Kuş gribi nedir, ne zaman çıktı? Kuş gribi belirtileri nedir? Kuş gribi nasıl bulaşır?

Solunum ve sindirim sisteminde normal grip belirtileri ile ortaya çıkan, çok bulaşıcı ve ölüme neden olan bir hastalık olan kuş gribinin bilinen en yaygın formu H5N1'dir. Peki, 1997 yılında ilk olarak insanlarda keşfedilen kuş gribi nedir? Kuş gribinin nedenleri, belirtileri ve tedavisi nedir?

Kuş gribi nedir, ne zaman çıktı? Kuş gribi belirtileri nedir? Kuş gribi nasıl bulaşır?

Solunum ve sindirim sisteminde normal grip belirtileri ile ortaya çıkan, çok bulaşıcı ve ölüme neden olan bir hastalık olan kuş gribinin bilinen en yaygın formu H5N1'dir. İlk olarak 1997 yılında insanlarda keşfedilen kuş gribi hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizde... Kuş gribi nedir? Kuş gribinin nedenleri, belirtileri ve tedavisi...

Bilimsel adı "avian influenza" halk arasında tavuk vebası olarak bilinen kuş gribi nedir? Solunum ve sindirim sistemindenormal grip belirtileri ile ortaya çıkan, çok bulaşıcı ve ölüme neden olan bir hastalık olan kuş gribinin bilinen en yaygın formu H5N1'dir. Peki Kuş gribi nedir? Kuş gribinin nedenleri, belirtileri ve tedavisi nedir? İşte detaylar haberimizde...

KUŞ GRİBİ NEDİR?

Kuş gribi; İnfluenzavirus A'ya bağlı olarak genellikle kuşlarda ortaya çıkar, İnfeksiyon, yabanıl kuş topluluklarından kümes hayvanları gibi evcil kuşlara yayılabilir .Bu durum ciddi sonuçlar doğurabilir. Hayvanlardan insanlara geçmesinin çok kolay olmasa da, hastalığın insandan insana, hayvandan hayvana ve hayvandan insana bulaşması mümkündür.

KUŞ GRİBİNİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hastalarda;

– Öksürük

– İshal

– Solunum güçlüğü

– Yüksek ateş (38 ° C üzeri)

– Baş ağrısı

– Kas ağrıları

– Keyifsizlik

– Burun akması

– Boğaz ağrısıgibi belirtiler görülmektedir.

KUŞ GRİBİ NASIL BULAŞIR?

Eğer bir kişi Avian influenza enfeksiyonu açısından kesin tanı almışsa veya şüpheleniliyorsa ve hastaneye yatması gerekmiyorsa;

Avian influenza enfeksiyonu için riskli teması olan kişiler son temaslarından sonraki 10 gün boyunca ateş, öksürük, solunum sıkıntısı ile baş ağrısı, boğaz ağrısı, bulantı-kusma ve ishal gibi diğer erken semptomların olup olmadığını takip etmelidirler.

Evindeki ve toplumdaki diğer kişilere hastalığı bulaştırma riski nedeni ile evindeki diğer kişilerden farklı bir odada oturmalı,

Öksürdüğünde veya hapşırdığında bir mendille (tercihen kağıt mendille) ağzını kapatmalı, kullanılmış mendiller ağzı kapalı ve delik olmayan naylon poşetlere konularak ağzı kapatılarak ikinci bir naylon poşet içerisinde atılmalı,

Ellerini sıklıkla yıkamalı;

Başka bir kişi/kişiler ile aynı ortamı paylaştığı (ev, sokak, toplu taşıma araçları, hastane vb.) zaman yüz maskesi takmalı,

Kişisel eşyalarını başkaları ile paylaşmamalı, ev halkının bardak, tabak, havlu gibi eşyalarını kullanmamalı; eğer kullanması gerekirse bu eşyaları iyice su ve sabunla yıkamalıdır.

Ayrıca bulgularını takip etmeli, eğer hastalığında bir kötüleşme olursa acil tıbbi yardım istemelidir.

KUŞ GRİBİ OLMAMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

Hasta olmamak için:

Hastalık şüphesi olan ölü ya da canlı kanatlı hayvanlarla temas edilmeden önce gerekli temas önlemleri (eldiven ve maske) alınmalıdır.

