Mahkemeden Emsal Karar! Dünya Göz Hastanesi 220 Bin TL Tazminat Ödemeye Mahkum Edildi

Haksız rekabet ettiği ve hastanesini öne çıkartacak nitelikte reklamlar yaptığı gerekçesiyle Dünya Göz Hastanesi, 10 yıl boyunca hiçbir yerde reklam yapmamaya ve 220 bin liralık tazminat cezasını ödemeye mahkum edildi.

Mahkemeden Emsal Karar! Dünya Göz Hastanesi 220 Bin TL Tazminat Ödemeye Mahkum Edildi
Sağlık hizmeti veren şirketleri öne geçirecek reklam yapma yasağı olmasına rağmen, birçok platformda reklam vererek göz sağlığı alanındaki rekabeti bozan ve haksız rekabet kurallarını ihlal ederek milyonlarca lira kazanç elde eden Dünya Göz Hastanesi'ne dava açıldı. Dava sonucunda hastane, 200 bin liralık tazminat ödemeye ve 10 yıl boyunca hiçbir yerde reklam vermemeye mahkum edildi.

HAKSIZ REKABET ETTİĞİ GEREKÇESİYLE DAVA AÇILDI

Dünya Göz Hastanesi'ne, hastanesinin reklamlarını yasalara ve hukuka aykırı olarak, haksız rekabet niteliğinde ve talep yaratacak şekilde, TV, gazete ve internet yoluyla yayınlatması nedeniyle dava açıldı.

BİLİRKİŞİ RAPORUNDA RAKAMLAR ORTAYA ÇIKTI

Bilirkişi raporunda, Dünya Göz Hastanesi'ne haksız rekabet yaptığı gerekçesiyle dava açan şirketin 2012-2014 yılları arasında 255 bin TL zarar ettiği ifade edildi.

Bu yıllarda yasa dışı reklam vererek sağlıkta talep yaratan Dünya Göz Hastanesi, 2013 yılında faaliyet karlılık oranı bir önceki seneye göre yüzde 155 seviyelerine çıkardı. 2013 senesindeki faaliyet karlılığın diğer senelere nispetle aşırı yüksek olduğu ortaya çıkan hastanenin, bu yılda 25 milyon lira kar elde ettiği tespit edildi.

BİLİRKİŞİDÜNYA GÖZ HASTANESİ'Nİ HAKSIZ BULDU

Bilirkişi hazırladığı dava raporunda, hastanenin sektörel olarak reklam kısıtlamalarını içeren Özel Hastaneler Yönetmeliğinde yer alan hükümlere ve genel olarak reklam mevzuatı ile haksız rekabet eylemlerini düzenleyen TTK amir hükümlerine aykırı olan reklamlarda bulunarak, işletmesini öne geçirmekte olduğuna dair sonuca vardı.

13 KERE CEZA ALDI

Dava dosyasında, hastanenin Reklam Kurulu tarafından 13 kere cezalandırıldığı ve bu cezalara aldırış etmeden farklı platformlarda reklamını yapmaya devam ederek kural ihlalini sürdürdüğü belirtildi.

ULUSLARARASI ŞİRKETTEN 6 MİLYON DOLAR 'HİBE'

Diğer şirketleri kötüler nitelikte reklamlar yaparak yanlış ve yanıltıcı bilgiler paylaşan hastane, uluslararası bir lens şirketinden de 6 milyon dolarlık hibe aldığı ve bu şirketin ürünlerinin kullanılması için teşvik edici önerilerde bulunduğu davacı tarafından ifade edildi.

220 BİN TL TAZMİNAT

2014 yılında açılan dava, Dünya Göz Hastanesi'nin 200 bin TL maddi 20 bin TL manevi tazminat ödemesine ve 10 yıl boyunca hiçbir suretle reklam yapamamasına karar getirilerek sonuçlandı.


Davayı kazanan Avukat Şenol Saltık

DÜNYA GÖZ HASTANESİ KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI
 
Dünya Göz Hastanesi'nin konuyla ilgili yaptığı açıklama şu şekilde:
 
''Ortada kesinleşmiş bir hüküm dahi yoktur. Diğer yandan bilirkişi heyeti tarafından yapılan incelemelerde de, davacı şirketin bu bilgilendirmeden ötürü uğradığı bir zarara rastlanılmadığı yönünde kanaat bildirilmiştir. Lakin İlk Derece Mahkemesi takdirini farklı şekilde kullanmıştır. Tam da bu noktada, habere dayanak yapılan hükmün ilânı için Türk Ticaret Kanu'nun 59. Maddesi uyarınca, kararın kesinleşmesi gerektiği gözden kaçırılmamalıdır.''
 
''Dünya Göz Hastanesi, tıpkı şimdi olduğu gibi, davaya taşınan dönemde de kamunun lehine adım atmaktan geri durmamış ve katarakt ameliyatlarındaki yanlışlara dikkat çekmek için var gücüyle uğraş vermiştir. Gerçekten de mezkûr dönemlere geri döndüğümüzde, gereksiz ve hatalı katarakt ameliyatlarıyla SGK'nın ve vatandaşın zarara uğratıldığı ve bu konudaki kamuoyu tepkisi hatırlanacaktır.Bahsi geçen hatalı işlemlere karşı Dünya Göz Hastanesi konunun takipçisi olmuştur. Hatta dönemin Sağlık Bakanı kendisine gelen bir soru önergesini, Dünya Göz Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı'nın katarakt ameliyatlarına ilişkin usulsüzlüklerden yakınan dilekçesi üzerine müfettiş heyetinin görevlendirildiği şeklinde yanıtlamıştır.''
 
''Haberde geçen bir lens şirketinin Dünya Göz Hastanesi'ne 6 milyon USD.tutarındaki hibe ödemede bulunduğu iddiası ise tam manasıyla asılsız ve gerçek dışıdır. Bununla ilgili resmi mercilere de 2014 yılında gerekli bütün bilgilendirme yapılmıştır.''


 

4.9.2018 1 - 34916İlgili Diğer Yazılar
Bir saatte korona olup olmadığınızı öğrenmeniz mümkün
Bir saatte korona olup olmadığınızı öğrenmeniz mümkün
Koronavirüs: Dünya Covid-19 salgınıyla savaşı kazanıyor mu?
Koronavirüs: Dünya Covid-19 salgınıyla savaşı kazanıyor mu?
Covid-19 kadınlarda daha hızlı yayılıyor
Covid-19 kadınlarda daha hızlı yayılıyor
"Havuz ve denizden değil tedbirsizlikten korkun"
"Havuz ve denizden değil tedbirsizlikten korkun"
Dikkat etmezsek bayram bize zehir olabilir! Kurban
Dikkat etmezsek bayram bize zehir olabilir! Kurban'da 1 milyon kişi tehdit altında
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]