Nakilli Eliyle 8 Yıl Sonra İlk Kez Tokalaştı

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Mustafa Sağır'dan ve kollarından detaylar Özlenen Özkan ile Mustafa Sağır'ın el sıkışması Özlenen Özkan'ın röportajı Mustafa Sağır'ın röportajı Nakilli eliyle 8 yıl sonra ilk kez tokalaştı Antalya'da yaklaşık 1,5 ay önce çift kol nakli yapılan Mustafa Sağır, operasyonu gerçekleştiren Doç. Dr. Özlenen Özkan ile tokalaşarak, kendisine teşekkür etti Sağır: "8 yıl sonra ilk kez tokalaştım. Özlenen hocamın elini sıktım. Bir gün inşallah eşimin, sevdiğimin de elinden tutarım. Umarım o duyguyu yaşarım" Doç. Dr. Özkan: "Ameliyat öncesi, sonrası ve geçirdiği süreçleri yakından bildiğim için onunla tokalaşmak çok güzel bir duygu oldu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :

Mustafa Sağır'dan ve kollarından detaylar

Özlenen Özkan ile Mustafa Sağır'ın el sıkışması

Özlenen Özkan'ın röportajı

Mustafa Sağır'ın röportajı Nakilli eliyle 8 yıl sonra ilk kez tokalaştı

Antalya'da yaklaşık 1,5 ay önce çift kol nakli yapılan Mustafa Sağır, operasyonu gerçekleştiren Doç. Dr. Özlenen Özkan ile tokalaşarak, kendisine teşekkür etti

Sağır:

"8 yıl sonra ilk kez tokalaştım. Özlenen hocamın elini sıktım. Bir gün inşallah eşimin, sevdiğimin de elinden tutarım. Umarım o duyguyu yaşarım"

Doç. Dr. Özkan:

"Ameliyat öncesi, sonrası ve geçirdiği süreçleri yakından bildiğim için onunla tokalaşmak çok güzel bir duygu oldu. Umarım güzel bir hayat kurar kendine"

SÜLEYMAN ELÇİN - Akdeniz Üniversitesinde 1,5 ay önce çift kol nakli yapılan Mustafa Sağır, 8 yıl sonra ilk kez, ameliyatı gerçekleştiren Doç. Dr. Özlenen Özkan ile tokalaştı.

Adıyaman'da yaşayan ve 8 yıl önce tarlada bulduğu amonyum sülfat ile amonyum nitrat karışımının patlaması sonucu iki kolunu da kaybeden Mustafa Sağır'a (29), beyin ölümü gerçekleşen Emin Konar'ın (23) bağışlanan kolları, 2 Şubat'ta Akdeniz Üniversitesinde nakledildi.

Prof. Dr. Ömer Özkan ile eşi Doç. Dr. Özlenen Özkan tarafından gerçekleştirilen başarılı operasyonun ardından Sağır, 1,5 ay içinde kollarıyla kaba hareketleri yapmaya başladı. Sağır, yıllar sonra ilk kez kollarıyla saçı ve yüzüne dokundu.

Kol naklini yapan Özlenen Özkan ile tokalaştı

Sağır, nakil öncesinde hayalini kurduğu tokalaşmayı ise 8 yılın ardından "özel birisiyle" yapmak istedi.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özlenen Özkan, kendisine "Hocam 8 yıldır kimseyle tokalaşmadım. İlk sizinle tokalaşmak istiyorum" diyen Sağır'ın teklifini kabul etti.

Hastane odasında Özkan ile tokalaşan Sağır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 8 yıldır engelli olduğu için kendisini toplumdan uzak hissettiğini söyledi.

Bayramlarda insanların tokalaştığını, kendisinin ise bunu yapamadığı için hep geride durduğunu anlatan Sağır, "En büyük isteklerimden birisiydi. Tokalaşmak çok güzel bir duyguymuş. 8 yıl sonra ilk kez tokalaştım. Özlenen hocamın elini sıktım. Bir gün inşallah eşimin, sevdiğimin de elinden tutarım. Umarım o duyguyu yaşarım" dedi.

Erdoğan ile Davutoğlu'nun da elini sıkmak istiyor

Yeni kolları sayesinde tıraş olmak, yüzünü yıkamak gibi duyguları tek tek yaşayacağını dile getiren Sağır, "8 yıldır yapamadıklarımı yapmak istiyorum" diye konuştu.

Kendisinin de gönüllü organ bağışçısı olduğunu vurgulayan Sağır, "Birçok insan böbrek, karaciğer, kol, yüz bekliyor. Bu durumu yaşamayan bilemez. Herkes organlarını bağışlarsa dünyada kimse kendini çaresiz hissetmez" ifadelerini kullandı.

En büyük hayalinin ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelmek olduğunu bildiren Sağır, "Onları çok seviyorum. Yeni kollarımla onların elini sıkmak ve teşekkür etmek istiyorum" dedi.

"2 ay sonra taburcu olacak"

Doç. Dr. Özlenen Özkan da Sağır'ın ameliyat ve sonrasındaki tedavi sürecine iyi adaptasyon sağladığını, beklenenden daha fazla ilerleme kaydettiklerini söyledi.

Sağır'ın gayet iyi durumda bulunduğuna dikkati çeken Özkan, "Kollarını henüz hissetmeye başlamadı. 6 ay sonra tam anlamıyla hissedecek. Tokalaşmak, saçına dokunmak gibi kaba hareketleri yapabiliyor ama daha ince hareketleri yapmak 1 yılı bulur. Durumu iyi. Taburcu olacak seviyeye geldi. Ama Adıyaman'dan Antalya'ya kontrole gelip gitmesi zor olacağı için 2 ay sonra taburcu edeceğiz" bilgisini verdi.

Mesleğe başlarken en büyük hedefinin, insanların hayatına dokunabilmek ve yaşamlarını değiştirebilmek olduğunu vurgulayan Özkan, "Bunun en iyi örneği Mustafa. Ameliyat öncesi, sonrası ve geçirdiği süreçleri yakından bildiğim için onunla tokalaşmak çok güzel bir duygu oldu. Umarım güzel bir hayat kurar kendine" diye konuştu.

16.03.2016 - 20378Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]