Moritanya'da Kadınlar Ne Kadar Şişmansa O Kadar Güzel!

Dünyanın başka yerlerinde kadınlara zayıflamaları için baskı yapılırken, Moritanya'da baskı tam ters işliyor.

Moritanya'da Kadınlar Ne Kadar Şişmansa O Kadar Güzel!

'Leblouh' adı verilen bir uygulamayla, kadınlar zorla şişmanlatılıyor.

Günümüzde kadınların güzellik standartlarını ne yazık ki büyük oranda Batı'nın kadın imajı belirliyor. Son yıllarda sıfır bedene karşı yürütülen mücadeleler bu hegemonyayı kırmaya başlasa da halen zayıf olmanın güzel olmakla eşdeğer tutulduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bu kuralın yıkıldığı bazı istisnalar da yok değil. Örneğin Moritanya'da bir kadın ne kadar şişmansa o kadar güzel sayılıyor. Ancak bunun kadınları özgürleştirdiğini, hayatlarını kolaylaştırdığını sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz!

KADINLAR ZORLA ŞİŞMANLATILIYOR

Dünyanın başka yerlerinde kadınlara zayıflamaları için baskı yapılırken, Moritanya'da baskı tam ters işliyor. 'Leblouh' adı verilen bir uygulamayla, kadınlar zorla şişmanlatılıyor. Kız çocukları 6-7 yaşlarından itibaren özel şişmanlatma kamplarına gönderiliyor ve burada günde yaklaşık 16 bin kalorilik özel diyetlerle besleniyor. (Normal bir yetişkin günde ortalama 2 bin kalori tüketiyor. O yaşlardaki kız çocuklarının ideal kalori tüketimi ise 1500 civarında. ABD'li Olimpiyat şampiyonu yüzücü Michael Phelps'in en yoğun çalıştığı dönemlerde bile günde 12 bin kalori tükettiği düşünülürse, 16 bin kalorinin ne kadar büyük bir miktar olduğunu anlamak güç değil.)

BÜTÜN BİR GÜN YAPTIKLARI TEK ŞEY YEMEK YEMEK

Fransız kadın dergisi Marie Claire'in muhabiri Abigail Haworth, bu şişmanlatma kamplarından birine girerek içerideki genç kızlarla ve kampların yöneticileriyle konuştu. Şahit olduğu şeyler çok çarpıcı. Örneğin 14 yaşındaki Ticanniye, ailesi tarafından buraya gönderilmiş kızlardan bir tanesi. Ticanniye Fransızca öğretmeni olmak istiyor. Spor yapmayı çok seviyor ve şişmanlarsa rahat rahat koşamayacağından endişe ediyor. Ancak ailesi kızlarının evlenme çağına geldiğinde zengin, iyi talipler bulabilmesinin tek yolunun şişmanlaması olduğuna inanıyor.

KUSTUKLARINI YEDİREREK CEZALANDIRILIYORLAR

Ticanniye, güne litrelerce keçi sütü içip yağlı kuskus yiyerek başlıyor. Sonrasında darı lapasıyla ve fıstık ile hurmadan oluşan abur cuburlarla devam ediyor. Eğer midesi yediklerini kaldırmaz ve kusarsa asıl işkence burada başlıyor.

Çünkü kampın sorumluları, kızları kustuklarını yedirerek cezalandırıyor. Bu sorumlulardan biri de 50 yaşındaki Aminetu Bint Elhecin. Elhecin, "Burada amacımız kızları vücutları balon gibi şişene kadar beslemek" diyor.

TAM ORTADAN KALKTI DERKEN...

Aslında kökleri çok eski zamanlara dayanan 'leblouh' uygulaması, 2000'lerin başında hükümetin çocuklarda obeziteyle mücadelesinin yanı sıra Batı etkileriyle yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlamış. Ancak 2008 yılında askeri darbeyle başa geçen cunta hükümeti, "geleneklere dönüş"ü desteklediğinden, 'leblouh' yeniden baş göstermiş. Elhecin özellikle büyük şehirlerde zorla beslenen kızların oranının yüzde 80'lerde olduğunu ifade ediyor.

kaynak : Hürriyet


9.2.2017 1 - 25740Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]