Migren Ağrılarını Ferahlatan Bitkisel Çözümler

Çok sayıda insanın yaşam kalitesini düşüren migren hastalığında, kalıcı bir tedavi olmamasına karşın, atakların seyrini azaltan, hastanın bu süreci daha rahat geçirmesine imkan veren ilaç tedavilerinin yanı sıra bitkisel kaynaklı ürünler de migren ataklarında ağrının daha az hissedilmesine imkan sunabiliyor.

Migren Ağrılarını Ferahlatan Bitkisel Çözümler

Ferahlama sağlayan yüzde 100 doğal nane yağı içeren bitkisel ürünler, migren dışında strese dayalı baş ağrıları, boyun ve ense ağrıları, kas tutulmaları ve burun tıkanıklarında da kullanılabiliyor.


Nöroloji Uzmanı Dr. Aylin Kılıç, migrenin tekrarlayıcı baş ağrısı atakları ve buna eşlik eden bulantı, kusma gibi başlıca belirtilerle kendini gösteren, sık rastlanan ve iş göremezlik durumu yaratan kronik bir nörolojik hastalık olduğunu söyledi.


Migren ağrısının genellikle tek taraflı olup, zonklayıcı özellikte olduğunu ifade eden Kılıç, bunun kişinin günlük yaşamını engellediğini ve başın hareket etmesi ile birlikte artan bir yapısı olduğunu belirtti.


Kılıç, migreni tetikleyen risk faktörlerinin başında stres, açlık, uyku bozukluğu, kokular, ağır aktiviteler, sigara, bazı yiyecek ve özellikle alkollü içecekler, hava değişimi ve bayanlarda regli dönemi gibi faktörlerin geldiğini vurguladı. Bu faktörlerden önlenebilir olanlarının tespit edilerek hastanın bunlardan kaçınmasının migren ağrılarının görülme sıklığını azaltabildiğini belirten Kılıç, migren atakları ile yılda ortalama 12 kez karşılaşıldığını bildirdi.


Kılıç, ''Ancak bazı kişilerde her hafta atak olabilir. Genelde kadınlarda görülme sıklığı fazladır. Beş kadından birinde görülmektedir ve genellikle puberte çağında ya da 16-20 yaşlarında başlamaktadır'' diye konuştu.


Beslenme ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Şengül de migren tedavisinde bitkisel ürünlerin kullanımına ilişkin, ''Bitkisel kaynaklı ürünler ilaç tedavisi ile birlikte kullanılabilir. Fakat bu tür ürünleri kullanırken hangi hastalık için kullanılacaksa, o hastalıkla ilgili olarak yapılmış bilimsel çalışmaların verilerinin olumlu olması çok önemlidir'' diye konuştu.


Bitkisel kaynaklı ürünlerinin doktor onayı ile kullanılmasının ''doğru'' olduğunu vurgulayan Şengül, şunları söyledi:


' 'İlaç kullanımı ile birlikte olacaksa mutlaka hastanın hekimine bilgi vermesi ve onayını alması gerekir. Aksi takdirde hekimin uygulamakta olduğu tedavide meydana gelebilecek aksi ve yan tesirlerin hangi nedenle olduğu belirlenemez. "


Özel bir firma tarafından üretilen ''Migrenson'' bitkisel masaj yağı da ilaç tadavisi dışında kullanılabilen alternatif bitkisel ürünler arasında yerini aldı.


Firma yetkililerinden alınan bilgiye göre, ''Migrenson, hastalığı tedavi etmiyor, ilaç değil. Migren ağrılarının giderilmesini sağlayan tamamen bitkisel bir masaj yağı olarak tanımlanıyor. Migren krizleri esnasında ferahlama sağlıyor.


Ürün, yüzde 100 doğal nane yağı içeriyor. İçeriğinde alkol ve boya maddeleri bulunmuyor. İçeriğiyle ilgili bilimsel açıklamaları, analiz raporlarında görülebiliyor. Migrenson, uçucu bir yağ olduğu için kana karışmıyor. Yapılan araştırmalar, cilt üzerinde leke bırakmadığını, ciltte herhangi bir tahrişe sebep olmadığını ortaya koyuyor.


Migrenson, tüpün ucunda bulunan roll on bilyayı önce şakaklara, sonra iki kaşın birleştiği noktanın üst kısımındaki alın bölgesine, kulak arkalarına ve ense bölgesine üçer defa ufak daireler çizerek sürülerek uygulanıyor. Kullandıktan sonra tüpün kapağının kapatılması gerekiyor.


Migrenson, ağrı hissetildiği andan itibaren kullanılabiliyor. Kullanıma herhangi bir yan etkisi bulunmuyor. 

11.11.2010 - 2964İlgili Diğer Yazılar
Vertigo zannettiğiniz rahatsızlığınız aslında migren olabilir
Vertigo zannettiğiniz rahatsızlığınız aslında migren olabilir
Aşırı ağrı kesici kullanımı migreni kötüleştirebiliyor
Aşırı ağrı kesici kullanımı migreni kötüleştirebiliyor
Migren, ilkokul öğrencilerini de tehdit ediyor
Migren, ilkokul öğrencilerini de tehdit ediyor
Migren iş performansını olumsuz etkiliyor
Migren iş performansını olumsuz etkiliyor
"Türkiye
"Türkiye'de 13 milyon migren hastası var"
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]