Kornea Ameliyatlarından Artık Korkmayın

Dünyada kornea ameliyatlarında yeni kullanılmaya başlayan Lazer teknolojisi artık Türkiye'de!

Kornea Ameliyatlarından Artık Korkmayın

Kornea ameliyatlarında birçok avantaj sağlayan Lazer teknolojisi artık Birincigöz Hastanesi tarafından uygulanıyor.

Kornea Nakli, gözün çeşitli hastalıklar sonucu bozulmuş olan ön saydam tabakasının donörden alınan sağlıklı kornea dokusuyla değiştirilmesi olup, halk arasında göz nakli olarak biliniyor.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de on binin üzerinde kornea nakli bekleyen hasta var. Erzurum'un İspir ilçesinde yaşayan ve altı yıldır bu hastalıkla mücadele eden Süleyman Yılmaz (33) Birincigöz Hastanesi'nde yapılan kornea nakli ameliyatıyla görmeye başladı. Bir çok hastaneye başvurmasına rağmen uzun kornea bekleme listelerinden dolayı tedavi olamayan Yılmaz, yaptığı araştırma sonucu İstanbul Beylikdüzü'nde 40 milyon dolar yatırımla açılmış olan Birincigöz Hastanesi'nde kornea nakli olmaya karar verdi.

Birincigöz Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ali Aksu ve Refraktif Cerrahi Klinik Şefi Op. Dr. Faik Oruçoğlu tarafından yapılan göz kontrolleri ile Yılmaz'ın her iki gözünde ileri seviyede keratokonus teşhisi konuldu. Gözdeki saydam tabaka, korneanın incelmesi ve sivrileşmesi olarak bilinen keratokonus hastalığında gelinen noktada Yılmaz için tek çözüm kornea nakli idi.

Kornea nakli için bekleme sürecinde olan Yılmaz; hastanenin başarılı girişimi sonucu 28 gün gibi kısa bir sürede korneanın bulunmasıyla büyük sevinç yaşadı.

Operasyonu gerçekleştiren Op.Dr.Faik Oruçoğlu, kendilerine başvuran Süleyman Yılmaz'ın kornea tabakasının ilerlemiş keratokonus hastalığına bağlı olarak korneanın incelmesi ve sivrilmesiyle birlikte ciddi oranda görme kaybı olduğunu söyledi. Yılmaz'ın, hastanemizde ilk muayenesini yaptığımızda kornea nakli ameliyatına karar verdik. Nakil için korneayı ülkemizdeki göz bankalarından temin etmekteyiz. Bir ay içerisinde uygun kornea bulunarak hastanemizde Intralese ile kornea naklini gerçekleştirdik. " dedi.

Op.Dr.Oruçoğlu sözlerine şöyle devam etti: "Kornea ameliyatını dünyada kullanılan en son yöntem olan Intralase Lazer teknolojisi kullanarak, genel anestezi olmadan tamamen lokal anestezi altında gerçekleştirdik. Bu yöntemin avantajı ameliyatta korneanın hasta tabakasının lazer ile kesilerek gözün sağlıklı alanlarının hasar görmesini engellemesidir. Intralase ile yapılan kornea naklinde (Intralase Keratoplasti) sağlıklı - hasta doku ayrımının yapılabilmesinin en büyük ve en önemli avantajı ise, iyi bir kesi oluşturması, organ reddi olasılığının neredeyse olmayışıdır. Lazerle kornea naklinin bir diğer avantajı ise kornea dikişlerinin daha kısa sürede alınması ve ilaç kullanım süresinin standart yönteme göre daha kısa olmasıdır. Bu rahatsızlığı yaşayan Türkiye'deki tüm hastalarımızı hastanemizde kontrol ve tedavi olmaya davet ediyoruz. "

Tedavi için seçtiği Birincigöz Hastanesi'nde yapılan ameliyatın başarılı geçtiğini kaydeden Süleyman Yılmaz ise: "Şu an yeniden sağlığıma kavuşmanın mutluluğu içerisindeyim. Gerek sağlıklı kornea'nın bulunması sürecinde gösterdikleri gayret ve gerek tedavi sırasındaki başarılarıyla Birincigöz Hastanesi yetkililerine çok teşekkür ediyorum. Ayrıca dünyada uygulanan bir yöntemin Türkiye'de başarıyla uygulanmasından dolayı da gurur duydum " şeklinde duygularını belirtti.

11.8.2012 - 11207

İlgili Diğer Yazılar
Ucuz Gözlük Kör Edebilir
Ucuz Gözlük Kör Edebilir
Güneş Gözlüğünüz Gözünüzü Koruyor Mu?
Güneş Gözlüğünüz Gözünüzü Koruyor Mu?
İran Sınırındaki Öğrencilere Göz Taraması
İran Sınırındaki Öğrencilere Göz Taraması
Seyyar Satılan Gözlüklere Dikkat
Seyyar Satılan Gözlüklere Dikkat
Göz Hastalıkları Okul Başarısını Etkiliyor
Göz Hastalıkları Okul Başarısını Etkiliyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler

'Ölümden Başka Her Derde Deva' Besin: Çörek Otu
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]