Şüpheli materyale çıplak elle dokunulduğunda eller mutlaka sabunla yıkanmalıdır.

Denetimden geçmiş ürünler tüketilmelidir.

Kanatlı hayvanlar uygun koşullarda iyice (60-70 derece) pişirilmelidir, az pişmiş olarak tüketilmemelidir.

Hastalık şüphesi olanlar hızlıca sağlık merkezlerine başvurmalıdır.

KUŞ GRİBİNİN TEDAVİSİ NEDİR?

Hastalığın tedavisinde antiviraller (Nöraminidaz inhibitörleri: oseltamivir ve zanamivir) kullanılmaktadır. Bu ilaçların, belirtiler başladıktan sonra ilk 48 saat içinde başlanması gerekmektedir. Oksijen ve ventilatör desteği ile destekleyici bakım, tedavinin temelini oluşturmaktadır.

Korunmasız riskli teması olan kişiler profilaksi alacaktır. Korunmasız temaslılar var ise enfeksiyon hastalıkları uzmanı ile birlikte koordineli olarak profilaksi başlanır. Profilaksi temaslının kayıtlı olduğu Toplum Sağlığı Merkezi tarafından başlanarak 10 gün takip edilecektir.

Profilaksi doğrulanmış veya olası vaka ile ilk temastan sonra mümkün olduğu kadar çabuk, ilk 48 saat içinde başlanmalıdır. Bu mümkün değil ise son temastan sonraki 7 gün içerisinde profilaksi başlanabilir.

KUŞ GRİBİ İLK NE ZAMAN ÇIKTI?

Dünyada bugüne kadar yaklaşık 70 kişinin ölümüne neden olan kuş gribi, dünyada ilk kez 1878 yılında İtalya'da ortaya çıktı. Dünyada bilinen ilk kuş gribi vakası 1878 yılında İtalya'da görüldü. "Kümes hayvanı salgını" olarak adlandırılan kuş gribine, 1924-1925 yıllarında da Amerika Birleşik Devletleri'nde rastlandı.

  • Kuş gribinin dünyada ilk ortaya çıktığı ve bilindiği tarih olane 1878'den bugüne kadarki tarihi şöyle:
  • Dünyada bilinen ilk kuş gribi vakası 1878 yılında İtalya'da görüldü. "Kümes hayvanı salgını" olarak adlandırılan kuş gribine, 1924-1925 yıllarında da Amerika Birleşik Devletleri'nde rastlandı.
  • 1930'lardan 2000'li yıllara kadar 1991 yılında İngiltere'deki salgın dışında genelde sakin bir süreç izleyen hastalık, 2000'li yıllarda ise adını salgınlarla fazlasıyla duyurmaya başladı.
  • 2003 yılında Belçika, Hollanda ve Almanya'da 28 milyon kanatlı hayvan kuş gribi korkusuyla itlaf edildi.
  • 2004 yılının başlarında Güneydoğu Asya'yı etkisi altına alan kuş gribi, Japonya ve Güney Kore'yi de etkiledi. Bu salgının halen Çin ve Güneydoğu Asya'nın bazı bölgelerinde etkisini sürdürdüğü tahmin ediliyor.
  • Amerika ve Kanada'da da 2004 yılında kuş gribine rastlandığı ancak Teksas'ta görülen virüsün H5N2 olduğu ve Güneydoğu Asya'daki virüsten farklı olduğu kaydedildi.
  • 2005 yılı sonlarında da kuş gribi Avrupa'da görülmeye başlandı. Türkiye'nin yanı sıra Romanya, Rusya ve Hırvatistan'da da hastalıklı kuşlar tespit edildi.
  • Dünyada 2003 yılından bu yana kuş gribi nedeniyle yaklaşık 70 insan öldü ancak Türkiye'de 2 kişinin hayatını kaybetmesine kadar Güneydoğu Avrupa dışında hiçbir kayıp verilmemişti.
  • Kuş gribi sadece hastalıkla hayvanlardan diğer hayvanlara ya da onlarla temas eden insanlara bulaşıyor ancak bilim insanları, hastalığın evrim geçirerek insandan insana bulaşabilecek bir hale dönüşmesinden korkuyor. Bu durumda dünya genelinde milyonlarca insanın hayatını kaybedebileceği belirtiliyor.

22.11.2020 - 49363Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]