Menisküsü Sporcu Hastalığı Sanmayın

Menisküs yırtıkları, sadece sporcularda değil dizini herhangi bir şekilde zorlamış herkeste görülebilir.

Menisküsü Sporcu Hastalığı Sanmayın

Adana Özel Meridien Hastanesi Ortopedi ve Travmataloji Uzmanı Opr. Dr. Mehmet Arıkoğlu, genellikle sporcu hastalığı olarak bilinen menisküs yırtıklarının, dizini herhangi bir şekilde zorlamış herkeste görülebileceğini belirterek, "Tedavi edilmediğinde kireçlenme, ağrı ve bunun sonucu olarak yaşam kalitesinin düşmesine yol açan menisküs yırtıklarının tedavisi de artık zor değil " dedi.

Dizin insan vücudunun en büyük ve en karmaşık eklemlerden biri olduğunu vurgulayan Dr. Arıkoğlu, dizde ağrı, şişlik ve hareket kısıtlaması gibi belirtilerle kendini gösteren menisküs yırtılmasının sporcular, özellikle futbol gibi kontak sporları yapanlarda daha sık görüldüğünü vurgulayarak, "Ancak, herhangi bir yaşta herkeste menisküs yırtığı olabilir. Dizini tam bükerek çalışanlar da mesleki açıdan risk altındadırlar " diye konuştu.

Opr. Dr. Mehmet Arıkoğlu diz ağrılarının çoğunun dizdeki menisküs yırtığından kaynaklandığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Menisküs yırtıkları oluşurken hastalar genellikle ani bir ağrı batma ya da yırtılma hissederler. Yırtılan menisküsün hangisi olduğuna bağlı olarak ağrı dizin iç ya da dış kısmında daha belirgindir. Birkaç saat içinde dizin içinde sıvı veya kan toplanmasına bağlı olarak diz ekleminde şişlik ortaya çıkar. Genellikle yaralanan dizin üzerine basmak mümkündür ancak topallama vardır. "

Yaralanma şiddetli ise menisküs yırtıklarına diz ekleminin çapraz ya da yan bağlarının kopmalarının da eşlik edebileceğini vurgulayan Dr.Arıkoğlu, "Bu durumda dizde emniyetsizlik ve boşluk hissi gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Bazen yırtılan menisküs parçası, diz eklemini oluşturan kemiklerin arasında sıkışarak diz hareketini engeller. Kilitli diz olarak bilinen bu durumda erken dönemde cerrahi tedavi yapılması gerekir " dedi.

Dr. Arıkoğlu, kısa bir fizik muayene ve MR görüntüleme yöntemi ile tanının kolayca konulabileceğini tedavinin ise artroskopik bir yöntem (kapalı diz ameliyatı) ile yapılabileceğini sözlerine ekledi. - Adana

27.2.2013 - 12124Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]