Küçük Ellere, Tablet Yerine Boya Verin

ERA Kolejleri Görsel Sanatlar Bölüm Koordinatörü Kenan IşıK, kendi küçük yeteneği büyük çocuklarla evde neler yapabileceğinizi anlattı.

Küçük Ellere, Tablet Yerine Boya Verin

Sanatsal çalışmalar, çocuklarda küçük kasların gelişiminde de etkili oluyor. Böylece öğrencinin yazma ve kalem tutma yeteneği artıyor. Çocuğun 3 boyut algısı sanatsal uğraşlarda gelişiyor. Hayal gücü bir ürüne dönüşürken, çocuğun özgüven duygusu pekişiyor. Özellikle duygularını sözel olarak ifade etmekte zorlanan çocukların, ortaya bir eser çıkartarak kendilerini daha kolay ifade ettiklerini, ERA Kolejleri Görsel Sanatlar Bölüm Koordinatörü Kenan Işık, mutlu ve dışa dönük hale geldiklerini söylüyor.

Evde Sanat

Erken yaştaki çocukları sanatla tanıştırmak isteyen ebeveynler, el kaslarını geliştirmeye yardım edecek çeşitli aktiviteleri evde yapabilirler. Bu çalışmalar, çocuk okula başladığı zaman daha kolay ve okunaklı yazı yazmaya adapte olmasını da sağlayacaktır.

* Doğal kil çalışmaları, çocuklar için oldukça eğlenceli bir aktivitedir. Çocuk kile şekil verirken ellerini daha etkin kullanmayı öğrenir. Çocuklarla kil şekillendirme çalışması yaparken boyasız killer tercih edilmelidir.
* Parmak boyaları çocukları renklerle tanıştırmanın keyifli bir yoludur. Renklere dokunan çocuk, parmaklarıyla güneş, elma gibi basit figürleri çizebilir.
* Pastel boya ile yapılacak çalışmalarda, yağlı veya üçgen taş pastel boyalar, kokusuz ve sağlıklı markalar tercih edilmelidir.
* Parmaklarını kullanma becerisini elde etmiş çocuklarla fırça ile uygulanan boya tekniklerine geçiş yapılabilir. Suluboya, guvaj, yağlıboya ve akrilik gibi fırça ile uygulanan boyalar ile farklı boyama teknikleri denenebilir.

31.8.2016 - 22761Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

 

[Hata Bildir]