Memedeki iyi huylu hastalıklar, meme kanseri teşhisini maskeleyebilir

Memedeki iyi huylu hastalıklar, meme kanseri teşhisini maskeleyebilirKONYA - Memedeki iyi huylu hastalıkların da memede kitle, meme başında akıntı ve meme derisinde çökmeye sebep olabileceğini, buna bağlı olarak da meme kanserini maskeleyebileceğini söyleyen Genel Cerrahi-Onkolojik Cerrahi...

Memedeki iyi huylu hastalıklar, meme kanseri teşhisini maskeleyebilir

KONYA - Memedeki iyi huylu hastalıkların da memede kitle, meme başında akıntı ve meme derisinde çökmeye sebep olabileceğini, buna bağlı olarak da meme kanserini maskeleyebileceğini söyleyen Genel Cerrahi-Onkolojik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Süleyman Şefik Atabekoğlu, bu hastalıkları ihmal etmemek gerektiğini ifade etti.

Özel Medova Hastanesi Genel Cerrahi - Onkolojik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Süleyman Şefik Atabekoğlu, 1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı sebebiyle meme kanseri hakkında bilgi verdi. Meme kanserinin bir kadın hastalığı olduğunu söyleyen Op. Dr. Atabekoğlu nadiren erkeklerde görüldüğünü ifade etti. 100 kadında meme kanseri görülürken diğer tarafta 1 erkekte görüldüğünü belirten Op. Dr. Atabekoğlu, "Bunun sebebi kadınlık hormonlarının meme kanseri yapıcı özelliğinden kaynaklanıyor. Erken yaşta adet görmeye başlamak veya uzun yıllar adet görmek de meme kanserindeki risk faktörlerini arttırmakta. Erkeklerde kadınlık hormonu bulunmadığı için çok daha nadir görülen bir hastalık" dedi.

"Erken teşhis için 40 yaşından sonra mutlaka mamografi çekilmesi gerekiyor"

Meme kanserinin yaklaşık yüzde 15'inin genetik ve ailevi sebeplerden ortaya çıktığını ifade eden Op. Dr. Atabekoğlu, "Diğerlerinde etkili olan sigara, fazla kilo, doğum yapmama, doğum kontrol hapı gibi hormon tedavilerini alma, kimyasal ve radyasyona maruz kalma yine önemli sebeplerden. Meme kanserinde erken teşhis için 40 yaşından sonra mutlaka mamografi çekilmesi gerekiyor. Ama genç hastalarda da kendi kendine muayene ile memede bir sertlik ya da meme başında bir akıntı var mı kontrol ederek, duyarlı olmaları erken teşhis şansını arttırmaktadır" şeklinde konuştu.

Memedeki iyi huylu hastalıkların da memede kitle, meme başı akıntısı, meme derisinde çökme gibi şikayetlere sebep olabileceğinden dolayı meme kanseri teşhisini maskeleyebildiğini kaydeden Op. Dr. Atabekoğlu, "Bu sebeple 'memedeki şikayetleri iyi huylu hastalıktır' diye ihmal etmemek gerekiyor. İlla bir uzman doktorun bu konuda radyolojik yöntemlerden destek alarak kesin tanıyı koyması lazım. Bu tür hastalıklar meme kanserinin saklanmasına sebep olduğundan dolayı daha iyi incelemeler; ultrason, mamografi gerekirse MR incelemesi ile ortaya çıkarılabilmektedir. Hastalığın sinsi karakteri bizi zorlamakta ama bugünkü şartlarda yüzde 99-100'e yakın oranda tanı koyma şansımız var" ifadelerini kullandı.

Op. Dr. Atabekoğlu, "Meme kanserinde tedavi ve şu anki tıbbi imkanlarla birlikte hastaların yüzde 70'ini tamamen kurtarabilmekteyiz. Bu oran hasta erken tanı ile bize geldiğinde yüzde 100'lere ulaşırken, geç tanıyla yüzde 50, yüzde 40'lara düşebilmektedir. Onun için ortalama yüzde 70 rakamı çok iyi bir rakam, Avrupa standartlarına yakın" diye konuştu.

3.10.2019 - 41211Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]