Kurban Bayramı'na Doğru

Trabzon Halk Sağlığı Müdürü Hamzaoğlu, bayramda kesilen kurbanların kistli ve hastalıklı olan sakatatlarını ve bağırsak, tırnak gibi kullanılmayacak kısımlarının açıkta bırakılmaması gerektiğini belirtti.

Kurban Bayramı'na Doğru

Trabzon Halk Sağlığı Müdürü Hamzaoğlu, bayramda kesilen kurbanların kistli ve hastalıklı olan sakatatlarını ve bağırsak, tırnak gibi kullanılmayacak kısımlarının açıkta bırakılmaması gerektiğini belirtti.

Hamzaoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, kist hidatik hastalığının etkin parazit olduğunu belirtti.

Bu parazitlerin esas kaynağının köpek, kurt, tilki gibi et yiyen hayvanlar olduğunu dile getiren Hamzaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"En büyük risk grubunu veteriner kontrolünden geçirilmemiş, parazit mücadelesi yapılmamış ve aşılanmamış köpeklerle teması olan koyun, keçi, inek gibi hayvanlarla yakın temasta olan, yani hayvancılıkla uğraşan kişiler oluşturmaktadır. Ülkemizde kist hidatik'in sorun olmasının en önemli nedenlerinden birisi de özellikle kurban bayramlarında yapılan kesimler sonrası kistli ve hastalıklı sakatatları toprağa gömmek yerine, köpeklere yedirmek ya da rastgele ortada bırakarak sokak köpeklerinin bu sakatatlarla beslenmelerine yol açılmasıdır."

Hamzaoğlu, kist hidatik hastalığından korunmanın yollarını hakkında da bilgilendirmede bulunarak, şunları kaydetti:

"Köpek ve kedilere mümkün olduğu kadar çiğ et verilmemelidir. Kişisel temizlik kurallarına dikkat edilmeli, çocuklarınız eve gelince ellerini iyice yıkamaları sağlanmalıdır. İçme ve kullanma suları temiz olmalı, çiğ yenen sebze ve meyveler bol su ile iyice yıkandıktan sonra tüketilmelidir. Kesilen veya ölen hayvanların kist bulunduran organları köpeklerin ve diğer etçil hayvanların ulaşamayacağı şekilde gömülerek bertaraf edilmelidir. Özellikle kurban bayramlarında bu hususa daha çok dikkat edilmelidir. Köpekler yılda dört kez iç parazitlere karşı ilaçlanmalıdır. Köpekler gezdirilirken etrafa dışkılamaları halinde dışkıları alınarak poşete konulmalı, ağzı bağlandıktan sonra çöpe atılmalıdır. Parazit mücadelesi yapılmadan serbest dolaşan köpeklerin okşanması ve sevilmesi sırasında parazit yumurtaları ellere geçebilir. Bu şekilde kirlenen ellerin yıkanmadan ağza götürülmesi ile parazitin yumurtası alınır. Bu nedenle, özellikle çocukların köpeklerle temasından sonra ellerini bol su ve sabunla yıkamaları sağlanmalıdır."

Kurban kesecek vatandaşlara da uyarılarda bulunan Hamzaoğlu, "Bayramda kesilen kurbanlarımızın kistli ve hastalıklı olan sakatatlarını ve bağırsak, tırnak gibi kullanılmayacak olan kısımlarını açıkta bırakmayalım. Bunları etrafta dolaşan kedi, köpek gibi hayvanların yemelerine izin vermeyelim ve bu maddeleri kedi köpek gibi hayvanların kolaylıkla çıkaramayacağı şekilde toprağı derince kazarak gömelim. Bu basit tedbir kist hidatik hastalığının yayılmasını önlenmesi için atılacak en önemli adımdır."ifadelerini kullandı.

9.09.2016 - 23008Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]