Koronavirüsün uzun dönemli etkileri, dört sendroma bağlı olarak vücutta kalıyor

İngiltere'de yapılan bir araştırma, koronavirüsün uzun dönemli etkilerinin, insan bedeninde dört farklı sendroma bağlı olarak etki bırakabileceğini ortaya koydu. Bu sendromlar; ciğerlerde ve kalpte kalıcı organ hasarı, yoğun bakım tedavisi sonrası sendromu, virüse bağlı yorgunluk sendromu ve devam eden kovid-19 sendromları olarak açıklandı.

Koronavirüsün uzun dönemli etkileri, dört sendroma bağlı olarak vücutta kalıyor

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, koronavirüs enfeksiyonu insan bedeninde dört farklı sendroma bağlı olarak etki bırakabiliyor. Araştırma sonuçları devam eden semptomları olduğunu söyleyen insanlara neden inanılmadığını veya neden tedavi edilmediklerini de açıklıyor.

UZUN SÜRELİ ETKİLER, PSİKOLOJİK BASKI YARATIYOR

Ulusal Sağlık Araştırmaları Kurumu'nun çalışması, uzun süreli kovid-19 mağduru kişilerin üzerinde büyük bir psikolojik baskı olabileceğini kaydediyor. Rapor, sağlık çalışanlarını, bu durumun mağduru olan kişilerin farkında olmak noktasında bilinçlendirmeyi de amaçlıyor.

DÖRT TEMEL SENDROM

Koronavirüsün neden olduğu Kovid-19 hastalığına yakalanan birçok kişi, zayıf semptomlar göstererek iki haftada hastalığı atlatıyor. Daha ağır semptomlarda bu süre üç hafta da olabiliyor. Ancak Ulusal Sağlık Araştırmaları Kurumu'nun raporu, binlerce kişinin, devam eden kovid ile yaşıyor olabileceğini belirtiyor.

SEMPTOM MAĞDURLARI AYNI GRUPTA BULUŞTU

Devam eden kovid semptomlarından mağdur 14 kişinin, bir araya gelerek kurdukları bir Facebook grubu kurdu. Konuyla ilgili araştırma yapan bilim insanları bu gruptakilerle konuşarak, tekrarlayan semptomların; nefes almayı, beyin faaliyetlerini, kap ve kardiyovasküler sistemi, böbrekleri, bağırsakları, ciğerleri ve deriyi etkilediğini tespit etti.

Bilim insanları semptomların dört farklı sendroma bağlı olabileceği düşünülüyor. Bu sendromlar; ciğerlerde ve kalpte kalıcı organ hasarı, yoğun bakım tedavisi sonrası sendromu, virüse bağlı yorgunluk sendromu ve devam eden kovid-19 semptomları olarak açıklandı.

UZUN SÜRELİ KOVİDİN HAFİF ETKİLERİ DE VAR

Uzun süreli kovid olarak anılan durumun, bilinç kararması ve aşırı yorgunluk gibi ağır etkileri olabildiği gibi, saç dökülmesi, koku ve tat kaybı gibi nispeten daha hafif etkileri de olabiliyor. İtalya'nın Roma kentinde bir hastaneden taburcu olan hastalar üzerinde yapılan bir araştırma, bu kişilerin yüzde 87'sinin halen bir semptom gösterdiğini ortaya koyuyor.

15.10.2020 - 48681

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]