No-Touch Laser (Göze Temassız Lazer)

Son dönemde adını sıklıkla duyduğumuz "No Touch Laser tedavisini araştırdık ve Özel Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu doktoru Op. Dr. Özel Kavalcıoğlu'dan "No Touch Laser nedir, kimlere uygulanır ve diğer lazerlerden farkı nedir?" sorularının yanıtlarını sizler için aldık.

No-Touch Laser (Göze Temassız Lazer)

Göz doktorunuz size "korneanız çok ince, lazer yapamayız " demiş olabilir. "Lazer yapılırsa gece görüşünüz azalır " diye duymuş olabilirsiniz. "Lazer yapılırsa ışık kamaşması olur ve gece araba kullanamazsınız " diye söylenmiş olabilir. Veya "Daha önce katarakt ameliyatı geçirdiğiniz için size lazer tedavisi yapılamaz " denilmiş olabilir. Bu grupta yer alan biriyseniz No Touch Laser yöntemi ile tedavi edilmeniz mümkün.

Göze dokunmadan ışıkla tedavi

Op. Dr. Özel Kavalcıoğlu; "Lazer tedavisini tercih eden hastaların ortak korkusu olan gözün kesilmesi, göze yabancı bir cisimle dokunulması veya doku kazınması gibi durumlardan duyulacak rahatsızlık yüzünden tedavi olmayı erteleyen hassas hastalar için No Touch Laser yöntemi güvenli yöntemlerden biri sayılabilir. No Touch Laser tedavisinde diğer lazer operasyonlarındaki gibi doku kesilmesi olmadığı için zar kırışması ve zar altında iltihap gelişimi gibi sorunlar olmuyor. " dedi.

 

"Göze dokunmadan lazer nasıl oluyor? "diye soranlara Op. Dr. Özel Kavalcıoğlu şöyle açıklıyor; "No Touch Laser, göz kusurlarının sadece gözün yüzeyinde gerçekleşen bir ışık tedavisiyle düzeltilmesidir. Hastanın cihazdaki yeşil renkli rehber ışığa gözünü dikip bakması, bu tedavinin yapılması için yeterlidir. Tedavi, en yüksek gözlük numarasının düzeltilmesinde bile 1 dakikanın altında sürer ve tedavi tümüyle ağrısız gerçekleşir. Tedavi sırasında lazerin bilgisayarı ile veriler optimize edilir ve kişiye özel bir uygulama gerçekleşir. Operasyon anında gözünüzü veya başınızı oynatsanız bile cihaz otomatik durur ve siz sabit bakmaya başladığınızda işleme devam eder. "

Göz Kuruluğu Yapmıyor

Kesili lazer yöntemlerinden sonra aylarca göz kuruluğu yaşanabileceğini söyleyen Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu, "No Touch Laser yönteminde bu süre kısadır ve geçicidir. Lazer sonrası verilen damlalar hastanın bu süreyi konforlu geçirmesine yardımcı olur. " dedi.

Tedaviden Sonra Güneş Gözlüğü Şart

Tedavi olan kişilerin dikkat etmeleri gereken tek şeyin tedaviden sonra bir ay süreyle dışarıda güneş gözlüğü takmaları gerektiğini belirten Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu "No Touch Laser tedavisinden sonra hastaların numarasız renkli kontakt lens kullanmalarında da hiçbir sakınca yoktur " dedi.

NO TOUCH LASER TEDAVİSİ KİMLERE UYGULANABİLİR?

  • 18 yaşın üzerindeki kişilere (üst yaş sınırı yok)
  • Miyoplara (uzağı göremeyenlere)
  • Astigmatlara (bulanık görenlere)
  • Hipermetroplara (yakını göremeyenlere)
  • Korneası ince kişilere
  • Keratokonus hastalarına (Cross tedavisiyle birlikte)
  • Kornea nakli geçirmiş ama astigmatı düzelmemiş hastalara
  • Katarakt ameliyatından sonra göz numarası sıfırlanamamış hastalara
  • 40 yaşından sonra gelişen yaşa bağlı yakın görme sorunu olan hastalara


 

21.11.2016 - 24202

İlgili Diğer Yazılar
84 Yaşındaki Emine Ninenin Kadınlar Gününde Dünyası Aydınlandı
84 Yaşındaki Emine Ninenin Kadınlar Gününde Dünyası Aydınlandı
GÖZ KAPAĞI SARKMALARINDA AMELİYATSIZ TEDAVİ PLAZMA ENERJİSİ...
GÖZ KAPAĞI SARKMALARINDA AMELİYATSIZ TEDAVİ PLAZMA ENERJİSİ...

Gözlük mü, Lazer mi?
Göz Muayenesini İhmal Etmeyin
Göz Muayenesini İhmal Etmeyin
Göz Hastalıkları Okul Başarısını Etkiliyor
Göz Hastalıkları Okul Başarısını Etkiliyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler

'Ölümden Başka Her Derde Deva' Besin: Çörek Otu
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]