Kursiyerlere izsiz ameliyatı anlattılar

Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 9. Ulusal Jinekolojik Endoskopi Kongresi kapsamında 'izsiz ameliyat' tekniğiyle gerçekleştirilen iki laparoskopik cerrahi ameliyat, online olarak sağlık çalışanlarına anlatıldı.

Kursiyerlere izsiz ameliyatı anlattılar

Sayılı merkezde kullanılan bu tekniğin faydalarından bahseden Doç. Dr. Hasan Terzi, "Bu teknik sayesinde hem estetik kaygı azalıyor hem de hastalar çok daha çabuk iyileşip normal yaşantılarına dönebiliyor" dedi. 

Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 9. Ulusal Jinekolojik Endoskopi Kongresi kapsamında halk arasında  'izsiz ameliyat' olarak bilinen teknik ile gerçekleştirdiği iki laparoskopik cerrahi ameliyatını online olarak sağlık çalışanlarına anlattı. Geçmiş yılların aksine koronavirüs salgını nedeniyle online olarak gerçekleştiren etkinlikte, ameliyata giren heyet yaşadıkları deneyimleri yurt genelinde çalışan diğer sağlık çalışanlarına aktardı. 

İzsiz ameliyat tekniğinin hastalar açısından son derece avantajlı olduğunu belirten Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Başkanı Doç. Dr. Hasan Terzi, "Jinekolojide halk arasında 'izsiz ameliyat' olarak bilinen ameliyattır. Normal operasyonlarda karın ön duvarında 3-4 delik açılır, kesiler yapılır ama bu operasyonda iki tane yolumuz var. Birincisi göbek deliğini ikincisinde de vajinal yolu kullanıyoruz. Dolayısıyla bu yolları kullandığımızda herhangi bir yara izi olmuyor. Estetik kaygının yanında bu hastaların ameliyat sonrası iyileşme süreci çok daha hızlı, hastalar çok daha kısa dönemde normal hayatına dönebiliyorlar ve çok daha az ağrı çekerek normal hayata geçebiliyorlar." dedi. 

"BİZ O KESİLERDEN ÇOK ÖNCE KURTULDUK" 

Bu teknik ile gerçekleştirilen ameliyatın ardından hastalarda yara izi olmadığını belirten Doç. Dr. Terzi şöyle konuştu:  

"Bugün burada iki tane ameliyat gerçekleştirdik. Her iki ameliyat da çok başarılı geçti. Teorik oturumlar var. Koronavirüs nedeniyle gelemeyen kursiyerlerimiz online bir şekilde derslerimizi dinleyecekler ve kayıtlarımız üzerinden bu konu ile ilgili tecrübelerimizi aktaracağız.  Herhangi bir ameliyatta karın ön duvarında kesiler olurdu, biz o kesilerden çok önce kurtulduk ve kapalı ameliyatlara geçtik. Kapalı ameliyatlarda da görüyoruz ki 3-4 delikten batın içine giriliyor ve dolayısıyla yine bir estetik kaygısı var. Estetikten daha da önemli olan konu şu karın duvarına ne kadar fazla kesi varsa ameliyat sonrası ağrı o kadar fazla oluyor, hastanın normal hayatına dönüş süresi daha uzun oluyor. Bu dünyada yeni bir trend bu konuda da ben Kocaeli'deki hastalarımızın daha şanslı olduğunu düşünüyorum." 

'HASTALAR İÇİN BÜYÜK KONFOR' 

Gerçekleştirilen operasyonlarda teknolojinin tüm imkanlarından faydalandıklarını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ünal Türkay ise, "Bugün iki adet izsiz ameliyat yaptık. İlk ameliyatta göbek deliği kullanılmıştı ben de doğum kanalını kullanarak endoskopik cerrahi yaptık. Tabii günümüz artık teknoloji dönemi, teknolojik bir çağa girdik. Dolayısıyla istikrar biraz daha fazla ve hasta konforu bizim için ön planda. Bazı hastalarımız karınlarında hiçbir iz olmasın istiyorum bu tür durumlarda vajinal yoldan bir kanal ile yumurtalıklara ulaşıyoruz. Bu hastamızda da bu yöntemi kullandık. Hastamızın ameliyat sonrası hiçbir ağrısı olmayacak. Karnında hiçbir iz olmayacak. Tamamen doğum kanalında olan bir operasyon gerçekleştirmiş olduk. Bu hastalarımızın için çok büyük bir konfor çünkü ameliyatın ardından çok hızlı bir şekilde normal hayata dönüş yapabiliyorlar. Çok daha kısa bir sürede sağlıklarına kavuşabiliyorlar." diye konuştu. 

 

2.6.2021 1 - 53892İlgili Diğer Yazılar
"Tüp bebek dışı tedavilerle zaman kaybı yaşamayın"
"Tüp bebek dışı tedavilerle zaman kaybı yaşamayın"
"Salgın sebebiyle tarama testinizi ihmal etmeyin"
"Salgın sebebiyle tarama testinizi ihmal etmeyin"
Çikolata Kistinde Asla Atlamamanız Gereken 5 Önemli Belirti!
Çikolata Kistinde Asla Atlamamanız Gereken 5 Önemli Belirti!
Kadın Sağlığını Korumak İçin 9 Öneri
Kadın Sağlığını Korumak İçin 9 Öneri
Hamilelikte Uyulması Gereken 10 Altın Kural
Hamilelikte Uyulması Gereken 10 Altın Kural
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]