Medicana'dan İyot Eksikliği Uyarısı

Medicana Kadıköy Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Cihan Top, "İyot eksikliği, erişkinlerde guatr (tiroid bezinin büyümesi) ve hipotiroidiye (tiroid hormon düzeyinin düşüklüğü) neden oluyor.

Medicana'dan İyot Eksikliği Uyarısı
Medicana Kadıköy Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Cihan Top, "İyot eksikliği, erişkinlerde guatr (tiroid bezinin büyümesi) ve hipotiroidiye (tiroid hormon düzeyinin düşüklüğü) neden oluyor. Gebelerde günlük iyot ihtiyacı artıyor. İyot eksikliği, hem anne hem de fetus (anne karnındaki çocuk) için tıbbi problemlere neden olabiliyor." ifadelerini kullandı.

Medicana'dan yapılan yazılı açıklamada, iyot eksikliğinden kaynaklanabilecek sağlık sorunlarına ilişkin uyarılarda bulunuldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Prof. Dr. Cihan Top, iyot eksikliği ile tiroid hastalıkları arasında yakın bir ilişki olduğunu belirterek, "İyot eksikliği durumunda tiroid bezinde hormon sentezinde değişiklik oluşuyor. Tiroid hormon sentezi, daha aktif olan T3 tarafına kayıyor. TSH etkisi ile tiroid bezinin iyot yakalama ve tiroglobin sentez kabiliyeti artıyor. Tiroid bezinden tiroid hormon salınımı artıyor ve bez, iyodu daha elektif olarak kullanıyor. İyot eksikliği durumunda tiroid bezinde tipik olarak iyot dönüşümü artıyor, kolloid birikimi azalıyor ve sentezlenen hormon hızla kana karışıyor." ifadelerini kullandı.

İyot eksikliğinin, erişkinlerde guatr (tiroid bezinin büyümesi) ve hipotiroidiye (tiroid hormon düzeyinin düşüklüğü) neden olduğunu aktaran Top, şunları kaydetti:

"Gebelerde günlük iyot ihtiyacı artıyor. İyot eksikliği, hem anne hem de fetus (anne karnındaki çocuk) için tıbbi problemlere neden olabiliyor. Vücutta iyot eksikliği, başta guatr olmak üzere birçok hastalığa neden olabiliyor. Erken dönemde iyot eksikliği herhangi bir belirti vermezken, daha ileri evrede hipotiroidiye neden olduktan sonra halsizlik, ciltte kalınlaşma ve kuruluk, saç ve tırnaklarda kırılma, saç dökülmesi, soğuğa tahammülsüzlük, adet düzensizlikleri, kabızlık, kilo artışı, unutkanlık, konsantrasyon güçlüğü, depresyon, duygu durumunda dalgalanmalar, dolaşım ve solunum yetersizliği bulguları görülebiliyor."

"2 gram tuz ile bu ihtiyaç sağlanabiliyor"

Prof. Dr. Cihan Top, erişkinlerde günlük iyot ihtiyacının 150 mikrogram, gebe ve süt veren annelerde ise bu ihtiyacın arttığını ve 250-300 mikrogram civarında olduğunu belirterek, "Bir gram iyotlu tuzdaki iyot miktarı 70 mikrogram. Yani 2 gram tuz ile bu ihtiyaç sağlanabiliyor." ifadelerini kullandı.

İyotun uçmaması için iyotlu tuzun ambalajı içinde tüketilmesi ya da nemli olmayan serin ortamlarda, ışık geçirmeyen koyu renkli kapalı kaplarda saklanması gerektiğini bildiren Top, yemeklere tuz ilavesinin, yemek ocaktan alınmadan hemen önce ya da sofrada yapılması gerektiğini vurguladı.

Top, "Pişirilirken yemeğe katılan tuzdaki iyot etkinliğini kaybeder. Tuz, ambalajı dışında açıkta bırakılırsa tuzdaki iyot uçar ve yok olur." ifadelerini kullandı.

25.12.2017 - 30735

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]