Kronik Akciğer Hastalarda Mevsim Geçişlerine Dikkat

Kronik Akciğer Hastalarda mevsim geçişlerine dikkat Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Serap Bozdoğan: "Sonbaharda her koahlılığa muhakkak grip aşısı ve zatüreyi aşısı öneririz" "Akciğer ve astım hastalığı kontrol altında tutulabilen tedavi edilebilen hastalık"GAZİANTEP - Özel...

Kronik Akciğer Hastalarda mevsim geçişlerine dikkat

Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Serap Bozdoğan:

"Sonbaharda her koahlılığa muhakkak grip aşısı ve zatüreyi aşısı öneririz"

"Akciğer ve astım hastalığı kontrol altında tutulabilen tedavi edilebilen hastalık"

GAZİANTEP - Özel Hatem Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzman Dr. Serap Bozdoğan, kronik akciğer hastalığı olan kişilerin mevsim geçiş dönemlerinde dikkatli olması gerektiğini belirterek," Mevsim geçişlerinde solunum virüsleri bakteriler zaten solunum yollarında darlık varsa ve tıkaçlar daha da artıp kliniğini artırır. Onun için bunları biz sonbaharda her koahlılığı muhakkak bir grip aşısı ve zatüreyi aşısı öneririz" dedi.

Mevsim geçişlerinde kronik akciğer hastalıklarında daha dikkatli olunması yönünde önerilerden bulunan Özel Hatem Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Serap Bozdoğan,"Koahlılığın kötü olmasının nedeni akut alevlenme dediğimiz tablolardır. Bunlarda mevsim geçişlerinde solunum virüsleri bakteriler ve solunum yollarında darlık varsa ve tıkaçlar daha da artıp kliniğini artırır. Onun için bunları biz sonbaharda her koahlılığı muhakkak bir grip aşısı ve zatüreyi aşısı öneririz" diye konuştu.

"Akciğer ve astım hastalığı kontrol altında tutulabilen ve tedavi edilebilen hastalıktır"

Sinsi tehlike olarak ifade edilen koah hastalığın göğüs hastalıklarıyla en fazla uğraştığı ve bu hastalıklarla çok haşır neşir olan bir hastalık olduğunu vurgulayan Uzman Dr. Bozdoğan,"Koah kronik obstrük akciğer hastalığı artık astım kontrol altında tutulabilen tedavi edilebilen bir hastalıktır.Çok güzel yeni ilaçlar hiçbir astım hastası ilacını kullandığı sürece ne hastanelerin ne de hekimi meşgul etmiyor.İlacını kullandığı sürece hiçbir sorun ve şikayet olmaz.Ama kronik obstrük akciğer hastalıkları koahalılar da tam iyileşme olmuyor.Yani verdiğimiz ilaçlarda geri dönüş yok.Yani tam hava yolu kısıtlamasını hava yolu akımı kısıtlaması hiç değişkenlik göstermeyen bir hastalık olduğu için bizim karşımıza genelde göğüs hastalıkları polikliniklerine artık alevlenme dediğimiz rahatsızlıklarla çok fazla gelen hasta türüdür" şeklinde konuştu.

"Hastalar kuru öksürük nefes darlığıyla çok oyalandıktan sonra bize başvuruyor"

Astım içim erken teşhisin verilen ilaçlarla kontrol altına tutup tedavi edilebildiğini söyleyen Uzman Dr. Bozdoğan," Koaha'nın da evrelerine göre yani bize koah hastalarının bu kadar çaresiz olmamızın nedenlerinden birisi de koah tek başına bir tek tanımı olan bir rahatsızlık değildir. Yani sadece bir testle koah tanısı konulamaz yani hastalığın öyküsü gerekli nefes testi yapmamız gerekli eğer evre bir de yada A'da hastayı yakalayabilirsek Yani bir göğüz hastalıkları uzmanına bu yakınmalarla başvurduğunda göğüs hastalıkları uzmanı başlangıçta tanıyı koyarsa süre uzun olur. Ama biz genelde bu tür hastalar geçmeyen kuru öksürük nefes darlığıyla çok oyalandığı için bize ancak klinik ilerledikten sonra başvuruyor. Daha sonra da tabi vereceğimiz şeyler sınırlı oluyor" diye konuştu.

3.4.2017 1 - 26545Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]