Kokain'in Vücuda Etkileri Nelerdir?

Kokain Güney Amerika'da bulunan koka bitkisinin yapraklarından üretilir ve sinir sistemini etkileyen çok güçlü bir uyarıcıdır.

Kokain'in Vücuda Etkileri Nelerdir?

Kokain beyaz toz halinde gelir ve Tehlikeli Uyuşturucular Hareketi 1920'de kullanımını yasaklamadan önce 20 yüzyılın başlarında uyarıcı ya da tonik olarak popüler oldu. Lokal uyuşturucu olarak da yaygın bir biçimde kullanıldı. Toz halindeyken kokain, burundan içe çekilebilir, çiğnenerek tadına bakılabilir ya da çözündürerek ve ya enjekte edilerek alınabilir.

Kokain ayrıca, C, Charlie, koka, altın toz, kar, beyaz ve borazan olarak da bilinir

Kokain Ne Yapar?

Kokain uyarıcı olduğu için, kullanıcılar rahatlık, güven ve uyanıklık hissederler ve ilgisizlik hissinin yanı sıra hep daha fazlasını isterler. Kullanıcılar aynı zamanda şişman çocuklara sahip olabilirler ve vücut ısıları artar, kalp atışları ve tansiyonları artar. Bu etkiler ortalama yarım saat kadar sürer ve ardından kullanıcılar depresyon ve yorgunluk hissederler ki bu birkaç gün sürebilir.

Kokain' in Vücuda Etkileri Nelerdir?

Bu düşüşün etkileri oldukça ciddidir ve kullanıcılar genellikle bu yorgunluk ve depresyon durumunu ertelemek için daha da fazla kokain alırlar. Böylece bu durum bağımlılığa neden olur. Kokain kullanıcılarının uyuşturucuya güçlü bir psikolojik bağımlılık geliştirdikleri bilinir ve bu alışkanlık yılda milyonlarca liraya mal olabilir ve uzun süreli kullanımı panik ataklara ya da paranoyaya neden olabilir.

Kokainin aşırı kullanımı göğüs ağrısına, kalp problemlerine, sarsılmalara neden olabilir ve aşırı dozlarda alındığında ölümcül olabilir. Kokaini içine çekme süreci sürekli yapıldığında burun kıkırdak duvarına zarar verebilir ki bu duvar burun deliklerini ayıran kıkırdaksı küçük bir dokudur. Ayrıca genizsel ülsere ve burun kanamalarına neden olur. Kokaini enjekte etmek aynı zamanda eğer kullanılmış şırınga ile işlem yapılıyorsa HIV virüsü ya da hepatit hastalığı bulaşabilir.

Kokainin uzun süreli kullanımı hafif depresyondan kokain psikozuna kadar ciddi zihinsel problemlere yol açabilir. Kokain psikozu şizofren hastalığının belirtilerine benzer nitelikler gösterir.

14.4.2008 - 637

Kokain'in Vücuda Etkileri Nelerdir? Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Fatih Tat dedi ki;
4.4.2011

Alp Alp dedi ki;
21.12.2010

İsmim Lazım Değil dedi ki;
15.12.2010

Afakan Nur dedi ki;
5.12.2010

Murat Yıldırım dedi ki;
21.11.2010

Ersinkeskin dedi ki;
25.8.2010

Harun Geçer dedi ki;
15.2.2009

İlgili Diğer Yazılar
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
Geleceğe Umutla Bakmak Ölüm Riskini Azaltıyor
Geleceğe Umutla Bakmak Ölüm Riskini Azaltıyor
Çematem, Gençleri Madde Bağımlılığından Kurtarıyor
Çematem, Gençleri Madde Bağımlılığından Kurtarıyor
400 Milyon İnsanın Ruh Sağlığı Bozuk!
400 Milyon İnsanın Ruh Sağlığı Bozuk!

Dünyaca Ünlü Yıldızlar Aslında Birer Kronik Hasta
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler

'Ölümden Başka Her Derde Deva' Besin: Çörek Otu
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]