Metüm Yeni Hizmet Binası Açılış Töreni

Sağlık Bilimleri Üniversitesi bünyesinde hizmet veren, üç boyutlu yazıcılarla kişiye özel implant üretimi yapan Medikal Tasarım ve Üretim Merkezi yeni hizmet binası düzenlenen törenle açıldı.

Metüm Yeni Hizmet Binası Açılış Töreni
Gülhane Külliyesi içinde bulunan METÜM'ün yeni hizmet binasının açılış törenine, Sağlık Bakan Yardımcısı Muhammet Güven, Ankara Valisi Vasip Şahin, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, üniversite öğretim üyeleri ve diğer yetkililer katıldı.

Sağlık Bakan Yardımcısı Muhammet Güven açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin sağlıkta çok önemli bir yere geldiğini belirterek, METÜM'e ilişkin, "Kişiye özel implantların, kişiye özel protezler ve anatomik modellerin üretilebileceği, eğitimde de kullanılabilecek bir merkez. Sadece araştırma değil bir üretim merkezi olması açısından da önemli. " değerlendirmesini yaptı.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl ise merkezin faaliyetlerine 2011'de başladığını, 2016'da üniversite bünyesine devredildiğini söyledi.

METÜM'ün yeni binasında yürütülecek faaliyetlerin Türkiye'de tıbbın gelişimine önemli katkı sağlayacağını ifade eden Erdöl, "Koroner anjiyo, ortopedi ve plastik cerrahi operasyonları öncesinde prototiplerini burada çıkarıp ameliyatta yol gösterici olarak gösterme potansiyelimiz var. Bu konuda meslektaşlarımıza da daha detaylı bilgi vermemiz gerekiyor. Bundan sonra METÜM'ü bu alanda daha iyi tanıtacağız. " dedi.

"Kişiye özel implant üretiyoruz "

METÜM Müdürü Doç. Dr. Simel Ayyıldız ise konuşmasında, merkezde yapılan faaliyetler hakkında bilgi verdi. Ayyıldız, 2016'da Sağlık Bilimleri Üniversitesine devredilen METÜM'ün Türkiye'de alanında tek, Avrupa'da ise sayılı merkezlerden birisi olduğunu söyledi.

Teknik personelin tamamının üç boyutlu medikal tasarım ve üretim, bu konuları kapsayan cihaz, donanım ve yazılımlar ile anatomi üzerinde gerekli sertifika ve eğitimleri aldıklarını aktaran Ayyıldız, şunları kaydetti:

"Bu merkez, esas olarak kişiye özel implant üretmektedir. Kişiye özel implant; trafik kazası, kanser, ateşli silah yaralanması gibi durumlarda sert doku için ihtiyaç duyulan standart yollarla yapılması mümkün olmayan ve her bir hasta için özel olarak tasarlanan vücut protezleridir. Merkezimize hastalara ait tıbbi görüntüler ve tarama bilgileri öncelikle gelir. Bu görüntüler alındıktan sonra çeşitli yazılımlar aracılığıyla, üç boyutlu olarak sanal ortama getirilir. Sonrasında ise tasarımlara geçilir. Bu aşamada ise mühendis ve hekim beraber çalışarak tasarıma son şeklini verirler. "

Konuşmaların ardından METÜM'ün kuruluşunda emeği geçenlere, plaket takdim edildi. Sağlık Bakan Yardımcısı Muhammet Güven, SBÜ Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, METÜM Müdürü Doç. Dr. Simel Ayyıldız ve diğer katılımcılar merkezin açılış kurdelesini birlikte kesti.

15.4.2019 - 39039

İlgili Diğer Yazılar
Türk bilim insanları kök hücre ve 3D biyo-yazıcı ile
Türk bilim insanları kök hücre ve 3D biyo-yazıcı ile 'kalp' üretecek
Sağlık Bakanlığından kan nakli için yeni adım
Sağlık Bakanlığından kan nakli için yeni adım
Türkiye
Türkiye'nin Somali'ye sağlık desteği devam ediyor
Yalova
Yalova'da ambulans teslim töreni
Güven Sağlık Grubu İcra Kurulu Başkanı Yaman: İnternette yanlış bilgilenmeler olabiliyor
Güven Sağlık Grubu İcra Kurulu Başkanı Yaman: İnternette yanlış bilgilenmeler olabiliyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]