Normal Doğum İçin Pilates

Doğuma pilatesle hazırlandılar, normal doğum yaparak bebeklerini kucaklarına aldılar.

Normal Doğum İçin Pilates
Normal doğum yapabilmek için hamilelikleri döneminde kendileri gibi gebe olan Uzm. Fizyoterapist Seden Sevenoğlu Tunalı (31) eşliğinde pilates yapan anne adayları bu amaçlarına ulaştı. 4'ü de normal doğum yapan anneler nostalji seansında bu kez kucaklarındaki bebekleriyle pilates yaparken, Tunalı, "En doğru ve güvenli egzersiz kabul edilen pilatesle doğuma hazırlandık, hiç zorlanmadan normal doğum yaptık " dedi.

Anne adaylarının normal doğumu tercih etmesi, hamilelik döneminde doğuma hazırlık sürecini pilatesle, kaslarını güçlendirip nefes tekniklerini öğrenerek geçirmeleri için İzmir Kent Hastanesi'nde başlatılan Gebe Pilatesi Programı meyvelerini vermeye başladı. Bilişsel Egzersiz Terapi Yaklaşımı (BETY) eğitimi alan Uzm. Fizyoterapist Tunalı'nın yürüttüğü programa katılan anne adayları mutlu sona ulaştı.

Anne adaylarına pilates eğitimi verirken kendisi de gebe olan Tunalı, "4 yaşındaki oğlum Balkan'a hamileyken pilates yapmıştım. O dönemde yaptığım pilatesin doğum sırasında çok yararını gördüm. Başka gebelerin de bundan yararlanabileceğini düşündüm. Nitekim gerekli eğitimleri aldım ve görev yaptığım Kent Hastanesi'nde bu programı açtık. Güzel bir rastlantı, pilates programı ikinci bebeğime hamileydim. Ben de pilates yaparak kendimi, yaptırarak diğer anne adaylarını doğuma hazırladım. Ve geçtiğimiz 4 Mart'ta normal doğumla kızım Tuana'yı dünyaya getirdim. Pilates sayesinde normal doğumda zorlanmadım " diyerek, şunları söyledi:

"Doktor izniyle anne adayı gebeliğinin 12-16. haftalarında pilatese başlayıp, haftada 2-3 kez olmak üzere doğuma kadar sürdürebiliyor. Pilates;

Doğum sırasında ve sonrasında anne adayları için büyük önem taşıyan pelvik kaslarının güçlendirilmesinde en doğru ve güvenli egzersiz kabul ediliyor. Pilates, içerdiği nefes egzersizleri sayesinde normal doğum sürecinde kasılma ve gevşemede kolaylık gibi çeşitli yararlar sağlıyor. Doğumdan sonra anne eski formuna hızla dönebiliyor. "

NORMAL DOĞUM YAPMANIN KEYFİ BAŞKA

Özel bir şirkette yönetici asistanı olarak görev yapan Ahu Doğru (32) hamileyken pilatese normal doğum yapabilmek için başladığını belirterek, "Tıbben sorun olmadığı taktirde bebeğimi normal doğumla dünyaya getirmek en büyük arzumdu. Bu amacıma da ulaştım. Hem kasların güçlenmesi hem de nefes teknikleri açısından pilates oldukça etkiliydi. Keyifli bir dönem geçirdim. 26 Mart 2016'da normal doğumla kızım Defne'yi dünyaya getirdim. 3.420 gram ağırlığında, 51 santimetre boyunda doğdu. Pilates sayesinde her şey daha kolay oldu " dedi.


Bilgi Teknolojileri Uzmanı 27 yaşındaki Işıl Kılıç, 14 Mart 2016 tarihinde normal doğum yaptığını belirterek, "Oğlum Ali Kenan, 51.5 santimetre boyunda, 3.690 gram ağırlığında doğdu. Özellikle normal doğum yapmak istediğim için pilates programına katıldım. Doktorum da beni pilatese yönlendirdi. Ve ilk doğumum olmasına karşın pilates sayesinde zorlanmadım " diye konuştu.

Doğuma yine pilatesle hazırlanan Endüstri Mühendisi Merve İkizler (31) de oğlu Eren'i normal doğumla kucağına aldığını belirtti, şöyle konuştu:

"Pilates dersleri sırasında diğer anne adaylarıyla birlikte süreçle ilgili bir birimizle bilgi alış verişi yaptık. Birbirine yakın haftalarda gebeliğimiz olduğu için yaşadıklarımı paylaştık. Pilates hocamızın da gebe olması bize daha çok güven verdi. Pilates sayesinde hamilelik sürecini de doğumu da güzel geçirdim. 22 nisan 2016 tarihinde Eren normal doğumla dünyaya geldi, 3 kilo 250 gram ağırlığında, 49 santimetre boyunda doğdu. "
Öte yandan 4 anne, aylar sonra İzmir Kent Hastanesi'nde buluştu. Bu kez kucaklarında bebekleriyle pilates yapan annelerle bebekleri hoş görüntüler oluşturdu.

16.12.2016 - 24733

İlgili Diğer Yazılar
Sezaryen sonrası normal doğumla ikinci kez anne oldu
Sezaryen sonrası normal doğumla ikinci kez anne oldu
Doğru Egzersiz Doğumu Kolaylaştırıyor
Doğru Egzersiz Doğumu Kolaylaştırıyor
Normal Doğum Korkusunu Bilinçlenerek Yenin
Normal Doğum Korkusunu Bilinçlenerek Yenin
Ukrayna
Ukrayna'da Üç Ebeveynli Bebek Doğdu
Taş Düşürdüğünü Zanneden Kadın Hamile Çıktı
Taş Düşürdüğünü Zanneden Kadın Hamile Çıktı
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]