Mühendis Çeyrek Asırdır Süren Doktor Fobisini Yendi

İnşaat Mühendisi Mesut Işık, doktor ve iğne korkusu yüzünden 25 yıldır böbreğindeki taşla yaşadı.

Mühendis Çeyrek Asırdır Süren Doktor Fobisini Yendi

Yurt dışı görevlerinde ve seyahatleri sırasında uçakta dayanılmaztaş ağrıları çeken böbrek hastası, Üroloji ve Androloji Uzmanı Op.Dr. EvrenIşık'ın gerçekleştirdiği ameliyatla taşından ve ağrılarından kurtuldu.

BABASININ ÇEKTİĞİ ACILAR YÜZÜNDEN 25 YIL AMELİYATINI ERTELEDİ

Babasınıngeçirdiği böbrek taşı ameliyatının ardından doktor ve hastane fobisi gelişenİzmirli İnşaat Mühendisi Mesut Işık (43), tam 25 yıl böbreğindeki dev taşlayaşadı. 11 yıl önce Jeoloji Mühendisi Tümay Hanım ile dünya evine giren Işık,işi gereği sürekli yurt dışı seyahatlerine çıkıyordu. Uzun süren uçakyolculukları sırasında ve iş görüşmelerinde dayanılmaz böbrek ağrıları çeken Işık,ameliyat olmayı sürekli erteliyordu. Böbrek taşı ameliyatı geçiren babasınınacılarına şahit olan Işık, doktora gitmeyi de sürekli erteledi. Tümay Işık, 25yıl ağrı kesiciler ile ayakta duran eşini uzun uğraşlar sonucu ameliyat olmayaikna etti.

EŞİNİN,'AMELİYATA DEĞİL, İYİLEŞMEYE ODAKLAN' TELKİNİYLE İKNA OLDU.

Böbrekhastası ve eşi yaptıkları araştırma neticesinde Üroloji ve Androloji UzmanıOp.Dr. Evren Işık'a ulaştı. Dr. Işık, yaptığı muayene ve kontrollerin ardındantaşın böbrek sağlığı açısından alınması gerektiğini söyledi. Tümay Işık, böbrekhastası eşini, 'Ameliyata değil, iyileşme sürecine odaklan' diyerek ikna etti.Dr. Işık ve ekibinin de sıcak yaklaşımı sayesinde ameliyata 'Evet' diyenmühendis, geçtiğimiz günlerde 25 yıldır korkup uzak durduğu ameliyat masasınayattı. Dr. Işık ve ekibi tarafından İzmir Özel Can Hastanesi'nde başarıylagerçekleştirilen operasyonla böbrek taşı çıkartıldı.

HOCAMIZA VEEKİBİNE TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Eşininbabasında da böbrek taşı rahatsızlığı olduğunu anlatan Tümay Işık, "Babasınınameliyat sürecinin sancılı geçmesi, böbrek taşı olan eşimi de bu hastalığıntedavisi için çok olumsuz etkiledi. Eşimin hemşire olan ablasının ameliyatkomplikasyonları noktasında yaptığı açıklamalar, eşimin ameliyat ve doktorkorkusunu iyice yükseltti. Eşim 25 yıl boyunca taşıyla yaşamak zorunda kaldı;ta ki Evren hoca ile tanışana kadar. Hocamızın ilgisi, bilgisi ve güler yüzüsayesinde ameliyat kararı aldık. Kendisine ve ekibine çok teşekkür ediyoruz"dedi. Eşinde inanılmaz bir anestezi korkusu olduğunu da anlatan Tümay Işık,"Eşimin ameliyat öncesinde sakin kalabilmesi için çok uğraştım. Ameliyatadeğil, ameliyat sonrası iyileşmeye odaklanmasını söyledim. Bu süreçte hastanepersoneli de bize çok destek oldu" dedi.

MÜTHİŞ DERECEDE KORKUYORDUM

25 yılboyunca böbreğinde taşla yaşamanın çok zor olduğunu ifade eden Mesut Işık,sürekli ağrı kesici içerek ağrısından kurtulmaya çalıştığını söyledi. Ameliyat,doktor ve anestezi korkusunun olduğunu ifade eden Işık, "Bu üçünden de müthişderecede korkuyordum. Eşimin ve doktorumuzun Dr. Evren Işık'ın desteğiyle bukorkularımı yenip ameliyat olmaya karar verdim. Operasyon sonrası süreçtehiçbir sıkıntı yaşamadım" diye konuştu.

25 YIL SONRA TAŞSIZ BİR BÖBREĞE KAVUŞTU

Böbrekağrısı şikayetiyle başvuran hastanın tüm tetkik ve incelemelerinin ardındanameliyat kararı verdiklerini belirten Üroloji ve Androloji Uzmanı Op.Dr. EvrenIşık, "Bu tarz taş operasyonlarında seçilebilecek birkaç farklı yöntem var. Buseçimde hastanın yaşantısına uygun, en kısa sürede ayağa kalkabileceği yöntemiseçmek lazım. Mesut Bey, sürekli yurt dışına çıkması gereken, kısa sürelerletakibi mümkün olmayan bir hastamızdı. Bu yüzden tek seferde açık operasyonlataşını çıkartmaya karar verdik. Başarılı bir operasyonla taşı çıkarttık.Hastamız 25 yıl aradan sonra taşsız bir böbreğe kavuştu" şeklinde konuştu.

30.7.2018 - 34379

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]