Komşusuna Karaciğer Bağışıyla Hayat Verdi

Düzce'de yaşayan ve 10 aydır uygun karaciğer bulunamayan 42 yaşındaki Fahrettin Ertuğrul'a, 24 yaşındaki komşusu Soner Tok'un karaciğerinden nakil yapıldı.

Düzce'de yaşayan ve 10 aydır nakil sırası bekleyen 42 yaşındaki Fahrettin Ertuğrul'a, 24 yaşındaki komşusu Soner Tok donör olmaya karar verdi.

6 YIL ÖNCE SİROZ HASTALIĞINA YAKALANDI

Düzce'de yaşayan ve nakliyecilik yapan 3 çocuk babası Fahrettin Ertuğrul, 6 yıl önce siroz hastalığına yakalandı. Yaklaşık 12 yıldır Hepatit B hastalığı da bulunan Ertuğrul'un karaciğeri, 10 ay önce yetersiz kalınca organ nakil sırasına alındı. Nakil sırası kendisine gelmeyen Fahrettin Ertuğrul'un durumunu gören komşusu Soner Tok, donör olmaya karar verdi. Yapılan doku ve bağışıklık sistemi testleri olumlu sonuçlanması ve Organ Nakli Etik Kurulu'nun onay vermesinin ardından Fahrettin Ertuğrul ve Soner Tok Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde geçen hafta nakil ameliyatı oldu.

"ŞUAN ÇOK İYİYİM"

Başarılı geçen ameliyatın ardından hızla sağlığına kavuşan Fahrettin Ertuğrul, hastanede Soner Tok ile bir araya geldi. Tok'a donör olduğu için teşekkür eden Ertuğrul, bu davranışın kendisini çok duygulandırdığını belirtti. Fahrettin Ertuğrul "Tetkiklerin ardından ameliyata girdik. Doktorlarımızın da ellerine sağlık. Şu an çok iyiyim. Her geçen gün daha da iyi oluyorum" dedi.

Sağlığına kavuşacağı için çok mutlu olduğunu ifade eden Fahrettin Ertuğrul "Çocuklarımın yanına daha sağlıklı bir şekilde döneceğim" dedi. Herkesin organ nakli konusunda duyarlı olmasını isteyen Ertuğrul "Herkesin Soner gibi bir komşusu olmayabilir ama herkesin organa ihtiyacı var" diye konuştu.

"HAYAT KURTARMAK GÜZEL BİR ŞEY"

Fahrettin Ertuğrul'un sağlık durumunun bu kadar kötü olduğunu daha önceden bilmediğini söyleyen Soner Tok, öğrenir öğrenmez ziyaretine gittiğini ve organ bağışı yapabileceğini söyledi. Soner Tok "Küçük çocukları var. Ben de onun çocukları kadarken, ölümün ne olduğunu bilmeden babamdan kötü haber bekliyorduk. O yüzden vermek istedim" diye konuştu.

"YARIN BENİM BAŞIMA DA GELEBİLİR"

Bu hastalıkların herkesin başına gelebileceğini belirten Soner Tok " Herkesin organ bağışı yapması gerekir. Yarın benim başıma da gelebilir. Hayat kurtarmak güzel birşey. Ziyaret ettikçe seviniyorum " dedi.

"TOPRAKTA ÇÜRÜYECEĞİNE BAŞKA BEDENLERDE HAYAT BULSUN"

Organ naklinin önemine değinen Uludağ Üniversitesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı ve Organ Nakli Sorumlu Müdürü Prof. Dr. Ekrem Kaya, "Şimdi burada komşusuna karaciğerinin yarısını bağışlayan birisiyle karşı karşıyayız. Bu çok büyük bir fedakarlık. Bu beyin ölümü gerçekleşen kişilerin yakınlarına da örnek olması lazım. Kişi sağlığında az da olsa bir risk olmasına rağmen bunu göze alarak organ bağışını yapıyor. Bunun beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden yapılmasına bir örnek olması gerektiğini düşünüyorum. Beyin ölümü gerçekleşen kişilerin yakınlarına da toprakta çürüyeceğine bu organların başka bedenlerde hayat bulmasına katkı sağlamalarını bekliyoruz." şeklinde konuştu.

14.6.2017 - 27626Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?
Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?

 

[Hata Bildir]