Minik İlayda Artık Yürüyor

- Minik İlayda artık yürüyor Osmaniye'de doğuştan yürüme bozukluğu olan 2 buçuk yaşındaki İlayda Yılmaz, yaklaşık iki saat süren başarılı bir operasyonun ardından sağlığına kavuştuOSMANİYE - Osmaniye'de doğuştan yürüme bozukluğu olan 2 buçuk yaşındaki İlayda Yılmaz, yaklaşık iki saat süren...

- Minik İlayda artık yürüyor

Osmaniye'de doğuştan yürüme bozukluğu olan 2 buçuk yaşındaki İlayda Yılmaz, yaklaşık iki saat süren başarılı bir operasyonun ardından sağlığına kavuştu

OSMANİYE - Osmaniye'de doğuştan yürüme bozukluğu olan 2 buçuk yaşındaki İlayda Yılmaz, yaklaşık iki saat süren başarılı bir operasyonun ardından sağlığına kavuştu.

Osmaniye Devlet Hastanesinde ilk, bölgede ise nadir yapılan bir ameliyat olan Arnold Chiari Malformasyonu rahatsızlığıyla ilgili bilgi veren Osmaniye Devlet Hastanesi Beyin Cerrahı Opr.Dr. Yusuf Emrah Gergin, yaptıkları muayenede çocuğun çaprazlama şeklinde yürüyerek topuklarının üzerine basamayarak bir muayene bulgusu verdiğini söyledi.

Bunun yapılan muayene sonucunda beyinsel bir patolojiden kaynaklandığını düşündüklerini ifade eden Gergin, "Beyin MR'larını, görüntülerini aldık. Aldığımız görüntüler sonucunda Arnold Chiari Malformasyonu dediğimiz özellikle arka beyindeki elemanların serebellumun omurilik kanalından içeriye haddinden fazla girdiğini gördük. Tabi bu omurilik kanalından girmesi sonucu tüm omurilik beyin omurilik sıvısı ile dolu olup Siringomiyeli dediğimiz başka bir rahatsızlığa sebep olmuştu. Tabi bu da hastamızda el ayak koordinasyonlarını tamamen bozan bir klinik muayene bulgusu veriyordu. Biz sağolsun Başhekimimiz Op. Dr. Tamer Gülsur sayesinde ameliyathanemizi ayarladık, kendisi ile istişare ettik. Hangi aletler kullanılır olan aletleri hazırladık. Olmayanları temin ettik ve çocuğumuzu mikroskop altında yaklaşık iki saat süren başarılı bir operasyonla ameliyat ettik" dedi.

Ameliyattan hemen sonra yaklaşık altıncı saatte çocuğun topukları üzerine basarak ve çaprazlamasının tamamen düzelerek yürüdüğünü belirten Gergin, "Bu tabi erken dönemde beklediğimiz, aynı zamanda bizi çok heyecanlandıran bir bulgu oldu. Bu şunun göstergesi oluyor. Demek ki beynin fıtıklaşan bölgesi omurilik kanalı üzerinde o kadar baskı yapıyormuş ki erken dönemde bunu rahatlatmamız bile bu çocuktaki yürüyüş bozukluğunu ciddi anlamda düzeltti" diye konuştu.

Gergin, sözlerinin sonunda çocuğun Osmaniye Devlet Hastanesinde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon sürecinde olduğunu söyledi.

Kız çocuğunun annesi Gönül Yılmaz, ameliyat süresince kendilerine yardımcı olan hastane personellerine teşekkür ederek, "Benim çocuğumun yürümesini sağladılar. İnşallah devamı da gelecek" ifadelerini kullandı

Osmaniye Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Tamer Gülsur, gerçekleştirilen başarılı ameliyat nedeniyle Beyin Cerrahı Op. Dr. Yusuf Emrah Gergin'e teşekkür etti.

20.6.2017 - 27698Konuyla İlgili Sorular

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]