Memorial Ataşehir Hastanesi'nde İlk Organ Naklı Gerçekleşti

Memorial Sağlık Grubu'ndan organ nakli bekleyen hastalara yeni bir ışık...

Memorial Ataşehir Hastanesi'nde İlk Organ Naklı Gerçekleşti

2010 Nisan ayında hizmete açılan Memorial Ataşehir Hastanesi’nde ilk böbrek nakli gerçekleştirildi. Ünlü genel cerrah ve organ nakli uzmanı Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat tarafından gerçekleştirilen böbrek nakli sonrasında 9 aydır kronik böbrek yetmezliği olan 17 yaşındaki Derya Ünal, annesi Dönüş Ünal’dan aldığı böbrekle ikinci hayatına kavuştu.


Nakli gerçekleştiren ve aynı zamanda Türkiye Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Sağlık Bakanlığı Böbrek Nakli Bilim Kurulu üyesi ve Türk Hepatopankreatobilier Cerrahi Derneği 2. Başkanı olan Prof. Dr. Polat, Memorial Ataşehir Hastanesi’nin ilk nakli hakkında bilgi verdi ve organ nakli ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.


Memorial Sağlık Grubu Türkiye’de organ nakli konusunda referans merkezi olarak gösterilen bir kurum. Gruba bu yıl katılan Memorial Ataşehir Hastanesi de Memorial kalitesini Anadolu yakasında en iyi şekilde temsil ediyor.


Dünya standartlarında ameliyathaneleri, laboratuvarları ve teknolojik donanımı ile ön plana çıkan Memorial Ataşehir Hastanesi, kuruluşundan bu yana ilk nakil için hazırlanıyordu. Sağlık Bakanlığı’ndan organ nakli ile ilgili gerekli izin belgelerinin alınması ile birlikte nakil bekleyen hastalarımız arasında bir değerlendirme yaptık ve en uygun zamanda da ilk naklimizi gerçekleştirdik.


Bir hastanede organ nakli yapılabilmesi için o merkezin üst düzeyde hizmet veriyor olması gerekir. Organ nakli sadece ameliyatla ilgili bir işlem değildir. Organ naklinin öncesi ve sonrası süreci için o merkezin poliklinikleri, laboratuvarları, görüntüleme üniteleri, yatan hasta katları ve birçok kliniğinin ortak çalışması çok önemlidir. Çok iyi bir cerrah olabilirsiniz, çok iyi bir anestezi ekibiniz olabilir, ameliyathane şartlarınız çok mükemmel olabilir ama bu her zaman başarılı sonuçlar alacağınız anlamına gelmez. Organ nakli multidisipliner bir çalışmadır. Dolayısıyla sadece bu çalışmayı tamamlamış olan sağlık kurumları organ nakli yapabilir.


Böbrek nakline başladık, sırada karaciğer nakli var. Hedefimiz her geçen gün operasyon sayımızı artırmak ve organ naklini rutin ameliyatlar listesine almak.

Anadolu yakasında organ nakli yapan merkez sayısı az olduğu için merkezi ve kolay ulaşılabilir konumu İle Memorial Ataşehir Hastanesi’nin bu konuda önemli bir açığı kapatacağını düşünüyoruz.


İlk naklimizi “canlıdan canlıya” olarak adlandırdığımız sağlıklı bir vericiden alınan organı hastamıza nakletmek şeklinde gerçekleştirdik. Ancak bu işin profesyonelleri olarak isteğimiz kadavradan yapılan organ nakillerinin sayısının artması. Batılı ülkelerde özellikle Amerika’da Avrupa’da organ nakillerinin yüzde 70– 80’i kadavradan yapılıyor. Yani kendisi ya da ailesi tarafından organları bağışlanan ve beyin ölümü gerçekleşen kişilerden organ alınarak bu operasyonlar gerçekleştiriliyor. Kalan yüzde 20- 30’luk dilimi canlı vericilerden yapılıyor. Ancak Türkiye’de sistem şu an tersine işliyor. Kadavradan organ bağışı az olduğu için organ nakillerinin yüzde 80- 85’i canlıdan canlıya yapılıyor. Bu nedenle organ bekleme listelerindeki sayı her geçen gün artıyor. Sağlık Bakanlığı’nın istatistiklerine Türkiye’de yaklaşık 45 bin kişi böbrek nakli için sırada bekliyor.


 

2.11.2010 - 2903Memorial Ataşehir Hastanesi'nde İlk Organ Naklı Gerçekleşti Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Dilek Uluer dedi ki;
7.02.2011

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]