periyodik bakımlarını yaptırmalıyız. Bunun yanında klimaları kullanırken kişilerin direkt üstüne tutmamalıyız ve klimalı ortamları klima kullanılmadığı zamanlarda sıklıkla havalandırmalıyız. " değerlendirmesinde bulundu.

24.6.2017 - 27743

İlgili Diğer Yazılar
Aşırı Kilo 11 Farklı Kansere Yol Açıyor
Aşırı Kilo 11 Farklı Kansere Yol Açıyor
Çok Soğuk Duş Kalp Rahatsızlığını Tetikleyebilir
Çok Soğuk Duş Kalp Rahatsızlığını Tetikleyebilir
SGK, SMA Hastalarının İlaçlarını Ödeme Listesine Aldı
SGK, SMA Hastalarının İlaçlarını Ödeme Listesine Aldı
Ayrılık Zihinsel Olarak Sonlanamıyor
Ayrılık Zihinsel Olarak Sonlanamıyor
Çocuklarda En Sık Görülen 6 Yaz Riski
Çocuklarda En Sık Görülen 6 Yaz Riski
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler

'Ölümden Başka Her Derde Deva' Besin: Çörek Otu
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]