Mide Küçültme Ameliyatına Kendinizi Hazırlamanız için 5 İpucu

Başarılı bir şekilde kilo vermekte gerçekçi beklentiler esastır.

Mide Küçültme Ameliyatına Kendinizi Hazırlamanız için 5 İpucu
 

Eğer bu ameliyatı olmayı düşünüyorsanız, vücudunuzun bunu ameliyat için yeterince sağlıklı olup olmadığını fiziksel bir muayene ile tespit ettirmelisiniz. Ancak fiziksel durum tek başına yeterli değildir. Ameliyatın başarıya ulaşması için duygusal durumunuz da çok önemlidir.
 
 

Mental olarak bu ameliyata hazır olduğunuza emin olmak için birkaç konuyu gözden geçirmelisiniz. Aşağıda sizin için hazırladığımız 5 ipucu, bu konuda size yardımcı olacaktır. Tüp mide ameliyatı sonrası konularını ise başka bir makalemizde ele alacağız.
 
 

1.     Gerçekçi beklentiler ile başlayın
 
 

Bu ameliyat sonrasında kendinize geldiğinizde incecik olmayacaksınız. Aslında hastaneden ayrılırken önceki halinizden daha kilolu bile olabilirsiniz. Ameliyatın kilo kaybına anlık bir etkisi olmadığını, onun yerine aslında içeriden – daha küçük bir mide ile- onu desteklediğini aklınızda tutmanızda yarar var.
 
 

Güncel kilonuzun yarısını 6 ay gibi bir sürede kaybedersiniz. Sonra bir düzlüğe çıkarsınız. Sonrasında hedef kilonuza ulaşmanız ise büyük ihtimal ile bir yıl daha alır.
 
 

Bu zaman ve çaba alan uzun bir yolculuktur ve süreç hakkında net bir fikrinizin olması hedefe odaklanmanızı ve vazgeçmemenizi sağlar.
 
 

2.     Her şeyi tek başınıza göğüslemeye çalışmayın
 
 

Ameliyat ile ilgili düşünüyorsanız, destek almanız önemlidir.
 
 

Doktorunuzdan ve mümkünse aileden biri ya da bir arkadaşınızdan uzun vadeli hedefleriniz için destek alın. Kilo kaybınızı kayıt altına alacak ve sizi motive edecek birini bulun.
 
 

Ameliyat fikri pek çok insan için ürkütücü gelir, o nedenle bebek adımları ile başlamak faydalı olabilir. Her şeyi tek seferde öğrenip yapmaktansa, seçeneklerinize bakın ve bir ya da iki kaynak seçin. İlk adımlar şunları içerebilir:
 
 

·       Konu ile ilgili online seminerleri izleyin
 
 

·       Bir destek grubuna katılmayı değerlendirin
 
 

·       Doktorunuzla medikal bir kilo verme programına başlayın
 
 

3.     Besin bağımlılığını tanıyın ve ondan kurtulun
 
 

Eğer yeme bağımlılığını varsa, bunu mide küçültme öncesi çözmelisiniz. Bu ameliyat sonrasında sahip olacağınız küçük mide, duygusal açlığınızı doyurmayabilir.
 
 

Pek çok insan günlük stres ile başa çıkmak için yiyecekleri kullanır. Ancak bu sorunlarla baş etmek için kısa süreli bir çözümdür ve ileride başka sorunlara neden olur. Bunu bilmek ve bakış açınızı geliştirmek, yiyecekleri kısıtlamanın ve daha sağlıklı yiyecekler seçmenin değerini anlamanızı sağlar.
 
 

Değişimi, daha iyi hissetmeyi ve yemek ile değiştirebileceğinizi aktiviteleri gerçekten istediğiniz bir noktada olmalısınız. Pek çokları bir sonraki öğünde yiyecekleri değil de, daha uzun vadede hedef koyar, kimileri de kurtulacakları günlük ağrıları ve hastalıkları düşünerek motive olur.
 
 

Yiyecekleri yönetmeyi öğrenmek bu ameliyat sonrasında, kilo kaybını sağlamak için zorunludur. Çünkü
 
 

·       Aldığınız gıda kesin bir şekilde, özellikle de ilk birkaç ay kısıtlanacaktır.
 
 

·       Yavaş yemeniz gerekir – küçük bir yemeği bile yemeniz en az 20 dakika sürmelidir.
 
 

·       Sağlıklı beslenme şarttır- abur cubur kilo vermenizi sabote eder.
 
 

4.     Depresyonu da göz önünde bulundurmalısınız
 
 

Bu ameliyat yaklaşık %80 oranında başarılıdır, ancak kilo vermeye devam etmek için odaklanmak gerekir ve bu zaman alan bir süreçtir. Duygusal enerjinizin, bu fiziksel çabanızı desteklediğinden emin olmalısınız.
 
 

Ameliyat sonrasında, vücudunuz iyileşirken aldığınız gıdalar kısıtlanır. Depresyondan müzdaripseniz, özellikle yeme bağımlılığınız varsa hedefe bağlı kalmak zorlaşır.
 
 

Doktorunuz ya da danışmanınız ile bu süreçte pozitif bir tavır geliştirmek için görüşün
 
 

5.     Diğer bağımlılıkları neden olduğu risklerin farkına varın
 
 

Bir ameliyat geçirin ya da geçirmeyin alkol ve tütün bağımlılıkları kilo verme çabanıza gölge düşürebilir.
 
 

Alkol, kalori olarak yüksektir ve kendini tutmanıza engel olur ki bu da sizi fazla yemeye yatkın yapar. Ayrıca onun zehirleyici etkilerini ameliyattan çok kısa bir süre sonra hissedebilirsiniz.
 
 

 
 
 

Tütün ürünleri kullanımı cerrahi complikasyon riskini arttırır, solunum problemleri ve ülsere yol açar – ameliyat sonrası sigara içmeye geri dönen hastalarda ameliyat sonrası mide huzursuzluğu ya ülser olabileceği saptanmıştır.
 
 

Hayatınızı Değiştirin
 
 

Mide küçültme operasyonları hayatınız daha iyi yönde değiştirir ve fazla kilolu insanlar için bir çıkış yolu olabilir.
 
 

Mide küçültme ameliyatı sonrası kalıcı kilo kaybının yararları şunları içerir:
 
 

·       Tip diyabette uzun vadede gerileme
 
 

·       Kardiyovasküler hastalıklarda iyileşme
 
 

·       Depresyondan kurtulma
 
 

·       Tıkayıcı uyku apnesinden kurtulma
 
 

·       Eklem ağrılarından kurtulma
 
 

·       Doğurganlık oranında artış
 
 

·       Metabolik sendrom, hamilelik komplikasyonları, safra kesesi sorunları ve çok daha fazlası gibi diğer medikal durumlarda iyileşme
 
 

Ancak, mide ameliyatı kilo verme yolculuğunuzda sondan daha çok başlangıçtır ve önünüzde ilerlemeniz gereken daha çok yol vardır. Davranış ve seçimlerinizin sürekli farkında olmanız gerekir.


 

1.2.2017 1 - 25566

 

[Hata Bildir]