Mikrocerrahiyle Kopan Ayağına Kavuştu

Rize'de 54 yaşındaki Erol Duman'ın çay bahçesinde budarken makineye kapılıp kopan ayağı, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleştirilen başarılı operasyonla dikildi.

Mikrocerrahiyle Kopan Ayağına Kavuştu

Rize'de 54 yaşındaki Erol Duman'ın çay budarken kopan ayağı, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleştirilen başarılı operasyonla dikildi. Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanı Opr. Dr. Süleyman Taş, gazetecilere yaptığı açıklamada, 17 gün önce çay budarken ayağı kopan Erol Duman'ın, olaydan 2 saat sonra hastanelerinin acil servisine başvurduğunu belirtti.

Kopan ayağın uygun şartlarda saklanarak kendilerine ulaştırıldığını ifade eden Taş, "Hastamızı acil olarak ameliyata aldık ve 10 saat süren başarılı bir operasyonun ardından hastamız ayağına kavuştu. Hastamızın bilek önü seviyesinden kopan ayağının kemiklerini yerleştirdikten sonra ayağın 4 ana damarını, 4 ana sinirini ve parmakları oynatan kirişlerini mikrocerrahi teknik ile diktik " dedi. Taş, hastanın Latince adı "pes cavus " olan, yüksek taban hastalığı kaynaklı ayak şekli bozukluğu nedeniyle nakil işleminin zor olduğunu ancak buna rağmen başarılı şekilde ayağı diktiklerini, hatta yüksek taban deformasyonunu da düzelttiklerini anlatarak, "Hastamız eskisinden daha iyi bir ayağa sahip olacak.

Hastamız ameliyatı geçireli 17 gün oldu, yerine naklettiğimiz ayağın kan dolaşımı, hissi ve hareketleri gayet iyi. Erol beyi 2 hafta sonra yürüyerek taburcu edeceğiz " diye konuştu. Ayak ve kol kopmaları gibi büyük uzuv kayıplarında geçen sürenin çok önemli olduğuna dikkati çeken Taş, parmak kopmalarında, kopan parmağın 12 saat içerisinde mikrocerrahi operasyonuyla yerine dikilebilirken ayak ve kol gibi uzuvların daha fazla doku ve kas içermesinden dolayı bu sürenin 4 ile 6 saate kadar indiğini söyledi. Taş, Türkiye'de mikrocerrahi merkezi ve bu konudaki uzman sayısının az olduğunu, bu ameliyatı Rize'de ilk kez yaparak bir ilke daha imza attıklarını da sözlerine ekledi. - "Ayağım eskisine göre daha düzgün oldu " Erol Duman ise çay motoru ile budama yaparken aniden boşluğa düştüğü ve ayağını motorun makas kısmına kaptırdığını belirterek, "Ayağıma kavuşacağımı düşünmüyordum. Sonra hocamız beni uzun süren bir ameliyata aldı. Şu an ayağımı hissedebiliyorum. İki ayağımda da halk tabiriyle yüksek taban rahatsızlığı vardı. Ameliyatla ayağım eskisine göre daha düzgün oldu. İnşallah diğerini de ameliyat ile düzelttirip daha sağlıklı yürüyeceğim. Doktoruma teşekkür ediyorum. Allah devletimizden razı olsun " dedi. - Rize

3.04.2014 - 14158Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]