Mevsim Değişikliği Acil Servis Yoğunluğunu 2'ye Katladı

Mevsim değişikliği acil servis yoğunluğunu 2'ye katladı Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekim Yardımcısı Acil Tıp Uzmanı Prof. Dr. Sebe, mevsim değişikliği nedeniyle acil servislere yapılan başvuruların 2 kat arttığını söyledi Prof. Dr.

Mevsim değişikliği acil servis yoğunluğunu 2'ye katladı

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekim Yardımcısı Acil Tıp Uzmanı Prof. Dr. Sebe, mevsim değişikliği nedeniyle acil servislere yapılan başvuruların 2 kat arttığını söyledi

Prof. Dr. Sebe, acil servise gelen pek çok hastanın acil hasta olmadığından yakındı

ADANA - Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekim Yardımcısı Acil Tıp Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Sebe, mevsim değişikliğine bağlı gribal enfeksiyon, ishal, kusma vakaları nedeniyle acil servis yoğunluğunun 2 kat arttığını ve bu oranın daha da artacağını açıkladı. Prof. Dr. Sebe, acil servise başvuran pek çok hastanın acil hasta olmadığından yakındı.

Türkiye genelinde acil servislere yılda 100 milyon kişinin başvurduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Sebe, mevsim değişikliğine bağlı hastalıkların acil servise başvuruları artırdığını kaydetti.

Hava sıcaklıklarının değişmesiyle birlikte çok fazla viral hastalık olduğuna değinen Prof. Dr. Sebe, ishal, kusma, gribal enfeksiyon ve sulardaki enfeksiyon vakalarının arttığını bildirdi.

Acil servise başvuran vatandaşların birçoğunun acil hasta olmadığına da dikkat çeken Sebe, "Hastalarımızın öncelikle bağlı bulundukları aile hekimine ve polikliniklere başvurmalarını, çözüm bulamadıkları takdirde acil servislere başvurmalarını öneriyoruz" dedi.

Yanlış antibiyotik kullanımına da değinen Sebe, antibiyotiklerin virüslere bir faydası olmadığını ve yan etkileri bulunduğunu, ileriki dönemde de direnç etkisi sağladığını ifade etti.

"Hastalar toplu yerlere girmesinler"

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi acil servisine normal şartlar altında başvuran hasta sayısının günlük 400-500 iken, 900'e çıktığını vurgulayan Prof. Dr. Sebe, şöyle devam etti:

"Bu mevsim döneminde bu rakamın giderek artacağını düşünüyorum. Hastalarımız eğer basit kırgınlık, ağrı şikayetleri varsa ağrı kesici alabilirler. Beslenmelerine dikkat edip, bol sıvı almaları gerekiyor. C vitaminli taze sebze ve meyvelerle beslenebilirler. Dinlenmelerini öneriyoruz. Ateş ve nefes almada zorlanma durumlarında ise hekime görünmeleri gerekiyor. Gribal enfeksiyonu olan vatandaşlarımız çok fazla dışarı çıkmasınlar, başkalarına bulaştırmasınlar. Toplu yerlere girmesinler. Hastalar mutlaka maske taksınlar ve ellerini sıkça yıkasınlar. Sağlam kişiler ise hasta kişilerden mutlaka uzak durmalı. El hijyenlerini ve günlük temizlik bakımlarını yapmalılar."

26.09.2017 - 29017Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Ayurveda
Ayurveda' ya Göre Spor Hangi Saatlerde Yapılmalıdır?
Sağlık Video Fazla Kilolu Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?
Fazla Kilolu Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?
Sağlık Video Kolesterol Nedir?
Kolesterol Nedir?
Sağlık Video Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?
Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

 

[Hata Bildir]